meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">

 

KAMUOYUNA AÇIKLAMA

 

Rêxistina Sosyalîsta Demokratîk a Kurdistanê (RSDK) 7-8 Eyl ül 2005 tarihinde yaptığı Konferansında örgütün durumu ile Kürdistan ulusal demokratik hareketinin içinde bulunduğu sürece ve genel olarak döneme ilişkin yeni bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirme bir bildirge şeklinde yakında kamuoyuna sunulacaktır.

 

Konferansın önemli sonuçlarından biri de RSDK'nin adını Tevgera Demokratîk a Kurdistanê (TDK) olarak değiştirmesidir. RSDK, PYSK'nin (Partîya Yekitîya Sosyalîstên Kurdistanê) devamı olarak kuruldu. Bilindiği gibi PYSK beş örgütün (Kawa, KUK, Têkoşîna Sosyalîst, TSK ve YEKBÛN) uzun süren birlik çalışmaları sonucu kurulan bir birlik partisi idi. Ancak siyasal varlığı kısa süren PYSK feshedildi . Ardından KUK, Têkoşîn ve TSK'den ve diğer geleneklerden gelen bazı kadroların birlikteliklerini koruma ve PYSK'nin devamı ve mirasçısı olma temelinde kurulan RSDK o tarihten bu yana bu isim (RSDK) altında faaliyet gösteriyordu. Kendisini yurtsever, demokrat ve sosyalist olarak ifade eden RSDK siyasi, demokratik, kültürel ve diğer alanlarda faaliyette bulundu ve ortak platformlarda yer aldı.

 

Konferansta PYSK'nin oluşum süreci ve RSDK'nin kuruluş dönemindeki özel koşullar değerlendirilerek, RSDK adının, bu dönemin ve bu özel koşlların bir ürünü olduğu sonucuna varıldı. Dolayısiyle Kürdistan ulusal demokratik hareketinin durumuna uygun ve yaşanan sürecin tarihsel özelliklerine cevap veren siyasetin yeni bir isimle (TDK) sürdürülmesine karar verildi.

 

Bu anlamda TDK yeni bir örgüt değildir. O, RSDK ve PYSK'nin mirasçısı ve devamıdır. TDK ideolojik ve politik olarak da aynı geleneğin ve aynı çizginin devamıdır.

 

Tevgera Demokratîk a Kurdistanê (TDK) , daha önce RSDK olarak içinde yer aldığı bütün platformlardaki çalışmalarına aynı sorumluluk ve özveriyle devam edecektir. TDK, örgütsel faaliyetlerini sürdürürken, başta legal ve demokratik alanlarda olmak üzere, ülke içinde olsun ülke dışında olsun, halkımıızın ulusal demokratik çıkarlarına hizmet eden birlik ve ortak platformların geliştirilmesi ve sürecin dayattığı yeni adımların atılması için üzerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getirmede elinden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edecktir.

 

TDK Konferansı'nda, Türkiye ve Kürdistan'da legal ve demokratik alanlarda çalışmanın önemini bir kez daha vurgulayarak, Kürt halkının ulusal demokratik hakları için mücadele eden ulusal kimlikli bir partinin gerekliliği üzerinde durdu ve bu alandaki çalışmaların birleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

TDK Konferansı, Türk Genel Kurmayı'nın denetim ve yönledirmesi altında Abdullah Öcalan tarafından İmralı'dan idare edilen PKK'ya karşı açık bir tavır almanın ve bu hareket tarafından yaratılan ideolojik, siyasi ve toplumsal alandaki tahribatlara karşı mücadele etmenin sürecin en önemli görevlerinden biri olduğunu bir kez daha teyid etti.

 

Güney Kürdistan'daki kazanımları tüm Kürt halknın ortak kazanımları olarak gören TDK Konferansı, bu parçadaki mevcut durumun korunması, geliştirilmesi ve halkımızın mücadelesinin sonuna kadar desteklenmesini sürecin en önemli görevlerinden biri olarak tesbit etti. Başta KDP ve YNK olmak üzere siyasal parti ve örgütler arasındaki birlik ve yakınlaşma süreci halkımızın taktir ve desteğini kazanmıştır. Tüm siyasal güçlerin Kürdistan Federal Parlementosu çatısı altındaki birlikteliği ve merkezi tek bir hükümetin bir an önce kurularak çalışmalarına başlaması Kürt ulusunun en büyük beklentilerinden biridir.

 

 

TEVGERA DEMOKRATÎK A KURDÎSTANÊ

(TDK-Tevger)

 

 

JI RAYA GIŞTÎ RE

Rêxistina Sosyalîst ya Demokratîk ya Kurdistanê (RSDK) di 7 û 8ê îlona 2005an de konferansa xwe çêkir. Di konferansê de li ser rewşa rêxistinê û pêvajoya nû ya tevgera neteweyî û demokratîk ya Kurdistanê hate rawestandin. Nirxandinên Konferansê wê di demeke nêzîk de bi deklerasyonekê ji raya giştî re bête diyar kirin.

 

Di Konferansê de navê RSDK jî hate guherandin û biryar hate girtin ku ev nirxandin û tespîtên nû bi navê Tevgera Demokratîk a Kurdistanê (TDK- Tevger) bête birêvebirin.

 

RSDK weke berdewamiya PYSK (Partiya Yekitiya Sosyalîst ya Kurdistanê) hatibû ava kirin. Weke tê zanîn PYSK di encamê xebateke dûr û dirêj ya yekitiya siyasî ya pênc rêxistinan (Kawa, RNK-KUK, Têkoşîna Sosyalîst, TSK û Yekbûn) de hatibû damezrandin. Lê mixabin PYSK nebû xwediyê jiyaneke dirêj û hate fesih kirin. Piştî vê yekê hinek kadirên ji pêvajoya RNK-KUK, Têkoşîn û TSK dihatin, weke berdewamî û mîratxurê PYSKê, RSDK ava kirin û heta niha xebat û çalakiyên xwe bi vî navî meşandin. RSDK xwe weke rêxistinek welatparêz, demokrat û sosyalîst didît û di nav gelek xebatên siyasî, demokratîk û platformên hevbeş de cîh girt.

 

Di Konferansê de li ser pêvajoya damezrandina PYSK û taybetmendiyên avakirana RSDK jî hate rawestandin û gihaşt vê encamê ku navê RSDK berhemê wê pêvajoya taybetî bû. Loma jî biryar hate girtin ku siyaseta li gor rewşa tevgera neteweyî û demokratîk ya Kurdistanê û bersîva pêvajoyê bide, bi navekî nû (TDK-Tevger) bête birevebirin.

 

Weke tê dîtin, TDK-Tevger ne rêxistineke nû ye; ew di warê îdeolojîk û siyasî de mîratxur û berdewama PYSK û RSDKê ye.

 

TDK-Tevger wê hemû xebat, çalakî û platformên hevbeş yên ku RSDKê di nav de cîh girtibû, ji niha û pê ve jî bi eynê berbirsiyarê û fedekariyê bidomîne. TDK-Tevger wê ji aliyekî bixwaze xebata xwe ya siyasî û rêxistinî xurt bike; ji aliyê din jî di serî de di qada xebat û çalakiyên eşkere û demokratîk de, çi di nav welêt û çi jî li dervî welêt be, wê di nav yekitî û platformên hevbeş û gavên nû yên ku pêwîstiya pêvajoyê jê heye û di menfeeta tevgera neteweyî û demokratîk ya gelê me de ne cihe xwe bigre. Di vî warî de, wê bi her awayî hewl bide ku berpirsiyarî û wezîfeyên xwe bi cîh bîne.

 

Di Konferansê de, careka din girîngî û pêwîstiya xebata eşkere û demokratîk ya li Kurdistanê û Turkiyê hate dest nîşan kirin. Herweha li ser pêwîstiya partiyek bi nasnameya neteweyî ku ji bo mafê neteweyî û demokratîk yê gelê Kurdistanê xabatê bike, hate rawestandin û hate diyar kirin ku divê xebat û hewildanên di vî warî de bighêjin hevdu û di bin yek alayê de bête meşandin.

 

Konferansa TDKê diyar kir ku divê li hemberî PKK ya ku di bin kontrol û birevebiriya Serkaniya Giştî ya Turkiye û Evdullah Öcalan ku ji Imraliyê de tê meşandin, helwestek vekirî bê girtin; herweha xebat û tekoşîna li hemberî zerar û tahrîbatên PKKê yên di warê îdeolojîk, siyasî û civakî de, pêwîstî û wezîfeyeke herî girîng ya pevajoyê dibîne.

 

Konferansa TDKê desketinên li Başûrê Kurdistanê weke serketinên hevbeş yên tevayê gelê Kurdistanê dibîne. Parastin, piştgirî û pêşdexistina xebat û tekoşîna gelê kurd yên li vî beşê welatê me, wezîfeyeke sereke ya pêvajoyê dibîne. Xelkê me vê pêvajoya yekitî û nêzîkbûna di nav PDK û YNKê û herweha rêxistinên siyasî yên din de, dipesinîne û piştgiriya wê dike. Lê daxwaz û hêviya neteweyê Kurd ev e, ku rojek berî rojekê hemû hêzên siyasî yên Başûre Kurdistanê di bin banê Parlementoya Federal ya Kurdistanê de bicivin û hukûmeteke merkezî ava bikin.

 

 

TEVGERA DEMOKRATÎK A KURDISTANÊ

(TDK–Tevger)