Arşi

 

Arkadaşım, Kardeşim, Ağabeyim: Ibrahim Güçlü!

 

Haberi duyunca olmaz dedim, mutlaka bunda bir yanlışlık vardır diye düşündüm. Hemen alelacele HPG'nin resmi sitesine girdim ve sözkonusu yazıyı orda da okudum. Hala da, bu tutuma inanamiyorum, bu söylem ve tehditlerin düzeltileceğini, bu nedenle de Ibrahim Güçlü'den özür dileneceğini bekliyor ve diliyorum!

 

Kimi arkadaş ve dostlarım, bu duygu ve düşüncelerimi duygusallığıma, saflığıma veya hala PKK yi tanımamış olmama bağlayabilirler. Olsun, kimi dost ve arkadaslarımda öyle düşünsün, yeter ki, bu uğurdaki temenni ve düşüncelerim yerini bulsun. Inanmak istiyorum ki, o saflarda da, yurtsever insanların tehdit edilmesini, yurtsever insanların yok edilmesini tasvip etmeyecek insanların olabileceği, düşüncemi korumak istiyorum.

 

Ibrahim Güçlü, son kırk yılını Kürt Ulusal Hareketine adamış, ömrünü hapishanelerde ve politik mülteci olarak sürgünlerde geçirmiş, zamanı ve koşullari elverdiği zamanda, ülkesi Kürdistan'a dönmüş, nadir Kürt yurtseverlerinin başında gelen önemli bir şahsiyettir! Onu, genç yıllarımda, Diyarbakir Askeri Hapishanesinde tanıdım. O, direngen, mücadeleci ve yılmaz kişiliği ile hepimize örnek olan yiğit bir Kürt devrimcisi idi.

 

Diyarbakir Askeri Hapishanesinde, o ve diğer arkadasları, Kürt Halkının, Ulusal Demokratik Haklarını, korkusuz ve tavizsizce savundukları için en ağir cezalara çarptırıldılar. Bu ağır ceza alanların başında gelmekte olan biride, Ibrahim Güçlüydü. O, bir Kürt devrimcisi ve yurtseveriydi.

 

'Kürdistan'lı olmamasına rağmen (biliniyor, Ibrahim Güçlü, Ankara Kürtler'indendir, yanlış hatırlamıyorsam, Haciyan köyündendir) 1974 affindan sonra, Kürdistana yerleşen ve bunu gelenek haline getiren Kürt'tür! Mülteci olma durumu sona erdiğinde, tekrar Diyarbakir'a yerleşmiştir. Pek çok kişi Kürdistan'da oturmayı düşünmez ve Batı illerine yerleşirken, Ibrahim Güçlü, bunun tam tersini yapmaktadır. Bilmiyorum, bu kimseye birşey ifade ediyor mu? Ama benim icin çok şey ifade ediyor ve bunu takdir edilmesi gereken önemli örnek bir davranış olarak görüyorum.

 

Tüm bunlarla anlatmak istediğim;Ibrahim Güçlü'nün bize ait bir değer olduğunu anlatmaya çalışmak ve bize ait olan bir değerin de, Kürtler adına mücadele ettiğini iddia eden bir başka örgüt tarafindan tehdit edilmesi, ortadan kaldırılmak istenmesini, kabul edilemeyecek bir tutum olduğunu anlatmaktır!

 

Inancım ve temennim PKK'nin bu yanlış tutumundan vazgeçip, hatta Ibrahim Güçlü'den özür dileyip, karanlik güçlerin oyunlarını boşuna çikartmak konusunda, gerekli hassasiyeti göstermesi olmalıdır.

 

 

26 Ocak 2008

 

 

 

 

 

Medeniyetler İttifakı mı, Yoksa Egemenler İttifakı mı?

'Molla Mehmet Karayılan Kürt idi, Ben de Kürt'üm!'

Katıksız bir yurtsever: Ferit Uzun

Bu terör havası, pogrom provasıdır!

Bir direnişçinin, devrimcinin anısına
geçikmis bir yazı!

DTP, ”Hak ve Özgürlükler Hareketidir !”

Diyarbakır'ın yurtsever halkına görevdüşmektedir!


Resmi söylemle düşman ilan edilmek!

Bunları ‘söyleten'e karşı, bir operasyon şart oldu!

Vicdan muhasebesi! 

Sapla samani birbirine karıştıran Dilek Yaraş'a yanıt (1)

Apo'ya Sığınarak, Demir Küçükaydın'dan Şikayetçi Olmak!

Hem nalına hem mıhına vuran aydınlar!

 

 

Hitler'i ve kavgam kitab'ini kim neden referans olarak gösteriyor

Yürekli bir hukukçu aranıyor!
Terbiyesiz Bir Herif Daha!
Irak Kürdistan’ındaki Kürtler, Türkiye Kürdistan’ındaki Kürtlerin nesi olur?
Yeniceoba Belediyespor!
Şayet Taha Akyol Kürt olsaydı, böyle mi düşünürdü?
ABD”nin Irak Müdahalesi ve olası gelişmeler
Kürt halkı provake, Türk halkı da manipule edilmek istenmektedir!
Kendiliğinden halk olmaktan...!
Kürt Yurtseverlerin ‘terörist’ kategorisinde anılmasına sessiz kalmayın!
Hiç bir şey eskisi gibi olmayacakmış!’
Ince elenip sık dokunmayan bir deklerasyon üzerine!
Siyasal yönden farklı legal partilere gereksinim var
Coğrafyamızın koşullarını yadsımadan, yapılanmak!
Türkiye'nin AB sürecine, muhatap olamayan Kürtler!
Referandum şiarını ortak paydaya dönüştürelim
Nami diğer Halit Sinan'ın portresınden kesitler!  
Danışıklı döğüş
Geçmişin tekrarı olacaksa......!