Arşi

 

TRT 6 Kürtçe yayına başlarken!

 

Kürt halkının ulusal demokratik haklar mücadelesi, Türkiye Kürdistan'ında, iğne ile kuyu kazar gibi ilerliyor! Ulusal demokratik haklar, kabul etmek gerekir ki, kolay elde edilemiyor. Bu haklarin elde edilmesi, pekçok Kürt yurtseverinin uzun soluklu mücadelesi sonucu kazanıldığını hepimiz biliyor ve yaşıyoruz!

 

Daha düne kadar, ben 'Kürd'üm demenin bile başlı başına ağır cezalari göze almak gerektiğini hatırlatmaya bile gerek yoktur. Ağır bedeller, işkenceler, faili meçhul cinayetler, uzun mahpusluk yıllarını göze alarak mücadeleyi bugüne, Kürt yurtseverleri taşımışlardır! Daha yolun başındayız, kat edilecek çok yol vardır. Umut ederiz ki, ödenecek bedeller bugüne kadar ki, gibi ağır olmaz ve Kürt ulusal sorunu, barışçıl yol ve mücadele yöntemleri ile bir çözüm ve statüye kavuşur. Çünkü, bunun başka yolu yoktur, Kürt sorunu ya çözülecektir, ya çözülecektir!

Kürt ulusal demokratrik hakları uğruna verilen mücadele belli bir boyuta ve düzeye de gelmistir, bunu görmek ve öylede değerlendirmek gerekmektedir. Her ne kadar, devletin güttüğü politika patinaj yapsa da, devletin, baska çaresi de kalmamıştır. Çok ciddi olarak, tüm inkarlara rağmen, artık kendini dayatan, bir daha ortadan kaldırılması ve yok edilmesi düşünülemeyecek boyutta olan, Kürt uyanışı tüm azameti ile kapıdadır. Deyim yerinde ise uyuyan ”dev” uyanmıştır!

 

Tüm bu, saydıklarımın neticesidir ki, devlet belli ölçülerde, bir arayışın içine girme gereği hissetmektedir. TRT 6 da, Kürtce yayın, kendini dayatan bu çabanın bir sonucudur. Meseleyi böyle değerlendirmek ve bu çerçevede bir politika gütmek ve tutum takınmak kaçınılmazdır. Elbeteki bu meselenin bir kaç boyutu vardır ve bunları gözeterek, bilerek tutum takınılmalıdır.

 

Sorun, Kürtler'in 'kara kaşı kara göz'ü, meselesini çoktan aşmıştır, böyle olmasaydi, bunu devlet çok uzun yıllar önce yapardı! Yani, kimse Kürtler'i yeni keşfediyor değildir. Ama günümüze kadar uydurulan tüm yalanlarla, devletin Kürt sorununa yaklaşım politikası iflas etmiştir!

 

Mücadelenin, istemlerin geldiği boyut, devleti politika değişikliğine zorluyor, bu işin önemli bir boyutudur ve kanımca bu aşama önemlidir. Kimsenin kimseye verdiği bir lütuf yoktur, bu doğrudan doğruya Kürt halkının mücadelesinin bir dayatması ve eseridir. Elbetteki, devlette, bunu siyasi tercihleri doğrultusunda şekilendirmek ve yönlendirmek isteyecektir. Bu konuda saf olmaya hiç mi, hiç gerek yoktur. Kürt halkının ağzına bir parmak bal çalmak dönemleri artık geride kalmıştır! Üstelik Kürt siyasal hareketi sayesinde, artık TRT 6, öyle korkulacak bir işlevi üstlenmesi halinde, istesede pek başarılı olamaz. Mutlaka kimi hasarlara yol açabilir, kimi çevrelerde aşırı bir iyimserlik havasının esmesine neden olabilir. Bu kafa karışıklığına hazır olmak, oynanmak istenen ciddi tezgahlara karşı önlem almakta şarttır.

 

Hedef saptırmanın, kafa karışıklığı yaratmanın önüne geçebilmenin çok önemli tedbirlerini almak, Kürt siyasal hareketine düşmektedir. Düşünün ki, TRT 6, şu an satelitler vasıtası ile günde nerdeyse 24 saat yayın yapan, 10 yakın Kürt kanalları ile yarışmak zorunda kalacaktır. Bu sanıldığı kadar o kadar kolay mıdır? Sansürle, yasaklarla iğdiş edilmiş bir yayının, Kürt kanalları ile boy ölçüşmesi olanak dışıdır.

 

Peki, nedir bu yayının hedefi, politikası ne olacaktır, nasıl bir hat izleyecektir? TRT Genel müdürü, İbrahim Şahin TRT 6 nın, TRT genel politikası ve mevcut yasal çerçevede, kalarak yani, TRT nin genel konsepti ile çelişmeyen bir yayın hattı izleyeceğini defalarca belirtmek zorunda kaldı. Bu ne anlama gelmekteır peki? TRT 6 Kürtçe yayın, TRT Türkçe yayınların, Kürtçe versiyonu olacaktır!

 

TRT 6, sözünü ettiğim, versiyona uygun niteliklere sahip kadroyu şimdilik kendi, personeli içinde bulamadı, dolayısı ile dışardan kadro arayışı içine girmiş bulunmaktadır. Şimdilik ismi geçen, fakat doğruluk derecesi tam netleşmeyen, bu arkadaşlar, Kürt kamuoyu tarafından yakından tanınan ve bilinen Kürt aydın, yazar, düşünür ve sanatçılarıdır. Çoğunun da Kürt sorunu karşısında hasssiyetleri hepimizin malumudur. Bu insanların, hem hepimiz gibi, hem de, birbirleri gibi tıpa tıp düşünmediği de bir sır değildir. Ama, onların fikirleri ne olursa olsun, yurtseverlikleri konusunda kimsenin kuşkusu olamaz herhalde!

 

Sözü geçen bu arkadaşlar, eğer bu projeye angaje olmuşlarsa ki, kimisi öyle görünüyor. Hepsini bir kefeye koyarak, onları bir çırpıda tu kaka etmek, kanımca doğru değildir. Onlara da bir şans vermek gerekmektedir. Her ne kadar, bendeki kanı, onların, TRT 6 daki, varlıkları devletin kendi kadrolarını yaratmaya kadar ki, süre ile sınırlı olacaktır. Zamanı gelince, TRT 6 nın, onları kapı önüne koyacağından hiç şüphem yoktur! TRT 6, kendi ekibine sahip olduğu gün, hepsinin işine son verecektir. Veya onlar, bu gerçeği kavramış olarak, ayrılmak zorunda kalacaklardır.

 

Herşeye rağmen paniğe gerek olmadığı kanısındayım. Düşünelim ki, Kürt halkı çok daha ne müsait dönemlerden geçti. Radyoda Kürtçe bir ses duymaya hasret olduğumuz günler oldu. Bir müzik parçası dınlemek, haberlerde Kürtlerden bahsedildiği günlerdeki mutluluğmuzu unutmayalım. Adeta dünyalar bizim olurdu. Ama Kürt yurtseverlerinin mücadelesi neticesinde, bugün koskoca 10 tv kanalına sahipiz, bazen rüyamı görüyorum diye düşünüyorum. Çünkü, pekçok ülkeden bile fazla tv kanallarına sahip olduğumuza seviniyor ve övünüyorum!

 

Yıllarca, Baas yönetiminde ki Kürtçe radyo yayınlarını, İran da yapılan yayınları veya Erivan radyosunun Kürtçe yayınlarını dinleyerek büyümüş biri olarak, biliyorum ki, onların bile Kürt bılıncinin yeşermesine katkıda bulunduğunu, herşeye rağmen kabul ediyorum. Dolayısı ile hesaplar ne olursa olsun, TRT 6 yı da, Kürt halkının bitmez ve tükenmez mücadele azmine ve fedakarlığına bağlayarak, Kürt halkının mücadele hanesine kayd ediyorum. Devletin bu konuda atılmış bu adımını da, sembollik olarak değerlendiriyor, dolayısı ile Kürt sorunun çözümünde daha kapsamlı, daha kucaklayıcı adımların devamı olmasını bekliyorum.

 

Son temenni olarak, olarak orda çalışacak, Kürt aydını, yazarı ve sanatçısında bir beklenti ve isteğimi de dile getirmek istiyorum: Dileğim odur ki, bu arkadaşlarımız, TRT 6 nın yayın politikasında ve yayınında, Kürt halkının değerlerini, korumaları, onların erozyona uğramasına aracılık etmemeleri, dilimizi, kültürümüzü rencide edici hiçbir politik oyuna angaje olmamalarıdır. Böyle bir oyunun parçaları olmaları halinde, veballeri büyük olacaktır. Unutulmasın ki, halkımızın gözleri onların üzerinde olacaktır!

 

20 Aralik 2008

Makul olmayan Kürtler'e öneriler!

'Sağlıklı olmayan bir tartışma

Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak' toplantısı üzerine gözlemler

Kürt Halkı'nın Talebi Nedir?

Diyaloğun bir ayağı sakat kaldı!

Timsahın gözyaşları!

Qisadan Hisse!

Irak ve Irak Kürdistan'ı ciddi gelişmelere gebedir!

Arkadaşım, Kardeşim, Ağabeyim: Ibrahim Güçlü!

Medeniyetler İttifakı mı, Yoksa Egemenler İttifakı mı?

'Molla Mehmet Karayılan Kürt idi, Ben de Kürt'üm!'

Katıksız bir yurtsever: Ferit Uzun

Bu terör havası, pogrom provasıdır!

Bir direnişçinin, devrimcinin anısına
geçikmis bir yazı!

DTP, ”Hak ve Özgürlükler Hareketidir !”

Diyarbakır'ın yurtsever halkına görevdüşmektedir!


Resmi söylemle düşman ilan edilmek!

Bunları ‘söyleten'e karşı, bir operasyon şart oldu!

Vicdan muhasebesi! 

Sapla samani birbirine karıştıran Dilek Yaraş'a yanıt (1)

Apo'ya Sığınarak, Demir Küçükaydın'dan Şikayetçi Olmak!

Hem nalına hem mıhına vuran aydınlar!

 

 

Hitler'i ve kavgam kitab'ini kim neden referans olarak gösteriyor

Yürekli bir hukukçu aranıyor!
Terbiyesiz Bir Herif Daha!
Irak Kürdistan’ındaki Kürtler, Türkiye Kürdistan’ındaki Kürtlerin nesi olur?
Yeniceoba Belediyespor!
Şayet Taha Akyol Kürt olsaydı, böyle mi düşünürdü?
ABD”nin Irak Müdahalesi ve olası gelişmeler
Kürt halkı provake, Türk halkı da manipule edilmek istenmektedir!
Kendiliğinden halk olmaktan...!
Kürt Yurtseverlerin ‘terörist’ kategorisinde anılmasına sessiz kalmayın!
Hiç bir şey eskisi gibi olmayacakmış!’
Ince elenip sık dokunmayan bir deklerasyon üzerine!
Siyasal yönden farklı legal partilere gereksinim var
Coğrafyamızın koşullarını yadsımadan, yapılanmak!
Türkiye'nin AB sürecine, muhatap olamayan Kürtler!
Referandum şiarını ortak paydaya dönüştürelim
Nami diğer Halit Sinan'ın portresınden kesitler!  
Danışıklı döğüş
Geçmişin tekrarı olacaksa......!