Serokê Şaredariya Diyarbekirê Osman Baydemir serdana Tevgera Demokratên Şoreger kir

 

Osman Baydemir: “Ez ji bona deng ji we bixwazim ez nehatim ziyareta we, lê ger hûn dengê xwe bidin min ez ê pê kêfxweş û bextewar bibim.”

 

Imam Taşçier: “Divê DTP ne bi Çepên Tirkan re, bi hêz û partî û kesayiyetên kurd re di nav diyalog û tevgerê de be”

 

Osman Baydemir û heyata wî ji aliyê Berdevk, Sekreter û mensûbên Tevgera Demokratên Şoreşger ve hat pêşavazî kirin û hevdîtina ku l li Komelya Ciwan Kurd di 25 Adara 2009ê de li dar ket nêzî seatek ajot.

 

Berdevkê Tevgera demokratên Şoreşger Imam Taşçier di axaftina xwe de got ku; ew vê serdanê bi wate dibînin û temeniya wan ew e ku ev serdan di siyasete kurdî de bibe wesileya gavêka bi xêr. Tevgera Demokratên Şoreşger li hember wan partî û hêzên siyasiyên ku naxwazin pirsa kurd çareser bibe ket nava hewildanê ku blokeka ya jî platformeka Kurd a hilbijartinê ava bibe. Li gel wê, hewildanên TEVKURDê û hêz û şaxsiyetên din jî di vî warî de erênî nirxand û piştgiriya wan kir û li gel van hemû hewildanan jî Bloka kurdî a hilbijartinê ava nebû. Taşçier di berdewamiya axaftina xwe de peyvê anî ser DTPê û got ku, di vî warî de berirsiyariya DTPê mezin bû lê mixabin ew berpirsiyariya xwe neanîn cî.

 

Taşçier helwesta Tevgera Demokratên Şoreşger ji bona hiljartina 29ê Adarê dubare kir û got; “Çi di nav orjinaliya Bloka Kurd a hilbijartinê de, ya jî di nav Platformeka hilbijartinê de be, ew ê piştgiriya xwe ji bona partî, grûb ya jî kesên serbixwe ku di doza kurd a siyasî de bi israr in, bike. Divê kurd dengê xwe bidin namzetên kurdên ku xwediyê perspektifên neteweyî bin.” Ev helwest helwesteka rast e û divê DTP ne bi Çepên Tirk re bi hêz û partî û kesayiyetên kurd re di nav diyalog û tevgerê de be.

 

Serokê Şarederiya Diyarbekirê Osman Baydemir bi ziyareta xwe ya Demokratên Şoreşger û Ciwan-Kurd re kêfxweşiya xwe anî zimên û got; “Ev serdaneka derengmayî ye, divê wek qisûr û kêmasiyeka min bête dîtin. Ev destpêkeke, baweriya min ew e ku ev dê ji bona diyalog û pêşveçûnên nû bibe wesileyeka erênî. Gelek ji we xebata we yê siyasetê qasî emrê min e. Min hergav ji tercubeyên we yên siyasetê sûd wergirtiye û ji bona min bûye pisûla. Helwesta kurdî û Kurdistanibûnî ji bona min sereke ye. Herçiqas em fikrên cûda biparêzin jî min ferqeq nexistiye navbera siyasetan. Herkesî nêzî xwe û parçeyekê ji xwe hesibandiye. Ev nêzikiya ku bi wefata Mahmud Baksî dest pê kir, bi bîraninên Mehmet Uzun û Necmettin Buyukkaya hîn jî xûrttir bû. Heta kurd di navbera xwe de yekîtî çênekin, yekîtiyên din bê mahne ne.

Beriya du salan min serdana Başûrê Kurdistanê kir û ez gelek tişt fêr bûm. Li wê min bi gurûr dît ku bi azadiyê re çawa civata kurd ber bi dezgehbûnê ve çûye. Ez bi pêşketinên li wê serbilind bûm. Ez di giringiya zanayariya yekîtiya kurdan de me. Di vî warî de çi gav bête avêtin ez ê pê re bim û ez li vir di hizura we de wê tehahud dikim. Li hemberî partiyên sîstemê divê em bi hevre bi onûr û serbilnd rawestin û li hember wan yekitiyeka xurt nîşan bidin.”

 

Baydemir ser projeyên xwe jî sekinî û got ku; deriyê wî ji herkesî re vekiriye, li gel diyalogê ye û berpirsiyarî û alikariyên ku bikeve stuyê wî dê bîne cî û wî di dawiyê de bi espiriyê axaftina xwe xelas kir û got; “Ez ji bona deng ji we bixwazim ez nehatim ziyareta we, lê ger hûn dengê xwe bidin min ez ê pê kêfxweş û bextewar bibim.”

 

Sekreterê Tevgera Demokratên Şoreşger Halim Ipek jî di axaftina xwe de got ku; “bi ziyareta we em kêfxweş bûn, helwesta we ya kurdewariyê, axaftina we ya kurdî, xebat û çalakiyên we yên li ser zimên, kultur, dîrok, edebiyat û xwedîlêderketina li şehîdên me û nirxên me, ji aliyê me ve bi taqdîr tê dîtin û baweriya me ew e ku di warî yekîtîya hêz û rêxistinên kurdan de barê ku dikeve ser milê we hûn bi cî bînin. Û divê gumanên we tunebe ku em wek Tevgera Demokratên Şoreşger di warê yekîtiyê de çi wezîfe bikeve ser milê me, emê pê rabin. Divê em ji tercûbeya Başûrê Kurdistanê sûd werbigrin.”

 

Mensubên Tevgera Demokratên Şoreşger, Şahismail Bedirxanoglu di axaftina xwe de got; “ez vê hevdîtinê wek têbineyek ku bikeve dîrokê dinirxînim û baweriya min ew e ku ji bona pêçveçûnên nû bibe gaveka girîng”.

Abdurrahman Aslan jî li ser giringî û wateya hevdîtinê sekinî.

Berpirsê Aborî yê Tevgera Demokratên Şoreşger Faîz Eşîn jî di axaftina xwe de got ku; enerjiya ku DTP bi çepên Tirkan re ji bona partiya “siwan” xerc kir, diviyabû ji bona tifaqa kurdan re xercbikira.

 

 

 

 

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir Ciwan Kurd ve Derimci Demokrat Hareketin Bürosunu ziyaret etti

 

Baydemir: ”Sizden oy itsemeye gelmedim ama, oyunuzu bana vermenizden de sevinç ve mutluluk duyarım”

 

Taşçier: “DTP'ye düşen görev ve sorumluluğun büyük olduğunu ama DTP'den beklenilen olumlu yaklaşımları göremedik”

 

25 Mart 2009 da Ciwan Kurd Derneginde yaklaşık bir saat süren ziyarette Osman Baydemir ve heyetî Derimci Demokratlar Hareketin yötenitici ve mensuplarınca oldukça sıcak karşılandı.

 

Tevgera Demokratên Şoreşger(TDŞ) sözcüsü İmam Taşçıer ve Sekreter Halim İpek tarafından karşılanan Baydemir, herkesle tek tek tokalaşarak hal ve hatirlarini sordu.

 

TDŞ sözcüsü İmam Taşçıer yaptığı konuşmada, Baydemir'in ziyaretinin anlamlı bulduğunu ve memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, bunun kürt siyasetinde iyi başlangıçlara vesile olacağını “TDŞ'in Kürt sorunun çözümsüzlüğünden yana bütün statükocu parti ve siyasal güçlere karşı bir kürt seçim bloku veya platformunun oluşması için ısrarcı girişimlerde bulunduğunu, ayrıca, TDŞ bu konuda TEVKURD'ün ve diğer güç ve şahsiyetlerin çabalarını da olumlu karşıladığını ve bu konuda üzerine düşen katkıyı sağladığını ama tüm bu çabaların bir Kürt seçim bloğunun oluşturulamamasının üzüntüsünü yaşadıklarını” ifade etti ve bu hususta da kanımızca DTP'ye düşen görev ve sorumluluğun büyük olduğunu ama DTP'den beklenilen olumlu yaklaşımları göremediklerini söyledi.

 

Ayrıca TDŞ in “ 29 Mart 2009 yerel seçimlerine yönelik gerek Kürt orijinli bir seçim bloğu veya bir seçim platformu içinde, gerekse de siyasal olarak Kürd duruşunda ısrarlı olan parti, grup veya bağımsız adaylara destek vereceğini beyan ettiğini, Kürtler oylarını, Kürt olan ve ulusal perspektife sahip adaylara vermelidir “ tespitinin doğru bir yaklaşım olduğunu söyledı. Devamla DTP' nin Türk solundan ziyade kendi dışındaki Kürtlerle diyaloğ ve birlik arayışlarına gitmenin önemini vurguladı.

 

 

Baydemir ise,TDŞ ve CIWAN KURD'ü ziyaret etmekten duyduğu sevinç ve memnuniyeti belirterek yaptığı konuşmada; ”Bunun gecikmiş bir ziyaret olduğunu, bu nedenle kendisinin bir eksikliği olarak görülmesini ve höşgörüyle karşılanması isteğini ifade etti.” Bu bir başlanıgçtır. Bunun olumlu diyaloğ ve gelişmelere vesile olacağı inancındayım. Bir çoğunuzun siyasal yaşamı benim ömrüm kadardır. Her zaman sizin siyasi deneyimleriniz benim için yol gösterici olmuştur ve olacaktır. Kürdi duruş ve Kürdistanilik her zaman önceliğim olmuştur. Şahsım olarak farklı düşüncelere sahip olsak bile, Kürt siyasi hareketleri arasında ayırım gözetmedim. Herkesi kendime yakın ve kendimden bir parça olarak gördüm. M.Baksi' nin vefatıyla başlayan, Mehmet Uzun ve Necmettin Büyükkaya' nın anma etkinlikleriyle devam eden beraberlik ve işbirlikleri bizleri dahada yakınlaştırdı. Zaten Kürtler kendi aralarında birlik olmadıkları sürece, kendi dışındaki birlik ve arayışlarda medet ummamalıdır.

Bundan iki yıl önce Güney Kürdistan'a yatığım gezi, bana çok şey öğretti. Orda filizlenen kürt özgürlük hareketinin toplumsal yapısıyla nasıl kurumlaştığını gururla izledım. Ordaki gelişmeleden oldukça etkilendim. Kürtlerin birlik olmasının öneminin bilincindeyim. Bu konuda atılacak her olumlu adıma destek ve katkı sunacağmı huzurunuzda taahüt ettğimi bilmenizi isterim. Herşeye rağman düzen partilerine karşı onurlu ve dik duruşumuzu her zamankiden daha güçlü bir beraberlikle göstermeliyiz.”

 

Baydemir devamla kente ilişkin projelerine değindi. Kapısının her zaman açık olduğunu, kucaklayıcı birlikten ve diyalogdan yana olacağını, üzerine düşen görev ve sorumluluktan kaçmayacağnı, bu konuda gerekli destek ve katkısını esirgemeyeceğini söyledi. Tekrarla bu görüşmeden memnuniyet duyduğunu ifede etti. Konuşmasını şu espriyel tamaladı. ”Sizden oy itsemeye gelmedim ama, oyunuzu bana vermenizden de sevinç ve mutluluk duyarım”

 

TDŞ sekreteri Halim İpek Baydemir'e hitaben,” Bizlerde sizin gelişinizden memnuniyet duyduk. Özellikle şahsınızın Kurdi duruşunu, halkımızla sürekli Kürtçe konuşmanızı, yaptığınız etkinliklerle Kürt diline, kültürüne, edebiyetına, tarihine,Kürt Şehitlerinin anmasına, kürt değerlerini sahiplenmeniz ve yaptığınız katkılar tarafımızdan takdirle karşılanmıştır. Sizin Kürt siyasi harektlerinin ve şahsiyetlerinin Kürt ulusal birliğinin sağlanması yolunda üzerinize düşen sorumluluğu yerine getireceğinize inancımız tamdır. TDŞ olarak bizlerde üzerimize düşeni yapacağımızdan kuşkunuz olmasın. Güney Kürdistan örneği hepimiz için yol gösterici olmalıdır.” dedi

 

TDS mensup arkadaşlardan Abdurrahman Aslan görüşmenin önem ve gereğine değindi.

Şahismail Bedirhanoğlu “Ben bu ziyeretin tarihe bir not olarak düşeceğinie inanıyorum” dedi, devamla görüşmenin çok yararlı geçtiğini ve önümüzdeki dönemde olumlu gelişmelerin başlangıcı olacağına ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

 

Daha sonra TDŞ Saymani Faiz Eşin de DTP nin Türk soluyla çatı partisi peşinde harcayacağı enerjiyi kendi dışındaki Kürt siyasi hareketlerle yapması gereğine işaret etti.

 

Ziyaret oldukça olumlu bir havada geçti