Gruba Xebatê û rêxistinên siyasî û Demokratîk yên Amedê:

"Gotara ku divê “xwezil bi wî ku divê ez Tirk im”, ji bo herkesî gotarek nijadperest û nemirovane ye"

JI MEDYA Û RAYA GÎŞTİ RE

 Dewra şerê sar ku zêdeyî nîv esrî li sedsala çûyîn tesîr kîr, pîştî salên 1990-î bi dawî hat. Yekîtîya Sovyetê belav bû. Dewletên sosyalîst yek bi yek hilweşîyan û guherîn. Li dinyayê pirsa demokrasîyê, azadî û mafê mirovan derkete pêş. Kêm zêde tu dewlet li dervayî vê pêvajoyê neman.

 

Komara Tirk a Kemalîst, yek ji wan kevneşopîyên sedsala çûyîn e ku heta nuha qet nehatîye guhartin. Ev bermahîya dewra şerê sar, bi karaekterê xwe yê antî Kurd û îdeolojîkî dewletek şoven mîlîtarîst e.

 

Dewleta Tirk, li ser esasê dujminahî, înkar û îmhakirina Kurdan hatîye avakirin.  Fetîşîzma “ yek netew ”, “ yek al ”, “ yek dewlet ” û “ welatê yekgirtî ”, di esasê xwe de li hamberî hebûna Kurda hatîye parastin. Karekterê vê dewletê hîç neguherî ye. Do çewabû îro jî eynî ye. Ji wê bonê ev dewlet, encax bi çareserkirina pirsa Kurd ve grêdayî tête guhartin û demokratîze dibe.

 

Pirsa Kurdîstan kîmya vê dewletê xera kirye. Neyartîya bi Kurdan re gihîştîye asta paranoyayê. Hemû pîvanên aqilane, wijdan û ehlaqî ji holê rabûne.

Sedemê statukoperestîya dewleta Tirk, pirsa Kurdîstan e.

 

Ji vê bonê; heta ku miletê Kurd rizgar nebe, gelê Tirk jî azad nabe! Divê ev rastî ji alî herkesî ve baş were famkirin.

 

Kevneşopandina darbeyên leşkerî ku bûye “klasîkekek” artêşa Tirk, dîsa, divê bi vî karekterê dewletê ve grêdayî were îzah kirin. Mînaka xwe a dawî, muxtura fermandarîyê a 27-é Nîsana 2007-an e. Artêşa Tirk, ji ber realîta Kurd bi gelê xwe nebawer e û wek ku di muxturayê de hatîye îfade kirin roleke li dijî gel hilgirtî ye. Gelê Kurd, ji 2/3-yên tarîxa komarê de bin rejîmén  leşkerî û şertên awarte de hatîye îdare kirin.

 

Ji alîyé din ve ev kevneşopandinên darbeyên leşkerî, bi qasî ku li dijî prensîbên demokrasîyê ne her weha li dijî hiqûqa nav xwe ye jî. Hewldana fermandarîya leşkerî a darbeya post-modern, di serî de li hamberî prensîbên destûré yên “ hiqûqayetîya dewleté ” û “ demokrasîyê ” ye ku, ew bi xwe jî bêve grêdahîye û jê mesûl e. Bi gotinekî din; artêş, xwedê negiravî ji bo parastina prensîba destûrî a “ laîkîyé ” hîmên destûrê yên “ hiqûqayetî ” û “ demokrsîyetê ” binpé kirye. ji wé bonê; hewldana fermandarîyé her wekî li dijî Destûra Esasî ye, li gor qanûnén cezayê û qanûnén leşkerî jî sûc e. Divé ji alî dozgêran ve bi lez lêpirsîn were destpêkirin doz were vekirin!  

 

Bi vê wesîlê em carekdin dibêjin ku;

-Kurd mileteke û weke her miletên medenî divê mafên ku pêşeroja xwe bi xwe tayîn bike û li ser xaka xwe azad û serefraz bijî hebe!

 

-Di muxtrayé de destnîşankirina xeterîya “laîkîyé” behane ye. Armanca hewldanê binpékirina maf û azadîyan e. İro li Tirkîyê ne sekularîte, belê hiqûqîyeta dewletê û demokrasîyet hatîye binpêkirin û ketîye xeteré!

 

-Di muxtirayê de bal hatîye kişandin ku yên nabêjin “xwezil bi wî ku divê ez tirk im”, ew weke xayîn û dujmin hatine tehdîtkirin. Dîyare ew xayînên ku bahsa wan té kirin em bîst mîlyon Kurd û kêmnetewên Tirkîyê ne. Gotara ku divê “xwezil bi wî ku divé ez Tirk im”, ji bo herkesî gotarek nijadperest û nemirovane ye. Belê ji bo kesên ne tirk, gotarek şovenî û neînsanî ye. Ji bo kesên ku bi eslê xwe ne Tirk in gotarek eslê xwe bêeslî û bêşerefî ye. Ji wê bonê em li herkesê ku divê ez însan im banga li dijî vê tehdîta nemirovane derketinê dikin!

 

-Nîvê pirsa Kurd, pirs yekîtîya neteweyî ye. İro, ji her demê bêhtir pêwîstî bi yekîtîyê heye. Em hemî Kurda dawetî berpirsîyarîya yekîtîyê dikin!

 

 02 Gulan 2007-Dîyarbekir 

 

Grûba Xebaté a Neteweyî û Demokrat a Kurd / HAK-PAR Şaxa Dîyarbekir   /  İnsîyatîfa Partîya Kurdîstanî /  Komela Çand û Huneré Çira  / Komela Ehmedé Xané  /  Ciwan-Kurd

                            

 

 

Kürd Çalışma Grubu ve Diyarbekirdeki siyasi ve demokratik örgütler


“Ne mutlu Türküm diyene” dayatması ırkçı ve gayri insanidir'

                                                  

BASINA VE KAMUOYUNA

Geçen yüzyılda dünyamızı yarım asır boyunca geren soğuk savaş dönemi, 1990'larda son buldu. Sovyetler Birliği dağıldı. Sosyalist devletler çözüldü. Dünyada demokrasi ve insan haklarına dayalı özgürlükçü sistemler gelişti. İleri dünyada bu değişimden etkilenmeyen devletler  neredeyse kalmadı.

 

Geçen yüzyılın değişmeyen, değişime ayak direten az sayıda devletlerinden biri Kemalist Türk devletidir. Soğuk savaş döneminden kalma bu yapı, anti Kurd karekteri ve aşırı ideolojik yapısı ile ırkçı ve militarist bir devlettir.

 

Kemalist Türk devleti, Kürtlerin inkarı ve imhası üzerine kurulmuştur. Tek devlet , tek millet , tek bayrak ve “ bölünmez vatan ” fetişizmi, esas olarak Kürt ulusunun varlığına karşı geliştirilmiştir. Devletin bu karakteri dün olduğu gibi bugün de değişmemiştir. Bundan dolayıdır ki, bu devletin değişmesi ve demokrat olması, ancak Kürt sorunun adil ve kalıcı çözümü ile mümkündür.

 

Kurdistan sorunu bu devletin kimyasını bozmuş, Kürt düşmanlığı paranoyaya dönüşmüş; aklıselim, vicdan ve ahlaki değerler ortadan kalkmıştır.

Türk devletinin statükocu olmasının nedeni de Kürdistan sorunudur.

Kürt halkı kurtulmadan Türk halkı da özgürleşemez. Bu nedenle; Bu gerçekliğin herkes tarafından çok iyi kavranması gerekir.

 

Artık bir “ordu klasiğine” dönüşen askeri darbe geleneğini yine Türk devletinin bu yapısıyla izah etmek gerekir. Bunun en son örneği ordunun 27 Nisan 2007 tarihli muhtırasıdır. Türk ordusu, içindeki Kürt varlığından ötürü halkına güvenmeyen ve muhtırada ifade edildiği gibi halkına düşman bir rol üstlenmiştir. Kürtler, cumhuriyet tarihinin 2/3 sinde sıkıyönetim ve olağanüstü hal rejimleriyle yönetilmiştir.

Öbür taraftan ordunun bu darbeci geleneği, demokratik rejim ilkelerine aykırı olduğu kadar, kendi iç hukukuna da aykırıdır. Genelkurmayın post modern darbe girişimi en başta bağlı olduğu anayasanın “ hukuk devleti ” ve “ demokrasi ” prensibinin ihlali ve ilgasıdır. Yani, ordu sözde anayasanın “ laiklik” ilkesini korumak için yine anayasanın laiklikle başat ilkeleri olan “ hukuk devleti ” ve “ demokratiklik ” ilkelerini ihlal etmiştir. Aynı şekilde TCK ve Askeri Ceza Kanunu bakımından da suç işlemiştir. Savcıların derhal soruşturma başlatmaları gerekmektedir .

Bu vesileyle bir kez daha diyoruz ki;

-Kürt halkı her medeni millet gibi kendi geleceğini belirleme ve topraklarında özgürce yaşama hakkına sahip olmalıdır.

 

-Muhtıra da gerekçe gösterilen “laiklik” bir bahanedir. Girişim demokrasiye, hak ve özgürlüklere karşı yapılmıştır. Laiklik değil, esas olarak hukuk devleti ve demokrasi tehlikeye girmiştir.

 

-Muhtırada “ne mutlu Türküm diyene” demedikleri için hain ve düşman ilan edilenler yirmi milyon Kürt ile Türkiye' nin diğer azınlıklarıdır. “Ne mutlu Türküm diyene” dayatması ırkçı ve gayri insanidir. Hele Türk olmayanlar için aslını inkar ve onur kırıcıdır. Bundan dolayı insanım diyen herkesi bu onur kırıcı dayatmaya karşı tutum almaya davet ediyoruz.

 

-Kürt sorununun yarısı da Kürtlerin birliği meselesidir. Bugün her zamandan çok buna ihtiyaç vardır. Her kesi sorumlu davranmaya ve ulusal birliğe davet ediyoruz.  

02 Mayıs 2007-Diyarbakır

 

Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Gurubu -HAK-PAR Diyarbakır İl Örgütü -  İnsiyatifa Partiya Kurdistani - Çıra Kültür ve Sanat Derneği  -  Komela Ehmedé Xané-  Ciwan Kurd

 

 

 

 

 

CİWAN KURD/ KÜRD GENÇ

"Generallerinin demokratik yapıyı yıkmak üzere hükümete sundukları muhtırayı kınıyor ve bu davranışlarının suç olduğunu iddia ederek yargıya başvuruyoruz"

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Son aylarda egemen güçlerin ortaya koydukları saldırgan politikalar halkları savaşa ve genel bir iç kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır. Bu güçler ne iç hukuku ne de uluslar arası hukuku tanımaktalar. Yakın bir zaman önce TC hükümetinin ve ona bağlı ordu komutanlarının özellikle Kerkük'ün statüsünü bahane ederek Güney Kurdistan'a yönelik olarak savurdukları tehditler açıkça, başka bir ülkenin iç işlerine müdahaleydi ve uluslar arası devletler hukukuna aykırıydı. Devletin bu politikasına karşı uluslar arası hiçbir girişimin olmamasından cesaret alan aynı zihniyet, şimdi iç hukuku da hiçe sayarak görünürde emrinde olduğu hükümeti ama özünde Kurdleri de kastederek darbeyle tehdit etmektedir. Ordu Kurmaylarının 27 Nisan 2007 tarihinde verdikleri muhtırada bu açık olarak belirtilmektedir. “Ne mutlu Türküm demeyen herkes düşman olarak görülecektir” demeleri Kurdlere karşı açık bir düşmanlığın ifadesinden başka bir anlama gelmemektedir. Sınırlı bir demokrasiye ve hele de Kurdlere tahammülü olmayan bu anlayış Türkiye'de yaşayan bütün halklar için ve geleceğimiz için gerçek bir tehlike olmaya başlamıştır. Kürdü, Türkü, Ermeni, Arabı ve Süryanisiyle bir bütün halinde, demokrasi güçleri olarak, bu anlayışı teşhir edip direnmezsek geleceğimizi karanlığa ve kaosa sürüklemeye çalışan egemen güçlerin, amaçlarını gerçekleştirmek üzere daha pervasız bir biçimde harekete geçeceklerini unutmamalıyız.

 

1 Mayıs 1977 katliamının sorumluları bu zihniyetin sahibidirler. 12 Eylül faşist darbesi ve bunun yarattığı toplumsal tahribatların sorumluları da yine bunlardır. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kurdlere, Ermenilere ve Türkiye'de yaşayan halklara kin besleyen ve düşmanlık yapan, hukuk tanımaz bu güçlere karşı güçlerimizi birleştirerek artık DUR diyelim! Bunların demokrasiye, topluma; ve Türkiye'de kendi toprakları üzerinde yaşayan Kurdlere, daha önemlisi hepimizin geleceğine karşı işledikleri suçlara karşı sessiz kalmayalım!

 

Biz Kürd Gençliğini temsilen CİWAN KURD olarak hiçbir anti demokratik ve faşizan girişim karşısında sessiz kalmayacağımızı kararlılıkla ilan ediyoruz. Bu amaçla da Ordu Generallerinin demokratik yapıyı yıkmak üzere hükümete sundukları muhtırayı kınıyor ve bu davranışlarının suç olduğunu iddia ederek yargıya başvuruyoruz.

 

Yetkileri ve görevleri yasalarla çizilip tayin edilmiş hiçbir kişi ve kurumun özel olarak hiçbir ayrıcalığı yoktur.

 

CİWAN KURD/ KÜRD GENÇ

1 MAYIS 2007 AMED

 

 

Demokratên Şoreşger

Ordu ber bi qişlayê!
Siyaseta sivîl dakeve meydanê!

Di 27 Nîsan 2007 de Erkanî Herba a Tirkiyeyê li dijî laîkîyê (sekuleriyê, ilmaniyê) û kurdan muxtirayek (îxtarek) hişk belav kir û şêla xwe diyar kir ku ew li dijî hilbijartina namzetê AKP Abdulah Gul e ku bibe serokkomarê Tirkiyeyê.

 

Di muxtirayê de tê gotin ku yên ku “Çi bextewerî ji wî kesî re yê ku dibêje ez tirk im” dijî wê derkeve ew dijminê Cumhuriyeta Tirkiyeyê ne. Bi vê hevoka xwe Erkanî Herb hemû kurdan dijmin îlan dike.


Em îxtara Erkanî Herb li hember pivanên sîyaseta sivil û îradeya xelkê mudaxaleyêk dibînin. Divê hemû hêzên kurd û Kurdistanî yên siyasî, demokratîk, komeleyî û sivil li hember vê îxtara Erkanî Herb derkevîn û dengê xwe bilind bikin û bi aksiyonên xwe yên sivil bikevin nav tevgerê. Herweha em di wê baweriyê de ne ku hukumet berxwe bide û serê xwe ji muxtiraya generalan re xwar neke!

Komîteya Birêvebir ya Demokratên Şoreşger


Ordu kışlaya!
Sivil siyaset meydanlara!

 

27 Nisan 2007 tarihinde Genel Kurmay Başkanlığı anti-laik ve kürdlere karşı sert bir muhtıra yayınlayarak AKP adayı ve Dışişleri Bakani Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayılığına karşı olduğunu belirtti.

 

Muhtırada “Ne mutlu Türküm diyene!” anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır, denildi.

 

Genel Kurmay Başkanlığının muhtırasını sivil siyaset ölçülerine ve halkın iradesine karşı müdahale olduğunu belirtiyor ve bütün Kürd ve Kurdistani siyasi, demokratik, sivil örgüt ve kurumlarını seslerini yükseltmeye, sivil itihatsızlık eylem girişimlerini örgütlemeye çağırıyoruz. Hükmetin bu muhtıraya sessiz kalmamalari ve boyun eğmemelerini temeni ediyoruz.

 

Devrimci Demokratlar Yürütme Komitesi

 

28.04.2007

 

 

 

Diyarbakır Baro Başkanı: Hükümet Genelkurmay Başkanını görevden almalıdır

ANKA

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamaları Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Sezgin Tanrıkulu, “Hükümet derhal milletten ve halktan aldığı yetkileri kullanarak gereğini yapmalıdır. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları görevden el çektirilmelidir” dedi.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan İHD, Mazlum-Der, Ay-Der ve Özgür-Der ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamada ortaya konulan yaklaşım, laikliği dogmatikleştirme eğilimini açıkça ortaya koymaktadır” denilirken, toplumsal barışı ve bir arada yaşama iradesini güçlendirmenin yolunun özgürlüklerin tam kullanılmasından geçtiği ifade edildi. Açıklamada, “Toplumun bir kesiminin inançlarından dolayı tercih ettikleri kıyafetleri çağdışı olarak tanımlamak kamplaştırıcı ve toplumsal çatışmaya ortam oluşturacak bir yaklaşımdır” görüşüne yer verildi. Açıklamada ayrıca, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğü bir ortamda Genelkurmay Başkanlığı adına taraf olunduğunun ifade edilmesi yargı üzerine baskı oluşturacaktır. Anayasa'da milletin iradesinin temsil edildiği ve kullanıldığı organ olarak tanımlanan TBMM üzerinde baskı oluşturacak yaklaşımlar Türkiye'yi uluslararası arenada da zayıf düşürecektir” denildi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Sezgin Tanrıkulu Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamayı darbe girişiminde bulunma olarak tanımladı ve “İç hizmet kanununun Genelkurmay Başkanlığı'na ve askere verdiği böyle bir yetki yoktur. Mevcut Anayasa ve mevcut ceza yasasına da aykırıdır” dedi. Genelkurmayın açıklamasının sorumluluğunun hükümete ait olduğunu söyleyen Tanrıkulu, “Hükümet derhal milletten ve halktan aldığı yetkileri kullanarak gereğini yapmalıdır. Gereği ise açık ve nettir, derhal Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları görevden el çektirilmelidir.
Hükümet ancak bunu yaptığı takdirde meşruluğunu ortaya koyabilecektir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

  “Ordunun sivil siyaset üzerindeki vesayeti bir kez daha kendini göstermiştir.”

 

  TBMM'nin Cumhurbaşkanı'nı Anayasal kurallar içinde seçme süreci devam ederken ilk turun hemen akabinde Genel Kurmay Başkanlığınca laikliğe vurgu yapılarak yapılan açıklama demokratik süreci kesintiye uğratma girişimidir. Bu aynı zamanda bir muhtıradır.

 

  Genel Kurmay Başkanlığı açık bir biçimde Türkiye'de yaşayan ve Türk Halkı dışında kalan tüm halkları, azınlıkları ve bireyleri yok saymış, “Ne Mutlu Türküm Diyene” anlayışına katılmayan herkesi “düşman” ilan etmiştir.

 

  Bu anlayış demokratik bir anlayış olmadığı gibi aynı zamanda Türkiye'nin demokratikleşmesine ve çok renkliliğine meydan okumadır. Bu anlayış AB başta olmak üzere ABD ve diğer tüm dünya demokratik ülkelerine meydan okumadır.

 

  Bu anlayış, Türkiye'yi içine kapatma, dünya demokratik kamuoyundan izole etme ve demokratik süreci kesintiye uğratma girişiminin ifadesidir. Bu anlayış ve girişimin aynı zamanda anayasaya göre suç oluşturduğu açıktır.

 

  Başta Cumhurbaşkanı ve Hükümet olmak üzere bu anlayışa karşı net bir tutum almalı ve demokratik sürecin kesintiye uğratılmasına izin verilmemelidir.

 

  Öte yandan TBMM çatısı altında ve dışında olan başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin takındığı tutum utanç vericidir. Bu partiler siyaset üretip demokratik yol ve yöntemlerle gelişmeyi ve iktidarı hedeflemek yerine “darbe kışkırtıcılığı” yaparak gerginliklerden medet umar hale gelmişlerdir. Bu durum Türk Siyasetinin aczinin açık itirafıdır.

 

  Çözüm darbelerde ve darbe kışkırtıcılığında değil, daha çok demokrasi ve daha çok özgürlüktedir. 28.04.2007

 

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ

 

 

 

 

  Özgür-Der

"MUHTIRA TOPLUMU SİNDİRMEYİ VE ETKİSİZLEŞTİRMEYİ AMAÇLAMAKTADIR! "

Basına ve kamuoyuna,

Genelkurmay Başkanlığından 27 Nisan gecesi saat 23.00'te siyasete ve özgürlüklere müdahaleyi içeren bir açıklama yapılmıştır. Açıklama, cumhurbaşkanlığı seçimine açık bir müdahale olmanın yanı sıra halkın değerlerini hedef alan, asimilasyoncu ve düşmanlık üzerine kurulu bir özellik arz etmektedir.

 

Açıklamada; başta laiklik olmak üzere Cumhuriyetin temel değerlerinin bazı irticacı kesimler tarafından aşındırıldığı söylenmekte , Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle yapılan programlar ve buraya katılan insanların giyimleri eleştirilmekte, ayrıca Kur'an tilaveti programları da bölücü ve yıkıcı faaliyetlerle özdeşleştirilmektedir.

 

Genelkurmayın halkın inançlarına karşı olan bu tavrı kabul edilebilir değildir. Halkın değerlerine savaş açan bu anlayışın yanlışlığı ortadadır. Daha vahim olan ise Genelkurmayın kendinde, halkın inanç ve giyimini dönüştürme misyonunu ve yetkisini vehmetmesidir. Kimsenin buna hakkı yoktur ve halk nasıl inanacağını Genelkurmaya soracak değildir. Cumhurbaşkanlığı seçimi meselesi üzerinden aylardır İslami kimliğe karşı sürdürülen saldırılara ve bunun yansıması olan bu nevi açıklamalara sivil toplumun sessiz kalması beklenmemelidir.

 

Açıklamada TSK'nın Cumhurbaşkanlığı tartışmalarında taraf olduğu ve laikliğin kesin savunucusu olduğu belirtilmektedir . Cumhurbaşkanı adayının, Genelkurmay başkanı tarafından tarif edilen, cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarıyla yansıtmak ilkesine uymadığı ifade edilmiştir.

 

Anayasada cumhurbaşkanının nasıl seçileceği, kimlerin cumhurbaşkanı olacağı bellidir. Açıklamasında sık sık Anayasaya vurgu yapan Genelkurmayın bunu bilmemesi olası değildir. Ancak Genelkurmay bunu görmezden gelmekte ve cumhurbaşkanının kim olacağını kendisinin belirleyeceğini düşünmektedir. Her kurum kendi işini yapmalıdır. Genelkurmayın cumhurbaşkanının vasıflarını veya kim olacağını belirleme yetkisi yoktur. Ayrıca Genelkurmay Başkanınca 12 Nisan'da dile getirilen “ cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarıyla yansıtmak” ifadesinin, bir ilke olarak adlandırılması ve siyasilerin buna tabi olmaya çağrılması da bir başka vahamettir.

 

Ne mutlu Türküm diyene anlayışına karşı çıkan herkes düşmandır.

Asimilasyoncu, ulusalcı devlet geleneğinin bir yansıması olan bu ifadeler, seksen yıllık ırkçı, inkarcı yaklaşımın bir yansımasıdır. Türkiye'nin Kürt, Ermeni veya Laz gibi Türk olmayan unsurlarına Türklük kimliği dayatılmak ve bu unsurlar asimile edilmek istenmektedir. Türk olmayan unsurlara karşı gerçekleştirilen bu dayatmayı kabul etmemiz mümkün değildir. Biçilen bu asimilasyon gömleğini giymek istemeyen kesimleri düşman ilan etmek ise ancak faşist rejimlerde görülebilir bir tutumdur. Bu düşmanca tavrı şiddetle kınıyoruz.

 

TSK gerektiğinde tavrını ve davranışlarını ortaya koyacaktır denilerek toplumda bir darbe korkusu oluşturulmak ve darbe korkusuyla halk sindirilmek, tepkisizleştirilmek ve etkisizleştirilmek istenmektedir. Halk üzerinde oynanan bu sinsi oyun bozulmalıdır.

 

Ayrıca Genelkurmayın yaptığı bu açıklama açıkça sivil siyasete ve özgürlüklere bir müdahaledir ve suçtur. Suçu işleyen kurumun ve kişilerin kimliğine bakılmaksızın gereğinin yapılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

 

Açıklamanın cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tur oylamasının Anayasa Mahkemesine taşınması sonrasına rastlaması, yargı sürecine bir müdahale olarak anlaşılmalıdır.

 

Açıklamayı gece yarısı televizyonlarından sıcağı sıcağına duyuran basın ve yorumlayan bazı yazarlar açıkça muhtıraya destek vermişler, bu açıklamayı yapan Genelkurmayı değil de siyasileri ve özellikle de iktidar partisini suçlamışlardır. Açık bir darbe şakşakçılığı içine giren medyanın bu cuntacı tavrına alışık olmakla beraber bunu son derece yanlış bulduğumuzu ifade ediyor ve kınıyoruz.

 

Bu açıklama ile toplum ve siyasiler, açıkça tehdit edilmektedir.

Bu muhtıranın birincil muhatabı olan hükümet ve AK Parti olayın üzerine gitmeli ve bu baskıya boyun eğmemelidir. Aynı şekilde muhtırayla tasfiye edilmek istenen siyasi hayatın aktörleri olan tüm siyasi partiler de tepkilerini ortaya koymalıdırlar.

 

Sivil toplum kuruluşları da bu muhtıraya sessiz kalmamalı ve tepkilerini mutlaka ortaya koymalıdır. Bu amaçla biz Özgür-Der olarak sivil toplum kuruluşlarını sorumluluklarını yerine getirmeye ve sivilliklerini ispatlamaya çağırıyoruz. Halkın ve iradesine ipotek koymayı amaçlayan bu açıklamayı şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. 28 Nisan 2007

 

 

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği

Diyarbakır Şubesi

 

 

 

 

Genel Kurmay Başkanlığı muhtirasi metnî

 

Tarih        : 27 NİSAN 2007
No:            BA- 08 / 07

        

 

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerini aşındırmak için bitmez tükenmez bir çaba içinde olan bir kısım çevrelerin, bu gayretlerini son dönemde artırdıkları müşahede edilmektedir. Uygun ortamlarda ilgili makamların, sürekli dikkatine sunulmakta olan bu faaliyetler; temel değerlerin sorgulanarak yeniden tanımlanması isteklerinden, devletimizin bağımsızlığı ile ulusumuzun birlik ve beraberliğinin simgesi olan milli bayramlarımıza alternatif kutlamalar tertip etmeye kadar değişen geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

 

Bu faaliyetlere girişenler, halkımızın kutsal dini duygularını istismar etmekten çekinmemekte, devlete açık bir meydan okumaya dönüşen bu çabaları din kisvesi arkasına saklayarak, asıl amaçlarını gizlemeye çalışmaktadırlar. Özellikle kadınların ve küçük çocukların bu tür faaliyetlerde ön plana çıkarılması, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı yürütülen yıkıcı ve bölücü eylemlerle şaşırtıcı bir benzerlik taşımaktadır.

Bu bağlamda;

 

Ankara'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ile aynı günde kuran okuma yarışması tertiplenmiş, ancak duyarlı medya ve kamuoyu baskıları sonucu bu faaliyet iptal edilmiştir.

 

22 Nisan 2007 tarihinde Şanlıurfa'da; Mardin, Gaziantep ve Diyarbakır illerinden gelen bazı grupların da katılımı ile, o saatte yataklarında olması gereken ve yaşları ile uygun olmayan çağ dışı kıyafetler giydirilmiş küçük kız çocuklarından oluşan bir koroya ilahiler okutulmuş, bu sırada Atatürk resimleri ve Türk bayraklarının indirilmesine teşebbüs edilerek geceyi tertipleyenlerin gerçek amaç ve niyetleri açıkça ortaya konulmuştur.

 

Ayrıca, Ankara'nın Altındağ ilçesinde “Kutlu Doğum Şöleni” için ilçede bulunan tüm okul müdürlerine katılım emri verildiği, Denizli'de İl Müftülüğü ile bir siyasi partinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte ilköğretim okulu öğrencilerinin başları kapalı olarak ilahiler söylediği, Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Nikfer beldesinde dört cami bulunmasına rağmen, Atatürk İlköğretim Okulunda kadınlara yönelik vaaz ve dini söyleşi yapıldığı yolunda haberler de kaygıyla izlenmiştir.

 

Okullarda kutlanacak etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili yönergelerinde belirtilmiştir. Ancak, bu tür kutlamaların yönerge dışı talimatlarla yerine getirildiği tespit edilmiş ve Genelkurmay Başkanlığınca yetkili kurumlar bilgilendirilmesine rağmen herhangi bir önleyici tedbir alınmadığı gözlenmiştir.

 

Anılan faaliyetlerin önemli bir kısmının bu tür olaylara müdahale etmesi ve engel olması gereken mülki makamların müsaadesi ile ve bilgisi dahilinde yapılmış olması meseleyi daha da vahim hale getirmektedir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

 

Cumhuriyet karşıtı olan ve devletimizin temel niteliklerini aşındırmaktan başka amaç taşımayan bu irticai anlayış, son günlerdeki bazı gelişmeler ve söylemlerden de cesaret almakta ve faaliyetlerinin kapsamını genişletmektedir.

 

Bölgemizdeki gelişmeler, din ile oynamanın ve inancın siyasi bir söyleme ve amaca alet edilmesinin yol açabileceği felaketlerin ibret alınması gereken örnekleri ile doludur. Kutsal bir inancın üzerine yüklenmeye çalışılan siyasi bir söylem veya ideolojinin inancı ortadan kaldırarak, başka bir şeye dönüştüğü, ülkemizde ve ülke dışında görülebilmektedir. Malatya'da ortaya çıkan olayın bunun çarpıcı bir örneği olduğu ifade edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin çağdaş bir demokrasi olarak, huzur ve istikrar içinde yaşamasının tek şartının, devletin Anayasamızda belirlenmiş olan temel niteliklerine sahip çıkmaktan geçtiği şüphesizdir.

 

Bu tür davranış ve uygulamaların, Sn. Genelkurmay Başkanı'nın 12 Nisan 2007 tarihinde yaptığı basın toplantısında ifade ettiği “Cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarına yansıtmak” ilkesi ile tamamen çeliştiği ve Anayasanın temel nitelikleri ile hükümlerini ihlal ettiği açık bir gerçektir.

 

Son günlerde, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumdadır. Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri yapılmakta olan tartışmaların ve olumsuz yöndeki yorumların kesin olarak karşısındadır, gerektiğinde tavrını ve davranışlarını açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerekir.

 

Özetle, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün, “Ne mutlu Türküm diyene!” anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır .

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, bu niteliklerin korunması için kendisine kanunlarla verilmiş olan açık görevleri eksiksiz yerine getirme konusundaki sarsılmaz kararlılığını muhafaza etmektedir ve bu kararlılığa olan bağlılığı ile inancı kesindir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.