ABDULKADIR ULUMASKAN

Arşiv

ulumaskan@hotmail.de 

 

Ulusal Birlik Anlayışı

 

Ulusal birliğin bir gereklilik değil, zorunluluk olduğuna inananlar bu birliği sağlayabilirler.

 

Bazi değerli arkadaşlar benim ulusal birlik anlayşımı safça bulup eleştiriyorlar.

 

Eleştirme onlarin görüşü ise, buna inanip savunmada benim hakkim olmalı.

 

Bir yandan Güney Kürdistani ulusal yurtseverliğin kabesi olarak niteliyoruz. Diğer yandan PKK yi terörist görüp ulusal birlikten men ediyoruz. Sanirim burada bir çelişki var. Çünkü sayin Mesut Barzani de israrla PKK Terörist değildir diyor. Güney Kürdistanin lideri bu ulusal birlik yapilmayacak kadar Kürt ulus düşmani olan bir örgüte terörist demiyorsa nasil ulusal hareketin kublesi olabiliyor, anlayamadim.

 

Tekrarlliyorum, gerçekten bazi Kürtler PKK ye duyduklari kin, öfke ve nefretin yarısını TC ye duyup bunun doğrultusunda Kürtlerin ulusal çıkarları için çalışmaya zahmet etselerdi Kürdistan çoktan kurtulmuş olacaktı. Bir tekrar daha PKK yi savuncaksam hiç çekinmeden savunurum. Ve öyle düşman falan yada ulusal birlik yapilmaz bir güç olarakta görmüyorum. Bu suç mu ? Birazda TC. nin DTP ye PKK ye terörist diyeceksin dayatmasi gibi bir şey olmuyor mu acaba ? PKK ye terörist görmek ve PKK yi savunmak birbirinden farkli iki şeydir. Yada ilaki ya terörist diyeceksin yada savunacaksin koşulu gibidir.

 

Bazi arkadaşlarin talimat gibi önerileri var. „Terörist de, yada git onlarla çalış.“

„Ulusal birliği bu örgütle düşünler bu örgütle çalışsın „ diye öfke dolu öneriler geliyor bana. Hiç merak edilmesin, bu örgütle çalişmam gerektiğini düşündüğüm anda hiç çekinmeden çalişırim ve gerektiği zamanlarda çalişıyorum zaten. Ama müsadeleriyle ne zaman, nerede ve nasil çalişacağimin karari bana ait olsun. Yalniz PKK değil Kürtler için çalışan her kesle gücüm oranında çalışrım ve çalişıyorumda.

 

Galiba anlaşılamamış bir daha tekrarlayayim. Ne PKK nin benim savunmama ihtiyaci var nede benim PKK yi savunma zorunluluğu gibi bir derdim var. PKK`nin kendini savunacak kadar gücü ve kadrosu vardir. Ancak benim savunma mecburiyetim olmadığı gibi, saldırı derdimde yoktur. Savunacak olursam herhalde kimseden akıl ve izin almam gerekmez.

Bana göre doğru yapinca doğu derim yanlış yaparsada yanlış der ve eleştiririm.

Nitekim bazı yazilarimda bunu yapiyorum. Ama kimse beni terörist görmeye de zorlamasin.

PKK yi savunmak ayri onun terörist bir hareket olarak görmüp görmemek ayrı bir şeydir.

Benim PKK `yi savunma yada PKK' ye saldirma gibi bir sorunum yoktur.

Terörist ilan edip kinama derdim de yoktur.

 

Benim herkese cevap yetiştirmeye çalıştiğım eleştiriliyor. Sanirim benim veya görüşlerimle ilgili görüş bildirenlerin görüşleriyle ilgili benimde görüş belirtme hakkımda olmalidir. Ama herkes kendi adina yazar ve eleştirirse daha iyi olur. Kimsenin kimse adina cevap verme gereği yoktur. Bir arkadaş yazisinda yeni fetvacilar deyip beni kast etmediğini ve altindaki satirlarda „sen Almanyada oturup fetva veriyorsun“ ve „ Ben dışarı çıktım sen niye kaçtın „ diye sorarsa ve bende, ikimizinkisi de sonuçta kaçmadir sen örgüt, bende bireysel kararla kaçtim diye cevap veriyorsam bu neden başka arkadaşlari rahatsiz etsinki, ilgili arkadaş zaten cevabini veriyor.

Arkadaş şöyle diyor : „…Düşüncesini ifade eden kişiyede cevap yetiştirmeye çalışmaları, özel bir yetenek gerektiriyor olmalı.“ Yani düşünce ifade edene karşı, karşı ifade etmek suç mu acaba ? Bunun özel yada genel yetenek olup olmadiğını bilmiyorum. Olabilir, olmayabilir, her ikside olabilir yada hiç biri. Ben bunu bilmiyorum. Ama bildiğimi sandiğım bir şey vardir. Oda PKK yi suçlamak dışında başka hiç bir şey yapamanin marifet olmadiğıdir. Yetenek olabilir ama marifet değildir, ve bu neyazikki Kürtleri kurtarmiyor.

 

 

 

 

Kanimca çeyrek bir asıdir PKK yi suçlama dışıda bir şey yapmiyan yada yapamiyanlarin oturup kendilerini bir kez gözden geçirmeleri gerekir.

 

Birlik ve itifaklar konusunda her Kürt olanla olur demiyorum. Biliyorum yüzbinlik koruyucu ordusuda var Kürt olan. Bu askeri olarak Pkk nin en az on katı demektir. Ama bizim bahs ettiğimiz o lobiler ve barşçıl yöntemlerle olmasi gereken denilen mücadele yöntemine hazir hale getiren, beğenelim, beğenmeyelim onbinlerce şehit vermiş bir Kürt hareketidir.

Şimdi kendi başarisizliklarimizi PKK yi günah keçisi yaparak örtemeyiz.

 

Kürt hareketinin lobi çalışmaları yapması gereğine bende katiliyorum. Ama unutmayalim Kürt davasini lobi faliyeti yapabilinecek sahaya getiren; Kürtlerin dünyadaki sermaye gücü değildir. Kürtlerin dünyada böyle bir sermaye ve siyasi güçleri yoktu. Adı bile unuturulmuş, inkar edilen Kürt hangi diplomasiyle mücedele verebilirdi?

 

Ulusal birliğin ulusal güçlerle olacağı doğrudur. kimin ulusal güç olup olmadiği kararini

vermek bize ait değildir. Ancak biz görüşlerimizi belirtiriz ama buna Kürt halkı karar verecektir. Ve şimdiye kadar karari bu yöndedir. Yani bu PKK pirupak değil ama ulusal hareket anlaminda böyledir. Buna karşı bazi Kürtler eğer tam 30 senedir Kürt halkina bu gücün ulusal olmadiğıni kanitlayamadilarsa bundan sonra bunu kanitlayacaklarini sanmiyorum. Ya iddalari doğru değildir yada eğer gerçketen bu idda doğru ise ve 30 sene halkini buna inandirip arkasina almamişsa bence artik siyasi bir iddasida olmamalidir. Çünkü Kürtler dünya gözüyle özgürlüğü görmek ister, ahirette değil.

 

Bu yaklaşım tarzinda yani „ Git o örgütle çalış“ mantiğı gerçekten tüylerimi ürpertiyor ulusal birlik adina. Yani bu şu demektir. Eğer sende benim gibi PKK yi terörist ve anti-Kürt bir güç kabul etmiyorsan, benden uzak dur ! Benim yazdiğım yer ve ortamda bulunma. Elbetteki böyle bir şart olusa yazmiyacağım. Benim yazip yazmamam o kadar önemli değil, ama önemli ve ürpertici olan bir kürt hareketine karşı duyulan bu nefrettir. Ve onunla birlik olmali diyene duyulan bu tepkidir. Fakat gerçekten Kurdinfo da yazabilmek için illaki PKK yi terörist görmek gerekiyorsa ve bu site PKK düşmanılğı yapmanın mekani ise tabiki yazmam. Ama önce Kürdinfodan varsa böyle bir talebin gelmesini bekliyeceğim.

 

Bazı korkunç E-Mail'ler aliyorum. „ Yazilariniz midemi bulandiriyor. “ Diye. Bu ne dehşet düşmanlik. Bunu faşist biri söylese, anlarim, ama yurtseverlik adına olanlari anlamak zor.

Ve bu sözümona yurtseverler PKK den direk ve dolayli nemalanmışlarsa ne demeli bilmem.

Eğer PKK ile birlik görüşüm ile terörist görmemem bazi mideleri bulandiriyorsa bence mide sahibinin mide ve yazilarimdan önce zihinsel sorunlari vardir. Önce kendi zihniyetlerini kontrol etsin. Sorun ne onun midesi nede benim yazilarimdadir.

 

Yani isteyen okur isteyen okumaz veya eleştirir. PKK yi terörist görenlere midem bulaniyor demiyorum sadece bunun doğru olmadiğı söylüyorum.

Belki karamsar bir tablo çıkiyor yazdiklarimdan. Ancak umutsuz değilim ve bu görüşlerimi ulusal birlik için olumlu bularak destekleyenlerde var. Sadece midesi bulananlar değil, beni destekleyen E-Mail'lerde aliyorum.

 

Doğrusu bir asirdir Kürtleri sitemli katliamlardan geçiren bir faşist devleti dahi düşman görmek istemeyip PKK yi azılı düşman gören bir bakışın ulusal birlik adina çok fazla bir şey yapacağı kanaatinde değilim.

 

Bence PKK ile birliği dışlayan bir anlayış ve yaklaşım ulusal birliğine hizmet edemez.

Açık söylüyorum. Bana göre PKK doğrulari, yanlişlari ve hatta suçlariyla birlikte

ulusal bir güçtür. Ve birliğin temel gücüleriden biridir. Ben şahsen PKK dışında bir Kürt ulusal birliğinin olamiyacağını ve olsa dahi fazla bir şey yapamiyacağını düşünüyorum.

 

 

15.01.2008