S. H. Göçmen

Ertelenen bağımsızlık

ABD Başkanı George Bush,yeni Irak politikasını belirleyen konuşmayı 11 .01.2007 günü yaptı. Konuşmasında, yeni Irak stratejisini ana hatları ile ortaya koydu. ABD'nin yeni stratejisi Irak'a ek olarak 21.500 asker gönderilmesi…

 

Irak merkezi Hükümetini güçlendirmek, petrol alanlarını çalışır durumda,güvenlikli petrol alanlarının açılması.Uluslar arası petrol şirketlerinin, Irak hükümetiyle Petrol anlaşmasının yapılması. Merkezi hükümetin mezhep çatışmalarını durdurarak şii kesimin yanında sunnilerin de aktif merkezi hükümette yer almasını sağlamak.Sünni kesimin,seçimle yerel yönetimlerini seçtirmek İran ve Suriye'ye karşı da sert ifadeler görülmektedir.

 

ABD, 21500 ek askerle, Irak merkezi hükümetini güçlendirerek askerlerin,büyük kısmını Bağdat,a yerleştirme kararı almıştır.Bağdat'a şii Mehdi Ordusu'nun tümüyle merkezi hükümetin kontrolune geçirmek ya da silahlarını bırakmasını sağlama, Sünnilerin de yönetime aktif olarak katılmasında ABD ve hükümetin Sünnilerle görüşmeleri, Baas mensuplarına getirilen kısmi af;sunilerle olan ilişkinin daha da yumuşatılması olduğu görülmektedir.Birkaç gün içerisinde uluslar arası petrol şirketleriyle Irak hükümetinin anlaşma yapacağı bildirilmektedir. Yapılacak antlaşmayı Irak hükümeti adına Sefayi DİZAYİ ‘nin yürütmesi de, Kürdistan Bölge hükümeti'nin de anlaşmanın yapılmasına taraf olduğunu göstermektedir.Son günler de şii kesiminin en radikal lideri SADR'ın merkezi hükümeti desteklemesi, Şii kesiminin tümünde petrol anlaşması içerisinde olduğu anlaşılmaktadır.ABD'nin yeni yıl stratejisi İran'ın Irak'ın içinde mezhep çatışmalarını körüklediğini,Irak'ın içişlerine karıştığını ayrıca Suriye'nin sınırlarında Iraka terörist geçişlerini sağladığını sert ifadelerle belirtmektedir.Son günlerde Bağdat ve Erbil'de İran yetkililerinin tutuklanması buna örnektir.

 

Bilindiği gibi bu yıl, Kerkük'te 31 martta nüfus sayımı ve 15 Kasımda da referandum var.ABD Başkanı Bush'un konuşması ve petrol anlaşması Kürdistan Bölge Yönetimince değerlendirilecek olursa ,Irak Çalışma Grubu raporunda belirtilen Kerkük referandumunun ertelenmesi söz konusu değildir.Buna karşılık Kürdistan Hükümeti'nin petrol anlaşmasıyla bağımsızlık ilanını ertelediği görülmektedir.Petrol anlaşmasında çıkacak petrolun nufusa göre Irak bölge hükümetlerince pay edilmesi karar altına alınmıştır.Anlaşmanın süresi 30 yıl olarak belirtilmektedir.Bu da gösteriyor ki Kürdistan'ın bağımsızlığı 30 yıl ertelenmiştir.Kürdistan bölgesi,komşuları tarafından ülkelerine izinsiz bir askeri girişim de tarihe karıştığını göstermektedir. Komşu ülkelerin yeni strateji değişikliklerini dillendirmeleri,eski stratejilerinin artık yeterli olmadığını belirtmeleri bu nedenledir.

 

ABD Başkanı'nın son konuşması da gösteriyor ki; Kürdistan bölgesel yönetiminin daha önce DAMA oyuncusu olmaktan çıkıp Ortadoğuda usta SATRANÇ oyuncuları olmaları içine girdiği görülmektedir.

12.01.2007

Mersin

S. H. Göçmen