Ömer Tuku

Arşiv

Peyama Kurd Gazetesi Ezidilere Hakaret Ediyor

„Peyama Kurd" Gazetesinin (18. Subat 2005, Sayi 24) bugün elime yetisiti. Yezidilerle ilgili yazinin basligini okuyunca cok öfkelendim. Cocukken Kürdistana’da Hz. Muhamed Kürtlerin bana yaptigi baskiyi yasadim.

Yezidiler üzerine yapilan iddia nedir?

„Yezidiler zorla evlendiriliyor" Yezidiler nadiren kapali dünyalarina girmeye az izin verirler, Allaha inanmiyorlar." (...) " Kadinlarin hakklari yok, daha genc yaslarinda kuzenleri veya akrabalariylayle evlendirilirler"

Bu apuk sapuk iddialari fazla aktarmaya gerek mi?

Daha önce yanbancilara karsi tamamen önyargili olan bu haber Almanya ZDF TV dinlemistim. Peyama Kurd, haberi Kürtceye cevirip Muhamed Kürtleri okuyup duymasini gerekli görmüstur.

Kilictan dönme Hz. Mühamed Kürtlerine gercekleri izah etmek cok zordur. Hemen gazetenin ayni sayisinda „ Islam’da Secimler ve Domokarsi" bir yazi da var.Sanki Islam secim ve demokrasinin ilhamiymis ... Ama bir kac soru sormak istiyorum:

Müsülmanlar, özellikle Hz. Muhammed Kürtleri, akrabalari arasinda evlilikleri de yok mu? Hz. Muhammedin kac defa evlendi ve evlendigi hanimlari kac yasindaydi? Islama göre evlenme yasi 12 degil mi? Bu gecenlerde NRW’de eyalet hükümeti düzeyinde sorun olmadi mi?

Islam kurallarina göre Allaha inanmiyanlari katl edilmesi ve yok edilmesi günah degildir, ya zorla islami kabul eder ya da öldürülür. Bu kurama dayanarak Kürtler yezidileri öldürdüler, mal varliklarina zorla el koydular, kiz ve karilarini kacirip irzina gecerek zorla musülmanlastirdilar. Yezidiler Türklerin baskisinda degil, Kürtlerin baskisi yüzünden ülkelerini terk ettiler. Bu yazinin yazari buna defalarca sahit olmus. Bu gün de Türkiye’de durum degismis degildir. Almanya’nin en Anayasa mahkemesi bunu karar altina aldi ve bu yüzden tüm Ezidilere iltica hakki verdi.

Gazete yayina basladiginda Ezidi bir Kürt olarak Kürt toplumu arasindae özgürlükü liberal görüsleri yar ümidiyle sevinmistim. Ama ne yazik ki ayni önyargilar devam ediyor. Aynisini PKK’da yapiyor. Hangi cami de Apo’nun fotograflari asillidir? Ama Ezidi derneklerine bunu yaptiriyorlar? Hangi ramzan namazinda Kürtler veya PKK gidip politik bir konusma yapti?

Sadece kendisine aydinin diye bu cahil, Hz. Muhammed Kürtlerine sunu söylemek istiyorum:

Kuran’in dili ve Allahin ismi islamda Kürtce mi? Allah’in isim Türkce nedir? Var mi? Kuran kadar eski olan iki Ezidi Kutusal kitabi Masafhi Res ve Kitebi Cilve Kürtce yazilmislar, Kürtce’nin ilk yazili dilidir. Biliryormusunuz Ezidilerin sabah duasi neder? Senin 1001 ismin var, ama en tatlisi ve güzeli Xwedi’dir. Edizi kutusal kitaplarina ve dualrina Xwede’nin 72 dil konusuyor, am en güzeli, arisi Kürtce’dir diyor.

Peyama Kurd gercekten Peyama Kurden Hz. Muhammed degilse, tam sayfa olarak tüm Ezidi kardeslerinden özür dilemelidir. Tüm Kürtleri, özellikle tüm Ezidi dünyasini bu gazeteyi protesto etmesini, okumamasini ve ona reklam vermemeye cagiriyorum.

Protestomu gazeteye degil, kamu oyuna acik yapiyorum. Kürt dünyasinin duymasi gerek. Baskasinin duymadim dememesi icin. Tepkileri merakla izleyecegim.

Almanya, 18.02.2005