Arşiv

 

Kürt Ulusal Sorunu (III)
Matruşka Politikalar

Matruşka, Rusların icat ettikleri bir idol(heykelcik) türüdür. İdolün üst kısmı ile alt kısmını birbirine bağlayan yer iç içe yerleştirilmiştir. Böylelikle istendiği an, bir birlerinden ayrıştırılabiliniyor. Ancak idolün iç kısımı boş olduğundan içlerine daha küçük başka bir idol yerleştirilebilir. Bir idolü açtığınızda karşınıza onun içine yerleştirilmiş gizli bir idolle karşılarsınız, onu da açtığınızda karşınıza daha başka biri çıkar.. ve bu böyle sürer.

 

Siyaset de adeta Matruşka oyununa çevrilmiş! Hangi siyasetin içinden neyin çıkacağı meçhule dönmüş. Bu yüzden belli siyasal düşünce ve akımları değerlendirirken daha bir hassas olmak gerek. Siyasetin gizli, karanlık yönlerinin olduğunu zaten siyasetle ilgilenen herkes az veya çok bilir, ama matruşka siyasetleri çözmek için bu dikkat bazen yeterli gelmemektedir. Bu yüzden, yanlış politikalarla savaş adı altında, esas politikalar yerine, onların etrafını saran kılıflarla savaşılır. Ne var ki, o kılıfların vurula vurula parçalandıkça, sürekli yeni şekillerle karşımıza çıktığını görürüz. Ama bu arada parçalanan ve dağıtılan, karşı olunan politikalar değil, ona vuranların kılıçları, gürzleri olmaktadır.

 

İmralı Kaynaklı Matruşka politikaların hikayesi yeni değildir. Dün ne idiyse, bügün de odur. Matruşkanın bizdeki kod adı ise, ''Taktik''tir. Buna göre hedefe ulaşmak için herşey mübahtır. Yasa, kural, ahlak vız gelir!

 

Ancak taktiklerin uygulanması için stratejik ''Kutsal idealler''e de ihtiyaç vardı. Hatta herkesten çok onlara sarılmak gerekiyordu ki, matruşkanın karnındaki ''sır'' daha iyi örtüne bilsin. Matruşka politikalar stratejisiz -ki ulusal toplumsal idealleri ifade ederler- ayakta kalamazlardı ve gücünü de ondan alırlardı. Bü yüzden taktik icabı sarınılan stratejiler, zamanla vazgeçilmez bir hale geldiler. Dışarıdan dayatılan taktikler ancak bu stratejik güçle dengelenebilirdi.

 

Böylece ulusal stratejiler yığınları, taktikler ise bunları oluşturan ''derin güçleri'' tatmin eden ve her ikisinden de beslenmeyi sağlayan birer silaha dönüştü. Taktikleri stratejiye, stratejiyi de taktiklere karşı kullana kullana vazgeçilmez büyük bir güç çıktı ortaya. Bu siyaset her alanda kullanıldı ve başarılı sonuçlar alındı. Zamanla, bu siyasetin kurbanları da uyanmaya başladı, ancak onunla cepheden savaşarak bir sonuca varamayacaklarını anlayınca, kendileri de aynı politikayı içselleştirip adapte oldular. Bu siyasetin ana kuralı şudur: Sahibine ses çıkarma, başka ne yaparsan yap.

 

Neticede matruşka siyaseti uygulayan bir ağ çıktı ortaya. Herkes, oynadığı rol oranında kendisini vazgeçilmez kılarak o ağ içinde yaşama ve ayrıcalıklı olma çabasına girişti. Bir şeye karşı gözükerek onu yaşatma ve bir şeyden yana gözükerek onu yok etme siyaseti alabildiğine kök saldı . Bu ağ içinde artık kimse kimseden yana değildir. Herkes kendisini ve geleceğini düşünür. Tüm dostluk ve ortaklıkların içinde bir postu kurtarma çabası gizlidir. Yaşamak için taktikleri uygulayıp stratejiye canla başla sarılmak gerekir. Sadece taktikleri uygulayıp stratejiye sırt dönenlerin ulaştıkları kaçınılmaz son itirafçılık; stratejiye bağlanıp taktikleri uygulamaktan kaçınanların ise son uğrakları infazdır.

 

Zamanla bir birlerine paralel gelişen srtateji ve taktikler de içiçe geçmiş matruşkalara büründüklerinden, artık hangi katmandaki taktiğin hangi stratejiye denk düştüğünü anlamak da gittikçe zorlaşmıştı. Öyleki, bu oyunun mucitleri bile artık işin içinden çıkamaz hale gelmişlerdi. Bu yüzden bu oyuna bir son verilmesi ve frekansların yeniden ayarlanması ihtiyacı ortaya çıkmıştı.

 

İmralı süreci, bir yeniden yapılandırma ve kurgulama sürecidir.. Ancak köprülerin altından çok sular geçti! Eskiden olduğu gibi tekil bir programlamayla işler çözülmüyor. Eskiden oyun gizliydi ve tüm diğer oyunlar gibi gizli kaldığı müddetçe yürüyebilirdi. Uyutmak için sahnelenen oyun, öngörülenden çok daha uzun sürdü. Şafak söktü ve herkes uyandı.

 

''Derin devlet'', İmralı, Kandil ve bunların açık-gizli uzantıları arasında bir matruşka oyunu oynanıyor. Kimse kimseden yana değil, her kes kendisini yaşatmaya çalışıyor. Birinden yana gözükerek onu alt etmeye veya karşıt gözükerek onu yaşatmaya çalışıyor. Herkesin yok etmeye çalıştığı karşıtına muhtaç olduğu bu oyunda, taraflar ayakta kalmak için karşıtını yaşatmak zorunda. Bu kesimler sanıldığı gibi bir zincirin halkaları gibi birbirlerine eklenmemiş, bir birlerinin içinde gizlenmişlerdir.

 

Bu yüzden ''Gizli devlet emir veriyor, imralı aktarıyor, diğerleri de uyguluyor'' gibisinden yaklaşımlar süreci açıklamaya yetmiyor, tersine basite indirgeyerek olayın karmaşık boyutlarının ortaya çıkmasına perde çekiyor. Çünkü her ara durağın kendi matruşka politikası vardır. Her durak, kendisine iletilenin içine başka bir siyaset şifreliyor. Herkes rakibinin önünde bel büküp, onu kendi hizmetinde kullanmaya çalışıyor. İşin ilginç yanı, her kademede bunun böyle olacağı biliniyor ve buna göz yumuluyor. Taraflar tümden kazanma umudunu yitirmiş, az kaybedip çok kazanmanın peşine düşmüş.

 

Bir siyasetin taktik icabı uygulanıyor olması, onu mazur görmemizi gerektirmez. Niyeti ne olursa olsun, yanlışa karşı durmak gerek. Ancak yanlışa karşı çıkılırken, yanlış politikaların esas içerikleri kavramadan tavır belirlendiğinde, o yanlış politikaların hayata geçmesi için ihtiyaç duydukları kimi doğruları da karşımıza almış oluruz. İlkesiz matruşka politikalara karşı duyulan haklı tepki, işin çığırından çıkmasını beraberinde getirmiş. Toptancı yaklaşımlara değil, ince ayarlı, ama prensipli politikalara ihtiyacımız var.

 

 

05.02.2006

 

 

 

Kürt Ulusal Sorunu(II)
Çözüm yolu mutlaklaştırılmamalı!

Kürt Ulusal Sorunu (1) Sorunun adı doğru konulmalı

Benim İçin DDKD'nin Anlamı

Güneşin çocuklari kazanacak

Jijan jiyîn e..

Tarihten ders çıkartmak

Medya Rüya Değil
Vizyon Eksikliği
Medkom Çevresi
Artık Kurban Vermek istemiyoruz!
Bu Sefer Farklı Olabilir
Küçük Kaygılar Büyük ideallerin Önünü Kesmemeli
Doğrusu neyse o yapılmalı, fazla söze gerek yok