Eyyup Karageçi
eyyup_6363@mynet.com
ERGENEKON ve Teşkilat-ı Mahsusa 
                    

17 Ekim devriminden yıllar sonra, Rusya da köylü bir kadın kızıl ordu askerleri tarafından köye yakın bir yerde yapılan, tatbikat esnasında defalarca tecavüze uğrar. Tecavüze uğrayan kadın, kızıl ordu komutanına gider. Senin askerlerin bana tecavüz etti. Oysa bu ordu, halkın ordusu şiarıyla yola çıktı, İşçiler,emekçiler, köylüler ve halk bu orduya büyük ümitler bağladı. Bu nasıl olur?  Bu bende, derin bir travma yarattı, der. Şayet bu askerler çarın askerleri olsaydı, bende bu kadar derin bir etki bırakmazdı, derdim ki; bu askerler kralın askerleridirler. Olağan karşılardım.

 

Komutan bu durum karşısında çok zorlanır ve kadına döner der ki;  peki askerleri teşhis edebilir misin?  Kadın, evet yanıtını verir, Komutan,  o zaman yarın saat 17'de burada ol, ben askerleri içtima edip, saf düzeninde tutacağım. Siz teşhis ettiğiniz  askerleri işaret edin, der.

 

Bir gün sonra kadın denildiği saatte gelir, komutan askerleri saf düzeninde tutar ve bak askerlere hangileri ise teşhis et der. Tecavüze uğrayan kadın, askerlerden birinin önünde durur tecavüzcülerden birini işaret eder. Komutan askere bir adım öne çık der ve tüm askerler bir adım askerle birlikte öne çıkar. Komutan şoke olur. Gördüğü manzara karşısında hayrete döşer. Kadına derki ben gerekeni yapacağım ve kadını eve gönderir.

 

Yaşanılan manzarayı gider bir arkadaşına aktarır. Arkadaşı döner der ki, senin askerlerinin tamamına yakını tecavüze bulaşmıştır, Şayet öyle olmasaydı organize bir şekilde böyle birlikte tavır almazlardı, der. Sonrası malum?

 

Ergenekonun sınarları nerden başlar, nerde biter. Bunun cevabını hangi babayiğit verebilir ki? Kimi kapsar, kimi kapsamaz tarihçesi nedir? Nerden gelir-nereye gider? (Topal Osman ile İbrahim Şahin) arasında bir bağ var mıdır? Akıbetleri farklımıdır?(Yakup Cemil ile Veli Küçük) arasında bir bağ var mıdır? (Tansu çillerin) beyaz dişleri arasında akan Kürt kanı da neyin nesidir? O kanlar kurudu mu? Kürt çingenesi Mehmet Ağar ne yapar (Doğan Güreş) paşa ne yapar? (Evren paşa) Marmaris'te nasıl yaşar, henüz on sekizine girmemiş, kaç kızın koynuna girer? Örtülü ödeneklerden, nerelere kaç para aktarıldı?

 

Sahi hangi babayiğit bunun hesabını sorar? Sahi biz mi bunu açığa çıkardık? Toplumsal muhalefet mi? Yoksa darbe mi oldu? Sistem al aşağımı edildi? Hiç biri değil? Al birini vur diğerine, ah Ergenekon, ah Topal Osman, ah Veli Küçük? Keşke bunlar yaşanmasaydı? Devlet için vuran da, vurulan da şereflidir? Keşke olaylar zıvanadan çıkmasaydı? Keşke fareler çatıya çıkmasaydı da ve bunlar da hiç yaşanmasaydı? Nasıl da zevki-sefa sürmüştük.

 

Sahi, yetmiş yedi sülalemizi nasıl da zengin etmiştik? Şanlıurfa'nın tepesine (BUCAKTAN EN İYI HIZMETI DEDEMAN OTELIYLE DREJ ELODAN ELLRUHA OTELIYLE) halka nasıl hizmet etmiştik? Daha neler, neler.. Sahilleri baştan başa zaptetmiştik. Marmaris'te Evren paşamızı unutmamıştık.  Ne kadar kumarhane, bar, pavyon, gazino ve eğlence mekanı varsa, hatta Tatlısesten tutalım, (Sibel Cana) kadar hepsini kutsal vatanın hizmetine nasıl sokmuştuk. Bir dediğimizi iki etmediler.  İran'dan gelen uyuşturucuları nasıl da panzerler eşliğinde Avrupa'ya sevketmiştik. Hani bir ara, Pazar bulmakta nasıl da zorlandık. Ancak;(Behçet Cantürk'ü )katlettikten sonra, Avrupalarda en iyi hizmeti nasıl da  sunmuştuk.

 

Sahi Fırat'ın öte yakasında ne var?  Bu İsrail' den gelen kayıp silahlarda neyin nesi? Sahiden kayıp olmayan silahlar da neyin nesi? (İbrahim Şahinin) bahçesinde saklı silahlara rahmet okutacak silahlarda neyin nesi?  Silvan'da-Silopi'de-Batman'da-Karacadağ'da-Siverek'te-Elazığ'da-askeri kışlalarda Hizbüllah eğitimi adı altında askeri eğitimden geçirilen yüzlerce Kürt genciyle kaç bin tane faili meçhul cinayet işlendi?

 

Sahi kayıp insanlar nerde? Hangi askeri kışlada gömülü? Hangi babayiğit, askerin kışlasına girebilir? Sahi 1920'den günümüze , Kürtdistan'da kaç faili meçhul cinayet işlendi?  Kaç köy yakıldı, yıkıldı? Kaç milyon insan zorla göçertildi?

 

Sahi 1984' ten  günümüze, kaç bin insan ağır işkenceden geçti? Kaç insan gözaltında kaybedildi? Failler bulundu mu?

 

Sahi Tahir Adıyaman,Sedat Bucak, Süleyman Tatar, daha kimler?.. Bunlar ne yapar ne eder?  Bunların bölgelerinde kaç Kürt yurtseverin cenazeleri toprağa gömülü?  Bucak'la röportaja giden Nazım Babaoğluna ne oldu? Muhsin Melik'in katilleri, Muhsin'i katlettikten sonra sahi doğrudan valiliğin misafirhanesine mi gittiler? Eylem öncesi bucağın konuğu, eylem sonrası valinin şerefli konukları mı oldular.  Organizasyonda çatlı ile bucak varmıydı?  Ah savcılar,  ne yer ne içersiniz? Ey maliyeciler, sahi neyle meşgulsünüz? Kürt savaşının zenginlerine bakın?  Bir tablo yapıp duvara asın? Ah eşitlik, ah bağımsız yargı ve yargıçlar, ah adalet!  Ah, bir özürle işi kurtarabilsek.. Ah, bu Ermeniler sahi ne oldu, felaket mi ?  Soykırım mı? Kürtler, ah, başa bela Kürtler,  Ermenilerin kardeşi Kürtler?  Jenositle bitiremediğimiz Kürtler?  Biliyorum, bu sorular hiç hoşunuza gitmeyecek, sahi unutmadan soralım.  

 

Ergenekon neyin, nesi.  Kimin fesi?  Ne yer, ne içer?  Tarihçesi nedir?  Gökyüzüne ne zaman çıktı?  Hangi soydan gelir?  Yedinci göbekten kime akrabadır? Torunları, çocukları, akraba çevresi, büyükbaba ve  büyükanne yaşıyor mu, yaşamıyor mu? Kürdistan'da kime kirvedir? Kimi der ki; teşkilat-ı mahsusanın öz torunudur? 

 

Sahi anne tarafından mı-baba tarafından mı torunudur? Kuvayi milliye ile akrabalığı var mıdır? Sahi bu ergenekonun kimyası nedir? Kürtler mi? Ermeniler mi? Türkiye de  yaşayan azınlıklar mı?  Bu ergenekonun mayası ve kimyası, halkları ret ve inkar eden, soykırıma tabi tutan, hiçbir kural ve kaide tanımayan, bir ucube mi?  Siz tarihsel geçmişinizle yüzleşmeden, Kürdistan sorununa, çağdaş demokratik uygar dünyanın perspektifiyle yaklaşmazsanız, sonuç bu olur.  

 

Bizden söylemesi. Geç olmadan, Kurdistanda ki korucu başlarının karargahlarına bir göz atılmalı, var mıdır böyle bir yürekli savcı?  Bizden söylemesi..

 

kamuoyuna saygılarımla ...    

10. 01.2009