Kürt, Türk ve dünya kamuoyuna

 

Bir grup Kürt aydini ve siyasetçisi, Basbakan Tayyip Erdogan'in önce Türk aydinlarini kabulünde; akabinde Diyarbakir'da yaptigi konusma ile yeniden yogunlasan ve AB ile müzakerelerin baslayacagi 3 Ekim sürecinde daha da yogunlasmasi beklenen Kürt ulusal sorunu tartismalarini gözden geçirmek ve bu tartismalarda özgürce dile getirilemeyen Kürt toplumunun özlem ve taleplerini dile getirmek amaciyla 4 Eylül 2005 tarihinde Ankara'da toplandi. Çalismalarin sürekliligini saglamak için katilimcilarin çogunluk yaklasimiyla “Kürt Ulusal Demokratik Çalisma Grubu” olusturulmustur. “ Kürt Ulusal Demokratik Çalisma Grubu” toplantidan sonra bir araya gelerek asagidaki görüs ve önerileri Kürt, Türk ve Dünya kamuoyuna sunma kararina varmistir.

 

Basbakan Erdogan'in yaptigi son açiklamalarin Kürt sorununun gündemlestirilmesi bakimindan görece olumlu etkisine karsilik, resmi devlet ideolojisi anlayisi içinde dile getirilen ve hatta sikça dayatilan siyasal, sosyal ve psikolojik sinirlarin sorunun özgür ve demokratik tarzda ele alinmasini engelledigi açiktir. Bu baglamda;

 

a) Kürt sorununun özünün, Kürt halkinin kendini yasal, yönetsel ve siyasal olarak özgürce ifade etme ve yönetme hakki basta olmak üzere diger dünya halklariyla esit bir düzeyde bulusma ve yapilanma sorunu oldugunu;

 

b) Devlet ve hükümet yöneticilerinin “tek millet,...” vb. sekillerde dile getirdikleri tekçilik anlayisinin kabul edilemez oldugunu;

 

c) Yönetici çevrelerin yapmasi gerekenin Kürt ulusal sorununda oyalanma ya da ‘demokrat' görünme amaçli, içerigi belirsiz söylemlere bas vurmak degil, çözümü kolaylastiracak, reel, evrensel normlara uygun, sürdürülebilir ve hukuksal baglayiciliga haiz adimlar atmak oldugunu düsünüyoruz.

Bu anlamda, Kürt sorununun barisçi biçimde, hakkaniyet ve esitlik temelinde çözümünü amaçlayan, hükümet ve parlamento tarafindan gündeme getirilecek önerilere ve atilacak adimlara destek vermeye hazir oldugumuzu belirtiriz.

 

“Kürt Ulusal Demokratik Çalisma Grubu” nun dar anlamda bir siyasi olusum yaratma amaci bulunmamaktadir. Bunun dogal sonucu olarak Kürtler arasinda bir tür karsit cephelesmeyi degil, tersine Kürt vicdaninin ortak sesi olmayi amaçlamaktadir.

Esas olarak Kürt toplumunun ortak paydalarini ortaya çikarmak, Kürt vicdaninin daha duyulabilir olmasini saglamak amacini tasiyan “Kürt Ulusal Demokratik Çalisma Grubu” , siddetin her türlüsüne karsidir. Benzer düsünen diger Kürt aydin ve siyaset aktörleriyle diyalog ve ortakliklari da önüne amaç olarak koymustur. Bu nedenle, çalisma grubumuzu her yönden güçlendirmek ve çalismalarimizi sürekli kilma kararina vardik.

Kürt, Türk ve Dünya kamuoyuna saygiyla duyurulur.
06.09.2005

 

Kürt Ulusal Demokratik Çalisma Grubu