Arşi

 

Maksadını aşmadın mı?

 

Genellikle ben de, pek çok Kürt gibi günlük olarak, Kürt internet siteleri başta olmak üzere, girer ve bakarım. Tanıdığım veya okunması gerektiğine inandığım tanıdık veya tanımadık yazar ve düşünürlerin, arkadaşların yazı ve makalelerini okurum.

 

Üslup olarak, gereksiz ve hiçbir yararı olmayan polemik ve tartışmaları sevmem ve mümküm olduğu kadar da, böylesi tartışmalarda yer almam, uzak durmaya çalışırım!

 

Bugün de yine öyle, Kürt ınternet sitelerine bakıyordum. Kürdistan Post'ta, sayın Hasan Bildirici'nin yazısı gözüme çarptı ve okumaya başladım. Hasan Bildirici'nin yazılarını genellikle okurum. Aşağı yukarı her sitede okumak istediğim yazarlar vardır, tanırım veya tanımam, onları izlemeye ve okumaya çalışırım. Hasan Bildirici, 'PKK' den korkmak' yazısını 15 Ocak 2009 da yazmış ama ben yeni fark ettim ve okudum.

Belli ki, kimi Kürtler Hasan Bildirici'nin, İsmail Beşikçi ve PKK üstüne yazdıkları yazılardan memnun kalmamışlar ve onu korkak olmakla itham etmişler. Olabilir, korkaklıkta insan özgü bir duygudur, burda anormal birşey yoktur. İnsanlar farklı haslet ve duygulara sahip olarak dünyaya gelebilirler veya bunların bir kısmını içinde yetiştiği koşullarda daha pekiştirebilir veya yeni kimi özellik ve hasletler kazanabilir!

 

Üstelik bu hasletlerimizi ölçecek bir aygıtında olduğu veya keşfedildiği kanaatinde değilim. Dolayısı ile bu tür yakıştırmalar genellikle sübjektiftir.

Hasan Bildirici, PKK ile İsmail Beşikçi arasındaki tartışmalarda, aldığı haklı veya haksız pozisyonunu izah etmeye çalışırken ve bu konuda oldukça özenli olmaya gayret sarf ederken, başka Kürt yurtseverlerini çok hoyratça eleştirmesini yerinde bulmadım ve onlara haksızlık ettiğini düşündüm!

 

Ne demek istediğimi anlatabilmek içinde, Hasan Bildirici'nin adı geçen makalesinden bir paragrafı aşağıya alıyorum:

' PKK karşıtlığıyla yatıp kalkan talebi yüksek arkadaşlarımızın tümüne Birleşmiş Milletler Cizre şehrinin yönetimini verse, neyin ne olduğu altı ay sonra gidip Cizre'nin haline bakılarak anlaşılır. Eğer Cizre açık hava hastanesine dönüşmemişse, nüfusunun üçte ikisinin bir şekilde göçertmiş olacağı kesindir'

 

Hasan Bildirici'nin, PKK dışında kalan, tüm Kürt yurtseverlerine uygun gördüğü tanım ve teşhis bu! Yani kısacası, adı geçmeyen ama bir bütün olarak kastedilen Kürt yurtseverleri için, Hasan Bildirici, bunlardan ‘ne köy olur ne kasaba diyor!'

 

Demek ki, Hasan Bildirici öncelikle korkak değil bu bir! İkincisi, Hasan Bildirici o çok özenle kullandığı üslubunu herkes için kullanmıyor, gerektiğinde kalemini kılıç gibi keskin kullanabiliyor!

 

Hasan Bildirici, PKK dışında kalan herkesi cahil, yönetim becerisinden yoksun, ordu bozanlar olarak tanımlıyor.

 

Oysa, bugün için bu örgütler zayıf düşmüş, kitleselleşememiş olabilirler. Ama unutmayalım ki, siyasal mücadele sadece bugünden ibaret değil. Nasıl ki sevgili Musa Anter abimiz, ‘biz mücadeleyi sıfırın altından sıfıra getirdik özdeyişi ile özetleyerek, kimilerine hatırlattıysa, unutulmasın ki, Hasan Bildirci'nin, bunlardan ‘ne köy olur ne kasaba' mantığı ile küçümsediği bu kesimler 70 yıllarda, Kürdistanda'ki tüm dağ ve bayırlara söz geçiren oluşumlardı! Bu oluşumlar köyleri, kasabaları ve şehirleri nerdeyse, tek başlarına yönetiyorlardı.

 

Onlarda pek çok bedel ödedi, Hasan Bildirici gibi, onlarda yıllarca hapis yattı. Sakat kalanları oldu, bu mücadelede yitirdiklerimizden başka! Böyle bir çırpıda bu insanları ve mücadelelerini küçümsemek doğrumudur? Kanımca burda, maksadını aşmış laflar edilmiş oldu. Bunlara gönlüm razı olmadı ve küçük bir hatırlatma gereği duydum.

 

Elbetteki, bu kurumların yanlışı olmadı demek istemiyorum, zaten öyle olsaydı herhalde bugün daha farklı bir kulvarda mücadeleyi sürdürmüş olacaklardı. Demem o ki, siyasal mücadel sadece bugünden ibaret değil, eleştirilerimizde hakkaniyet ölçülerini gözetelim.

 

Ben konuyu fazla uzatarak dağıtmak istemiyorum, sanırımı meramımı anlatmış oldum. Son olarak, Hasan Bildirici'den bir başka alıntı daha yapmak istiyorum:

 

‘Dedim ya, ben hem nalına hem mıhına vuranlardanım. Bu bilinçli bir tercihtir. Beşikçi'yi savunmaya çalışırken PKK'lileri kırmamaya özen gösteririm. Aynı şey ayrılan arkadaşlar için de geçerlidir. ‘

 

Madem ‘hem nalına hem mıhına vuracaksın ve bunun da, biliçli bir tercih' olduğunu vurgulayacaksın, hiç olmazsa aynı tutumunu, diğer Kürt yurtseverleri içinde göstersen, çok fena mı olur sayın Hasan Bildirici?

 

Unutmayalım ki, sizde aynı gemidesiniz!

 

19 Ocak 2009

TRT 6 Kürtçe yayına başlarken!

Makul olmayan Kürtler'e öneriler!

'Sağlıklı olmayan bir tartışma

Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak' toplantısı üzerine gözlemler

Kürt Halkı'nın Talebi Nedir?

Diyaloğun bir ayağı sakat kaldı!

Timsahın gözyaşları!

Qisadan Hisse!

Irak ve Irak Kürdistan'ı ciddi gelişmelere gebedir!

Arkadaşım, Kardeşim, Ağabeyim: Ibrahim Güçlü!

Medeniyetler İttifakı mı, Yoksa Egemenler İttifakı mı?

'Molla Mehmet Karayılan Kürt idi, Ben de Kürt'üm!'

Katıksız bir yurtsever: Ferit Uzun

Bu terör havası, pogrom provasıdır!

Bir direnişçinin, devrimcinin anısına
geçikmis bir yazı!

DTP, ”Hak ve Özgürlükler Hareketidir !”

Diyarbakır'ın yurtsever halkına görevdüşmektedir!


Resmi söylemle düşman ilan edilmek!

Bunları ‘söyleten'e karşı, bir operasyon şart oldu!

Vicdan muhasebesi! 

Sapla samani birbirine karıştıran Dilek Yaraş'a yanıt (1)

Apo'ya Sığınarak, Demir Küçükaydın'dan Şikayetçi Olmak!

Hem nalına hem mıhına vuran aydınlar!

 

 

Hitler'i ve kavgam kitab'ini kim neden referans olarak gösteriyor

Yürekli bir hukukçu aranıyor!
Terbiyesiz Bir Herif Daha!
Irak Kürdistan’ındaki Kürtler, Türkiye Kürdistan’ındaki Kürtlerin nesi olur?
Yeniceoba Belediyespor!
Şayet Taha Akyol Kürt olsaydı, böyle mi düşünürdü?
ABD”nin Irak Müdahalesi ve olası gelişmeler
Kürt halkı provake, Türk halkı da manipule edilmek istenmektedir!
Kendiliğinden halk olmaktan...!
Kürt Yurtseverlerin ‘terörist’ kategorisinde anılmasına sessiz kalmayın!
Hiç bir şey eskisi gibi olmayacakmış!’
Ince elenip sık dokunmayan bir deklerasyon üzerine!
Siyasal yönden farklı legal partilere gereksinim var
Coğrafyamızın koşullarını yadsımadan, yapılanmak!
Türkiye'nin AB sürecine, muhatap olamayan Kürtler!
Referandum şiarını ortak paydaya dönüştürelim
Nami diğer Halit Sinan'ın portresınden kesitler!  
Danışıklı döğüş
Geçmişin tekrarı olacaksa......!