Arşiv

Embedded Kürtler

Embedded kavramı Irak operasyonunda Amerikalıların dünya gündemine soktuklari bir ifade. Bir büyük parçanın içine gömmek, büyük parçanın koşullarına uygun hale getirmek anlamında kullanılıyor. Askeri operasyonu Amerikan ve Müttefik askerleriyle birlikte onların tanklarından ve karargahlarından haber vermek için cephe önü ve arkasında izin verdikleri gazetecilere embedded gazeteciler deniyordu. Bu gazeteciler onların sagladıkları olanaklarla, bir tür onların yarattıkları psikolojik savaş argümanlarının kullanilmasinda Amerikalilara oldukca elverişli kosullar yarattilar. Bombardımanlari vererek teknolojik gücü (bizden korkmalisiniz), askerlerin ilerlemesini vererek psikolojik üstünlügü (geliyoruz, teslim olun, kaciş mümkün degil), askerlerin yardım ettigi sivil halki resmederek (bagislayici, yardim elini) tüm dünyaya propaganda etmekte embedded gazetecileri kullaniyorlardi

Orhan Dogan’in Hürriyet gazetesinde cikan roportajini okumuşsunuzdur. Kürdler adına ‘federasyon olmaz, bagimsizlik da olmaz’. ‘Içiçe geçmişiz’. Ikimiz bir fidanin güller açan dalıyız gibi bir Türkiyelilik kakafonisi durumu. Leyla Zana ve Hatip Dicle farklılarmı, Leyla Zana’nın gazetelerde yayımlanan toplu, imzalı bildiri sonrası açıklaması evlere şenlikti doğrusu. Belki kendisi bile o gece başını yastığına koyduğunda kendi kendisinin trajik durumuna şaşırmıştır, kimbilir. Ya Hatip Dicle nin herzeleri insana ‘pes doğrusu’ dedirtecek türden… Türkiyelilik; üst kimlik, Kürdlerde o üst kimligin altında bi hip hop grubu gibi alt kimlik durumundalar bu embedded kurdlere göre…

Liz Behmoars’ın Bir Kimlik Arayışının Hikayesi, kitabıni okudum. Moiz Kohen isimli Yahudinin 1900 lerin başında Osmanlı devletinin artık kendisini daha küçük bir cografyadaki TC ye dönüşeceginin kesinleştigi yıllardaki kimlik arayışının hikayesi.

Moiz Kohen efendi Muhsin Tekin Alp/ Muhlis Tekinalp oluyor. İlk defa Kemalizmi ifade eden kişi o oluyor. Türklüğün nasil devşirmelerle ‘Türklük’ olduğunu aciklayan en iyi örneklerden biri. Ziya Gökalp ile tanışıyor. Ondan çok etkileniyor. Yahudilere önermeleri var. Önce Tuna boylarina (Osmanlı’nın Balkanlardan söküleceğinin kesin olmadığı zamanlar) sonra Ege’ye çağırıyor yahudileri. Türkleşin diyor. Türkleşin ki yurd edinin, saygi görün varlığınızı koruyun diyor Moiz efendi. Musa’nın on emri gibi On emri var; moiz/muhsin efendinin ki; 1. isimleri turklestir 2. Türkçe konus 3.Havralarda dualarin hiç olmazsa bir kısmını Türkçe oku 4.Mekteplerini Türkleştir 5. Çocuklarini memleket mekteplerine gönder, 6.Memleket işlerine kariş, 7. Türklerle düşüp kalk 8.Cemaat ruhunu kökünden sök 9.Milli iktisat sahasinda vazifei mahsusanı yap 10. Hakkını bil.

Hakkini bil maddesi Turk aydinlari arasinda bir hayli tepki doğurur. ‘ne demek hakkini bil, gizli bir emel mi var?’ diye sıkıştırırlar Moiz/Muhlis Tekinalpi de moiz effendi hemen yanlış anlaşıldığını söyler. Düzeltir durumu.

Orhan Dogan’ın soylemi ile Moiz Kohen arasinda bir fark varmidir? Ya da Abdullah Ocalan ile Moiz Kohen arasinda?? Abdullah Ocalan’in Kürd hareketinin tarihsel arka planındaki prensibleri bir tür ‘embedded kürd’ parametreleriyle nasıl genel kurmay adına berhava etmeye calisiyor izliyoruz… Türk Devleti Kuzeydeki Kürdleri prensibsizleştirmeye calişiyor ve Abdullah Öcalanı bu prensipsizleştirme işinde embedded kürd olarak kullanıyor. Yasasin Turkiye yerine ‘biji turkiye’ ile bir tür Neo Kemalizmi örgütlüyor Kürdler arasında. Peki bu ‘embedded’ olma durumu tutacakmi?? Bana gore hayir. Turk devleti, bolgedeki statükocular tarihlerinin en kötü dönemlerini yaşıyorlar. Bakalım embedded Kürdlerin sonu ne olacak??

13.03.2005