Hüsamettin Karakelle / husamettinkara@mynet.com

Arşiv

 
 
Mutlu ol, bu bir emirdir

Sinan Cetin tarafindan yazilan ve yönetilen, Baris Denge tarafindan kurgulanan “ Mutlu ol, bu bir emirdir ” kisa metrajli filmini umarim seyretmissinizdir.

 

Olay 2 Kasim 1934`te Anadolu`da bir köy`de gecmektedir.

 

O yillarda T.C Hükümeti radyolarda Türk Müziginin calinmasini yasaklamistir.

Amaci Bati Müziginin yayginlasmasini saglamaktir.

 

Genc cumhuriyet, alaturka yerine alafrangayi, yani Bati Kültürünü topluma yersletirmek istiyordur.

 

Bundan dolayi Alaturka bestekarlari yerine: Giuseppe Verdi, Franz Schubert, Frederic Chopin, Richard Wagner, Johannes Brahms, Pyotr Ilyich Tschaikowsky, Antonin Dvorak, Gustav Mahler, Johann Sebastian Bach, Johann Mattheson, Wolf Amadeus Mozart...gibi Batili Bestekarlari calmalarini, karsi cikanlari cezalandirmalarini emretmis.

 

Yasaklari uygulamaya gelen bir kac askerin de alaturka bestekarlarin yerine alafranga bestekarlarin isimlerini dahi telaffuz edememeleri, onlari cok tuhaf bir duruma düsürüyor.

 

Filmin sonunda da Sinan Cetin söyle bir Anektot düsüyor; Insanlarin müzigine, kültürüne, yasam tarzina yasaklar koyan siyasi otorite, hayatin karsisinda daima tuhaf duruma düsmüstür ...

 

Evet Sinan Cetin`in bu Anektot`unun altina bende imzami atiyorum.

Asirlardir Kürdler`in müzigine, kültürüne, yasam tarzina, gelenek ve göreneklerine yasaklar koyan siyasi ve askeri otoriteler, hayatin karsisinda daima tuhaf duruma düsmüslerdir, düseceklerdir.

 

Sivan Perwer, Xelil Xemgin, Ayse San, Aramè Tigran, Mehmet Sexo, Tahsin Taha, Kawîsaxa, Mihemet Arifê Cizîri, Seid Yusif, Ciwan Haco... ve daha adlarini saymadigim yüzlerce Kürd Sanatci ve Dengbejlerin yerine, bize zorla alakurda yerine alaturka müzigi dinletiyorlardi.

 

Evet 21. Yüzyilda Kürdlere bu yasakci uygulamayi hosgören siyasi ve askeri mentalite sahipleri, sizce de hayatin karsisinda tuhaf düsmüyor ve yaptigi kisa metrajli filmleriyle celismiyor mu?

13.03.2008