Arşi


Bu terör havası, pogrom provasıdır!

Kürtler üzerinde terör estiriliyor. Hakkari Dağlıca'daki son çatışmadan sonra, Türkiye'nin Batı illerinde yaşıyan Kürtler çok ciddi bir terör dalgasına karşı kabuğuna çekilmiş vaziyette. Sade Kürtler bile her an nerden geleceği belli olmayan bir saldırı ve provakasyonla karşı karşıyadırlar. Bu histeri ve azgın saldırı provaları nerdeyse Kürt'lere karşı bir pogroma dönüşmek üzere!

 

Daha henüz Kürt evleri işaretlenmedi ama bunun da sırasının gelmeyeceğini kim garanti edebilir. Rusyada ve Almanya'da da önce böyle ‘kendiliğinden' gruplarca eylemler yapılmıştı. Ama olaylar gösterdi ki, bu hem öyle kendiliğinden başgöstermiş sıradan masumane gösteriler değildi, hem de gösteriler öyle kalmadı ve sonuç yüzbinlerce Yahudi'nin katledilmesi ile neticelendi.

 

Kimileri işin ciddiyetini kavramadağı için veya olayın boyutunu örtbas etmek için sorunun henüz münferit olduğunu ve Kürt kökenli insanlara karşı kitlesel bir tepki olmadığını ifade etmeye çalişıyor.

 

Oysa, kaba bir gözlem bile olayın çok vahim boyutlara her an varabileceğini gözler önüne sermeye yetiyor. Çünkü bilinçli bir tarzda, kitleler bindirilmiş kıtalar gibi akın akın meydanlara koşmaya, Kürtler'e karşı, meydanlarda kin ve nefretini kusma eylemlerine davet ediliyor, kimileri zorla veya istemeye istemeye mecburen katılıyor!

 

Bu yürüyüş ve gösterilerin, ‘Cumhuriyeti koruma' yürüyüşlerinin devamı olduğu açık seçik görülmektedir. ‘Cumhuriyeti koruma' yürüyüşleri AKP' ye ve onun iktidarına ve AKP”nin Cumhurbaşkanlığı adayına ve seçimine karşı yapılırken, bu kez de, aynı amaçlar için Kürt motivi kullanılıyor. “Ulusalcı, ırkçı ve faşizan güçler koalisyon”u amaçlarına ermek için, Kürt kartı üzerinden hem AKP”yi sıkıştırma hem de Kürt düşmanlığını had safhada tutarak, kitleleri denetimi altına almak hesabı yapıyor. Yıllardan beri biliçli bir tarzda işlenen Kürt düşmanlığıda buna müsait bir ortam sağlıyor!

 

Bu vesile ile hem Türkiye Kürdistan'ındaki Kürtlere düşmanlığı biliyor ve diri tutuyor, hem de Irak Kürdistanındaki gelişmeleri baltalamak için, kirli amaçlari uğruna, her an çok korkunç olaylara meydan verebilecek gelişmeleri ve katliamları göze almayı planlıyor!

 

Yakılan ve yıkılan binlerce Kürt köyü ve halkı canını kurtarmak için Türkiye'nin Batı kentlerine, varoşlara sığınmak zorunda kalmıştı. Yerinden yurdundan göç etmek zorunda kalan o insanlar şimdi de, Türkiye'nin Batı illerinde, yarınlarından emin olmadan yaşam savaşı vermekteler. Hakkari Dağlıca'daki son çatışmada ölen ve kaçırılan sekiz askerin intikamı, artık Batı illerinde yaşayan Kürtlerden alınmak istercesine bir atmosfer hüküm sürmektedir.

 

Daha yaz ayları başında, daha doğrusu Genelkurmay 8 Haziran'da “yurttaşlardan” "teröre" karşı kitlesel refleks gösterme talebinde bulunmuştu! Bu çağrı üzerine de, tüm ırkçı ve faşizan kesimler, Hakkari Dağlıca'da 12 askerin öldürülmesi, 8 askerin kaçırılması ve 16 askerin yaralanmasıyla sonuçlanan PKK saldırısının ardından ‘terör'e, (siz Kürtler'e, diye okuyun) karşı başlayan protesto gösterileri günlerdir tüm Türkiye'de devam ediyor.

 

Bu kitlesel refleks çağrısı üzerine olsa gerek, Kürt işyerlerine çeşitli düzeyde saldırılar devam etmekte. Kürt kökenli insanlara ait iş yerleri tahrip edilmekte. Dükkanlar kundaklanarak talan edilmekte, insanlara zorla ev ve iş yerlerine Türk bayrağı asması için gözdağı verilmektedir. Kürt kökenli insanlara ”Bayrağı asmazsanız sonunu siz düşünün” denilmektedir! Batı illerinde, yıllardan beri yaşayarak asimile ve “entegre” edilmiş Kürtler, geldikleri cografyalarina Kürdistan”a zorlada olsa, dönmeye teşvik edilmekteler.

 

Tüm bu saldırı ve baskıların yanı sıra, birde gösteriler de “Türk Kürt kardeştir” pankartları ile Kürtlerle adeta alay edilircesine, boy gösterilmektedir!

 

Yıllar önce gayrı müslimlere karşı tezgahlanan ve binlerce Rum'un Türkiye'yi terk etmesine sebep olan 6- 7 Eylül olayları bir başka mizansenle sahneye yeniden konulmak istenmektedir .

 

1955 Yılında ‘Atatürk'ün Selanik'te doğduğu eve bomba atıldı” şeklindeki yalan haberle başlayan ve pek çok Rum ve Ermeni kişinin ölümüne, ev ve işyerinin kundaklanmasına neden olan 6- 7 Eylül olaylarının nerdeyse aynısı sahneye konulmak üzeredir. 6-7 Eylül 1955 olayları biliniyor; bu hadiseler planlı ve programlı bir şekilde, Teşkilatı Mahsusa tarafından örgütlenmiş ve uygulamaya sokulmuştu.

 

Uzun yıllardan beri batı kentlerinde yaşayan, orda iş ve güç sahibi olan ve güya entegre olan veya kendini öyle kabul eden, hatta artık Kürt'lüklerini bile nerdeysa unutan Kürt'lere, ırkçı ve faşizan güçler, siz ‘Kürt'lüğünüzü unutsanız bile, biz,' size Kürt'lüğünüzü hatırlatacağız' dercesine, saldırmakta ve onlara, farkında olmadan, Kürt'lüklerini anımsatmaktalar!

 

Kimilerinin kimi Kürtlere “Kürt”lüklerini anımsatmasına, üzülmek orda kalsın, sevinmek gerek, bu suretle, Kürt yurtseverlerinin yapamadığını belki onlar başarır!

 

29 Ekim 2007

 

 

Bir direnişçinin, devrimcinin anısına
geçikmis bir yazı!

DTP, ”Hak ve Özgürlükler Hareketidir !”

Diyarbakır'ın yurtsever halkına görevdüşmektedir!


Resmi söylemle düşman ilan edilmek!

Bunları ‘söyleten'e karşı, bir operasyon şart oldu!

Vicdan muhasebesi! 

Sapla samani birbirine karıştıran Dilek Yaraş'a yanıt (1)

Apo'ya Sığınarak, Demir Küçükaydın'dan Şikayetçi Olmak!

Hem nalına hem mıhına vuran aydınlar!

 

 

Hitler'i ve kavgam kitab'ini kim neden referans olarak gösteriyor

Yürekli bir hukukçu aranıyor!
Terbiyesiz Bir Herif Daha!
Irak Kürdistan’ındaki Kürtler, Türkiye Kürdistan’ındaki Kürtlerin nesi olur?
Yeniceoba Belediyespor!
Şayet Taha Akyol Kürt olsaydı, böyle mi düşünürdü?
ABD”nin Irak Müdahalesi ve olası gelişmeler
Kürt halkı provake, Türk halkı da manipule edilmek istenmektedir!
Kendiliğinden halk olmaktan...!
Kürt Yurtseverlerin ‘terörist’ kategorisinde anılmasına sessiz kalmayın!
Hiç bir şey eskisi gibi olmayacakmış!’
Ince elenip sık dokunmayan bir deklerasyon üzerine!
Siyasal yönden farklı legal partilere gereksinim var
Coğrafyamızın koşullarını yadsımadan, yapılanmak!
Türkiye'nin AB sürecine, muhatap olamayan Kürtler!
Referandum şiarını ortak paydaya dönüştürelim
Nami diğer Halit Sinan'ın portresınden kesitler!  
Danışıklı döğüş
Geçmişin tekrarı olacaksa......!