Arşiv

Evren Değişti, Adaletin Yerini Bulması Yakınlaştı!

 

Değişim ilkesi yaşamın her alanında kendisini konuşturuyor. Çünkü yaşam ileriye doğru bir akıştır ve bu akışın dinamiği de değişimdir. Ya gelişimin dinamiği olan değişimin öznesi olup ilerlersin, ya da bu değişimi frenleyen mekanizmaların bir dişlisi, nesnesi olup tarihin bir fosili haline gelirsin..


Değişim sevindirici.

Değişim umut verici.

Bazı insanların değişmesi ise daha bir anlamlı.

Mesela ben hep Ecevit'in ölmeden değişeceğini, ve günün birinde mutlaka kendi kimliğine açıkça sahip çıkacağını düşünmüştüm. Komaya girdiğinde, bu fırsatı kaçıracağı için üzülmüştüm. Doğadan, yanlışlığını, ulusal inkarcılığını aşması için Ecevit'e bir şans daha vermesini dilemiştim. Ama olmadı. Kim bilir, eğer o da kenan Evren gibi 90 yaşına gelebilseydi, belki belleklere kazıttığı imajını kısmen de olsa değiştirebilirdi..


Geçmişte kimin ne olduğu tabii ki çok önemlidir ve bu hiç bir şekilde unutulmamalıdır.. Ancak aslolan geçmiş değil, bugündür. Geçmiş olumsuzlukların gölgesinde bile kalsa, iyinin, doğrunun, güzelin şu veya bu şekilde savunulması, değer verilmesi gereken bir tutum. Hatta, doğruların bizzat yanlışlıkları yapanlar tarfından savunulması, doğru yönündeki değişimleri daha da hızlandıracağını düşünüyorum.


Kenan Evren'i, yaptığı son açıklamalarda samimi buldum. Çünkü hiç bir siyası kaygısı yoktur. Hatta toplumun önemli bir kesimini ve koca devlet aygıtını karşısına alarak fikirlerini beyan ediyor. Tayyip Erdoğan'dan bu yönüyle ayrılıyor. Tabii ki Evren'in temel dünya görüşünün, yaşam felsefesinin bütünüyle değişmesini beklememek gerek, ancak dile getirdiği yaklaşımlar, sorunların çozüm yaluna girmesi süreci üzerinde oldukça önemli katkılar sunma potansiyelini içermektedir.


Evren'in Eyalet Sistemine geçilmesi gerektiği yonündeki görüşleri her ne kadar idari sistemin rahatlatılması ve gereksiz bürokratik engellemelerin ortadan kaldırılması gerekçesine dayandırılsa da, aslında bundan daha öte bir anlamı içermektedir.


En önemli farklılık da Kürtlere yaklaşım farklılığıdır. Cumhuriyet ideolojisi Kürtleri adeta bir düşman saymaktaydı. Asimile edilmesi ve her türden ulusal özelliklerinin yok edilmesi gerekmekteydi. Devlete göre Kürt, uygarlaştırılması gereken vahşi bir yaratıktı.. Türkiyede son dönemlerde A.B baskısıyla her ne kadar kimi yasal düzenlemeler yapılmışsa da, politikanın özü kayda değer bir şekilde değişmemiştir.


Önemli olan sadece kağıt üstünde kimi yasal düzenlemeler değil, zihniyet değişimidir. Kürde düşman gözüyle baktıktan sonra resmi kanallarda kürtçe yayın yapsan ne olur, yapmasan ne olur. Bu anlamda Evren'in ''Kürtlere kardeş muamelesi yapılmalı.. Kardeşçe geçinmeyi öğrenmeliyiz'' belirlemesini önemsiyorum. Barajın indirilerek Kürtlerin de parlamentoya girmelerinin sağlanmasından yana olması da olumlu bir gelişmedir. Ayrıca Güney'de kurulan Kürt devletinin bir realite olduğunu bunun kabullenmesinden, kendileriyle diyalog kurmaktan yana olduğunu ve yine Kerkük'ün işgaline karşı olduğunu belirtmesi de, yapıcı bir tutumdur. Eyalet sistemini önermesi, hatta ileride eyalet/bölge valilerinin bölge halkı tarafından seçilebileceğini ve bunların da tıpkı Amerika'da olduğu gibi cumhur başkanlığına adaylıklarını koyabilecekleri yönünde görüş bildirmesi de, yabana atılamaz.


Evren'in derdi tabii ki Kürtler değil, devletin çıkarlarıdır. Ondan bir kürt gibi düşünüp, kürtlerin ihtiyaç duyduğı tüm talepleri dile getirmesini bekleyemeyiz. Ama en azından katı şovenist zihniyetlerin kırılması ve demokratik, sivil çözüm yollarının açılması açısından bu görüşler anlamlıdır. Bu aynı zamanda Kürt halkının haklılığının tescilidir. Baskı ve inkar politilalarının iflasıdır. En umulmaz kişilerin bu gerçekleri dile getirmeye başlamaları, adalatin yerini er geç bulacağının göstergesidir..


03. 03. 2007

 

 

 

 

Fırat Yaslı, Dicle Mahzun

Devrimci Demokrat Gelenek

Kürt Ulusal Sorunu (V) Uluslararası koşulların Önemi

Askeri Konsept Değişikliği

Hedef Tüm Kürdistan

Kürdistan'a Doğru

Nankör Evlat: Terör!

Kürt Ulusal Sorunu (IV) Sığınmacı politikalara son verme zamanı gelmedi mi?

Kürt Ulusal Sorunu (III)
Matruşka Politikalar

Kürt Ulusal Sorunu(II)
Çözüm yolu mutlaklaştırılmamalı!

Kürt Ulusal Sorunu (1) Sorunun adı doğru konulmalı

Benim İçin DDKD'nin Anlamı

Güneşin çocuklari kazanacak

Jijan jiyîn e..

Tarihten ders çıkartmak

Medya Rüya Değil
Vizyon Eksikliği
Medkom Çevresi
Artık Kurban Vermek istemiyoruz!
Bu Sefer Farklı Olabilir
Küçük Kaygılar Büyük ideallerin Önünü Kesmemeli
Doğrusu neyse o yapılmalı, fazla söze gerek yok