Med Aryan

Arşiv

Basktan Kurdistana…

medaryan@hotmail.de

Geçen gun bir Kürt kardesime sordum "Bira sence kaç Milyon Baskli var?" Düsündü, bilgiç bilgiç kafasini salladi "Wallahi Hevalo 15-20 Milyon olsa gerek".

Tam 2.000.000 Baskli yasiyor Basklarin ülkesinde. Bunlarin 700.000 kendi dilleri olan Baskcayi konusabiliyorlar.Gerisi ya Fransizlasmis, yada Ispanyolcanin pencesinden kurtulma mücadelesi veriyorlar.

Buna ragmen Basklilar soyluca mücadeleye devam ediyorlar. 700.000 insan kolkola vermis Globallesme, Avrupalilasma esintisine kendi dillerinden klamlarla katilmaya calisiyorlar. Bundada epey bir yol alinmis. Örnegin Bask Ülkesinde görev yapmak isteyen bir Doktor Baskca bildigine dair bir belge sahibi olmak zorunda. Yani sizin anlayacaginiz Baskcayi bilmeyen bir doktor ise alinmiyor. Gecen aptal bir Türk gazetecinin kösesinde yazdigi "Kürtçe dil kursunu Diyarbakir da sadece 400 kisi bitirdi, ilgi cok az" bicimindeki kasitli asagilamasina yanitimiz yukaridaki önlemdir. Ayni sekilde Kurdistanda görev yapacak Ögretmen, Doktor, Bankaci, Mühendis, çöpcü vb. Ise alinirken Kürceyi bildigine dair bir belgeyi gösterme zorunlulugunda olsa, bilin bakalim kac kisi Kürtçe ögreniyor.

Franko Diktatorysindan sonra dezentrallesen Ispanyada Basklilar Özgürlesmek ve Bagimsizlasmak icin her yolu deniyorlar. Baskli kardesime "Bizim bir Politikaci Federasyon cözüm yolu degildir diyor, ne dersin?" diye sordugumda, ciddiyetimi uzun bakislariyla anlamaya calistiktan sonra "Yahu sizin sorunun ilk adimi Federasyondur, Türk ordusunu yensenizde Federasyondur, yenilsenizde Federasyondur, Demokratik Politika yapsanizda federasyondur. Istanbulda 20 Milyon Kürt yasada Federasyondur. Ha Federasyon sonrasi tartisirsiniz birim gibi, Federsyonmu yoksa Kürt Devletimi diye. Ama bu asamada cözümün anahtarini kapiyi kilitlemek icin kullanan Kürt Politikacilari anlamak zordur"

Çok yerinde bir belirleme, Kürde Kapiyi acacak anahtari Kapiyi acmak yerine Kapiyi kilitlemek icin kullanmak. Aci bir gerçek...

Bask Ülkesinin prensipli politikasi sonucu ulastigi haklara ve Kurdistandaki duruma bir göz atalim:

1. Bask bölgesinin resmi dili Baskca ve Ispanyolcadir. (Bizde ise Resmi dili bos verelim, yerel dil bile daha olamadik. Cünkü bunlari istemeye daha ögrenememisiz. Bunun yerine Türkiyeyi kurtaracak, Ortadoguyu kurtaracak Politikalarla ugrasiyoruz. Bunla ugrasan ise Ilkel Milliyetci oluyor)

2. Bask bölgesinde Basklara yönelik politika yapilir. Ispanyalilasma, Madridte oy avciligi yapma hevesleri yok. (Kurdistanda egilim tüm Türkiyeyi kapsayan saçma sapan bir Parti olusumunda. Sömürgeci Türk politikacilari ve gazetecileri Kürt halkina Türkiyelilesme telkinleri yapa dursun, bazi geri zekali Kürt politikacilari kendi bayraklari dururken hala Agrinin, Kocgirinin, Haninin, Dersimin kanini cehresinde tasiyan su kanli bayragi Kürtlerin bayragi ilan ettiler bile. Böylece tüm katliamlara ortakliklarini gün yüzüne vurdular)

3. Basklilar uzun mücadeleler sonucu kendi parlemontalarina kavusmuslar. Seçimlerde sadece Bask partileri arasinda seçim yapilir. (Kurdistanda ise basiretsiz belediyeler ve Politikacilar yüzünden Ankaradaki soykirim Meclisi hala bir hedef olarak duruyor. Yeni Kürt partileri yaratmak yerine biri açilirken digeri hemen kapatiliyor. Kürtlerle isbirligi dururken ne savundugu belli olmayan SHP lerle zaman geciriliyor. Sosyalist Kürt genci Kürt Sosyalist partisini yaratacagina gidip bilmem 70 lerin kayip liderlerinin Türk partilerinine kan bagisliyor. Kürt islamcisi kendi partisini yaratmak yerine Türk partileri ile zaman kaybediyor.)

4. Yargi sistemi Basklilarin elindedir. (Kurdistanda durum içler acisidir. Yarginin Kürtlerin eline gecmesini bir Kürt dahi aklina getirip sömürgeci Devletten talep etmemistir. Önce görecen, sonra isteyecen, israr edeceksinki alasin hakkini)

5. Okullarda Baskca egitim artik bir hak olmaktan cikmis, normal bir durum halini almistir. (Kurdistanda ise yabanci dil Kursu gibi 100-200 kisi zorla dillerini ögrenme mücadelesi veriyor. Okullarda Kürtçe egitim verilmesi simdiye kadar hiç bir legal Kürt partisi tarafindan programli ve sistemli bir sekilde bir ISTEM haline getirilemis durumda)

Bununlada yetinmiyor Baskili. Yeni ISTEMLERDE bulunuyor. Son haftalarda Baskli kararli politikacilar Ibarretxe-Plani dogrultusunda yeni istemlerini siraladilar. Bu istemlerinde Ispanyalilasma, Ispanyanin kurtulusu, Frankonun nimetleri, Ispanya Bayraginin Bask bayragi olup olmadigi, Basklilarin Ispanyayi bölmeyeceklerini hikayeleri yok.

Isteyen istedigini alir demisler. Bunu bilen akilli Baskli kendisini refaha götüren ISTEMLER gelistiriyor. Bununlada Ispanyolun ne düsündügüne kafa yormuyor. Kürt Politikaci Türk kanli bayragini (Türk Generali kendisi söylüyor, Bayraklarinin kanli oldugunu) isterken, Baskli bak neler talep ediyor.

  • Bask bölgesinde yasayanlarin Kimliklerine Baskli yazilmasi.
  • Bask Ülkesi ile Avrupa Toplulugu arasinda resmi iliskilerin kurulmasi.
  • Madridle Isteme dayali Özgür iliskiler
  • Bask bölgesini yönetecek Hükümetin kurulmasi
  • Güvenlik güclerinin sadece Basklilardan olusturulmasi
  • Vergilerin toplanmasinin Bask hükümetine verilmesi

Bu istemleri okudugumda hayranligimi gideremedim. 1968 lerde sifirdan baslayan mücadelenin adim adim geldigi yere bakin ve buna ragmen formüle edilen yeni istemlere göz atin. Politika budur. Iste. Halkini Özgürlüge götüren yol haritasini yazarsin cizersin ve israrla takip edersin. Bunun icinse daga cikip asker vurmak da gerekmiyor, yürekli ve akilli insanlarin olmasiyla oluyor bunlar. Yoksa bizim bazi aptal Kürt Politikacilarinin saçmaladiklari "Bu bayrak bizim bayrak" "Agarin söylediklerine imzami atarim" "Bahceli haklidir" "Türkiyeliyiz" "Milliyetcilige dayali politika yapmiyoruz" "Demoktratik Cumhuriyet" "Mustafa Kemal aslinda iyiydi" gibi ne idügü belirsiz seylerle Politika yapilmiyor. Bu cümlelerin altinda yatan bir ISTEM varmi? Laf gevezeliginden, sunun bunun dediklerini yorumlamaktan baska bir sey varmi bu denilenlerde?

Peki Kürtlerin ISTEM PROJESININ Haritasi neden daha cizilmiyor? ILK istem nedir? Ilk istem gerceklesirse ikinci Istem nedir? Yoksa sacmalamayi Politikami zannediyor bunlar?

Yoksa Demokratik Politika demek Türkleri kizdirmamak, Kendi haklarini unutmak ve Türkiyelilesmeyi savunmak mi oluyor. Kürt sorunu Basklilar da oldugu gibi yol almazsa 100 yil daha savasmak zorunda kaliriz. Akacak kanda sadece Türkler degil, su siralar sagda solda soytarilar gibi demecler veren Kürt Politikacilaridirda. Kürt sorunun cözümü Baskin anahtarindadir. Bunu görmeyen Kürt politikacilari ise bu suca ortaktirlar, kör olmalari bir mazeret teskil etmiyor. Kimisi Sayin Öcalana Hakareti Politika zannediyor, diger kesimse Türkiyelilesmeyi Politika saniyor. Ama Kürdün ISTEMLERI ni dile getirmeye ise kimsenin zamani ve cesareti el vermiyor.

Birde sömürge valisine soyunan aptal bir Kürt beldiye baskaninin su istemine bakin ve neden yerimizde saydigimiza siz karar verin: "Kürtler ülkeyi bölmek istemediklerini Türkiye'ye göstermeli" Uzun uzun üzerinde düsünülmesi gereken acikli bir durum. Ülkeyi bölmek ne demek? Baskliya Ispanyayi bölmek ne demek? Diye sorsaniz yüzünüze tükürür ve derki "Yüzyillardir esaret altinda yasadim, çocuklarimi savasa kurban verdim, asagilandim, dilimi unuttum. Ve simdi kendimde israr ediyorum. Benim isim Ispanya degil, Bask ülkesi ve kendi benligim"

Son olarak Baskli bir Politikaciya "Sizin yaptiginiz birazda Ilkel Milliyetcilik olmuyormu" diye takildigimi aktarayim. Buna Baskili kardesimiz "Birincisi Ilkel Milliyetcilik diye politik bir kavram yoktur. Nedense bizden Ulus, Vatan ve Devlet kavramini duyanlar hemen her türlü silahla saldiriya geciyorlar. Bizim Milliyetciligimiz Gercegin reaktiv bir Projesidir. Baskiya, Iskenceye ve yabanci Isgalcilerin varligina son verme isidir."

Bunlari bir Basklidan duymak insani rahatlatiyor! Cesaretli Politika illada Gerilla Mücadelesi vermek degil, kendi ISTEMLERINDE israr etmektir.

29.04.2005