Arşiv

Kürt planı mı, Kurt kapanı mı?

 

Cumhuriyetin kuruluşundan beri Türk devleti sürekli olarak Kürtlere ilişkin planlar hazırlar. Bunlara değişik adlar takılıp farklı gerekçelerle ortaya atılsalar da, amaç hep aynı olmuştur: Kürtleri imha planı. Maddi, manevi, fiziki, coğrafi, kültürel, arkeolojik, dilsel.. kısacası kürtlere ait ne varsa hepsinin imha edilmesi için elden ne gelmişse yapılmaya çalışılmıştır.

 

Bugün devlet yetkilileri ile basındaki sözcülerinin meselenin adının doğru konulmasında gerçeğe daha bir yakınlaştıkları görülmektedir. Belli ki devletin çeşitli organları bu konuda derinlemesine düşünmüş ve nerede hata yapmış olabilecekleri hususunda dersler çıkartmak için yoğun çaba sarf etmişlerdir.

 

Sonunda hatalarını bulup, meseleye doğru yaklaşarak ve ona gerçek adını vererek eski hatalarını tekrarlamaktan kurtulacaklarına karar vermiş gibi gözüküyorlar. Meselenin etnik boyutlarının da olduğu ve hatta daha da ileri gidilerek bunun bir Kürt sorunu olduğu dile getirilmeye başlandı.

 

Peki bu yeni çıkarsama devlet politikasında ne gibi değişiklikler getirebilir, gibisinden bir soruyla karşı karşıya geliyoruz.

 

Yapılan açıklamalar ve yürürlüğe konulmaya çalışılan politikalara bakıldığında, devletin yetkili organlarının şu sonuca vardıklarını görüyoruz: Şimdiye kadar meseleyi ezip ondan kurtulmak için her yolu denedik ama başarıya ulaşamadık, neden, çünkü meselenin etnik boyutlarının olduğunu, dahası tüm bölgeyi, hatta dünyayı ilgilendiren bir Kürt meselesi olduğunu hesaba katamadık. Bundan böyle, meseleyi tamamen ezip, ondan köklü bir biçimde kurtulmak için, onun bu boyutlarını da hesaba katmalıyız!

 

Biraz ironi gibi geliyor, ancak devletin yapmak istediği tam da budur. Kürt meselesini kabul etmeleri, onun etnik boyutlarını hesaba katmaları, onu insanca çözmeyi değil, tersine daha sinsi ve daha tahripkar bir tarzda ele alıp yok etmeyi amaçlamaktadır.

 

Devlet meseleye hangi isim verirse versin, onun nezdinde bu, son bağlamda bir terör meselesidir. Yeni yaklaşım ise şu: Sadece silahla çözülmez!

 

Daha açık bir deyimle, egemen güçler hareketi devlet terörüyle yok edemeyeceklerini anlayınca, başka yol ve araçları da devreye koymak istemektedirler. Gündeme getirilen ekonomik, sosyal, kültürel v.b önlemler Kürt halkının sorunlarını çözmeyi değil, tasfiye sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır.

 

Ancak devlet bu amacını gizlemek için, kimi göz boyayıcı önlemler de almak istiyor. Örneğin Kürtçe seçmeli dersler getirerek Kürt sorununu gerçek boyutlarından kopartmak ve onu sanal bir çözüme kavuşturmak gibi..

 

Silahlı mücadele bahane edilerek tüm Kürtlere ve onların en doğal haklarına saldırlmaktadır.

 

Tabii ki en güzeli, tüm sorunların barış içinde ve kardeşçe bir çözüme kavuşturulmasıdır. Devletin başbakanı, dağdan inin, gelin mecliste açık politika yapın diye çağrıda bulunmaktadır. Peki, halkımızın oylarıyla meclise gelen millet vekilleri üzerinde bunca baskı uygulanırken, böylesi bir çağrıyı kim inandırıcı bulabilir?

 

Hiç bir Kürt kendisini kayıtsız şartsız bir şekilde devlete teslim edecek kadar saf değildir. Eğer devletin niyeti gerçekten de hakça bir çözüm bulmak ise, öncelikle imha politikasından vaz geçmeli, kurduğu kurt kapanlarını halkımızın yolundan kaldırmalıdır.

 

Sopa politikası yerine yürürlüğe konulmak istenen havuç-sopa politikası da işe yaramayacaktır. Halkımız artık bilinçlenmiştir. Çözüm olmazsa, sopalarınızı da, havuçlarınızı da sizlere geri iade edecektir.

 

Rakiplerine kapan kuranlar, çoğu kez başarılı olur ve onlara derin acılar yaşatırlar. Ama bazen işler düşünüldüğü gibi gitmez ve kapanı kuranlar kendi kapanlarına düşerler.

 

Tercih sizin; ya kapan kurmaya devam edersiniz, ya da insani ve hakça bir çözümü içeren gerçek bir Kürt planı yaparsınız!

 

22 Kasım 2007

 

 

 

 

 

 

Bir Umut İçin Oylar Bin Umut Bağımsız Adaylara!

Devletin yeni konseptine karşı Kürt Ulusal Kongresi şart oldu

Türk Devleti'nin niyeti ve Nêçîrvan Barzani`nin doğru tavrı

Çapemeniya Ereb û Birêz Barzanî

Evren Değişti, Adaletin Yerini Bulması Yakınlaştı!

Fırat Yaslı, Dicle Mahzun

Devrimci Demokrat Gelenek

Kürt Ulusal Sorunu (V) Uluslararası koşulların Önemi

Askeri Konsept Değişikliği

Hedef Tüm Kürdistan

Kürdistan'a Doğru

Nankör Evlat: Terör!

Kürt Ulusal Sorunu (IV) Sığınmacı politikalara son verme zamanı gelmedi mi?

Kürt Ulusal Sorunu (III)
Matruşka Politikalar

Kürt Ulusal Sorunu(II)
Çözüm yolu mutlaklaştırılmamalı!

Kürt Ulusal Sorunu (1) Sorunun adı doğru konulmalı

Benim İçin DDKD'nin Anlamı

Güneşin çocuklari kazanacak

Jijan jiyîn e..

Tarihten ders çıkartmak

Medya Rüya Değil
Vizyon Eksikliği
Medkom Çevresi
Artık Kurban Vermek istemiyoruz!
Bu Sefer Farklı Olabilir
Küçük Kaygılar Büyük ideallerin Önünü Kesmemeli
Doğrusu neyse o yapılmalı, fazla söze gerek yok