Arşiv

Medkom Çevresi

Siyasette kimin nereye varacağı ve ne tür sonuçlarla karşılaşacağını önceden kestirmek mümkün olmuyor. Bazen çok bilinmeyenli denklemlerle, hesaba katılamayan faktörler ; kimi cılız kesimleri ön plana geçirirken, önemli bir güce sahip olanları da geri konumlara sürüklayebilir. Buna kısmen ''Siyasetin cilvesi'' deyip, olanları bir dereceye kadar hazmetmek mümkündür. Ne varki, bir dönem ''kartal'' olan kesimlerin eskisi gibi ihtişamlı bir şekilde uçamazlarsa bile, kendilerini ayağa düşürmemenin yollarını bulmaları gerektiğini düşünüyorum. Keza bir tahteravaliyi andıran siyaset arenasında ''düşenlerin'' bir gün ayağa kalkabileceklerini de hesaba katmak lazım.

Politikanın bir güç sorunu olduğu doğrudur, ancak gücün (ve güçsüzlüğün) de politikalardan doğduğunu çoğu kez unuturuz. En kötü durum ise politikasızlıktır.. Burada sözü politik arenanın içinde, ama politikadan yoksun bırakılmış ''Medkom Çevresine'' getirmek istiyorum..

''Medkom çevresi'' olarak bilinen kesim, hiç tartışmasız ülkemizin siyasal ve kültürel yaşamında önemli rol oynamış bir geleneğin temsilcisidir. Bu geleneğin ülke tarihindeki yeri ve önemini burada ayrıntılı tartışmaya lüzum yok. Ancak bu geleneğin dünya görüşüne inanan biri olarak, onun içinde bulunduğu durumu ve dışarıya yansıyan pozisyonunu hakketmediğine inanıyor ve üzülüyorum..

Bu şekilde adlandırılan çevre; neredeyse değişik kesimlerin siyasal rant kapma niyetiyle yaklaşım gösterdiği atıl bir yığın olarak algılanmaktadır. Yani bu çevreye değişik siyasal ve bireysel amaçlarla yola çıkan kurum ve şahsiyetlerin siyasal alternatif bir güç olarak değil de, kendi eksik, aksak güçlerine taze enerji ve kan akıtacakları şekilsiz bir kütle gözüyle bakılmaktadır.

Siyasette dönem dönem belli kesimlerin kendi özgür iradeleriyle diğer güçleri desteklemeleri anlaşılır bir durumdur; burada geri pozisyonda bir tutum mevcut olsa da, neticede politik bir tavrı yansıtır. Ancak seçimden seçime hatırlanıp sırtları sıvazlanan aşiretlerin pozisyonuna düşmek farklı bir durum.

''Medkom Çevresi''nin hastalara organ bağışı yapan bir kadavra olmadığını göstermek gerek miyor mu?

26. 10. 2002

Jijan jiyîn e..
Tarihten ders çıkartmak.
Medya Rüya Değil
Artık Kurban Vermek istemiyoruz!
Vizyon Eksikliği
Bu Sefer Farklı Olabilir
Küçük Kaygılar Büyük ideallerin Önünü Kesmemeli
Doğrusu neyse o yapılmalı, fazla söze gerek yok