Arşiv

a_mili63@hotmail.com

PKK nereye gidiyor?

 

Ahmet ALTAN ve Yasemin CONGARIN  Taraf gazetesindeki  PKK ile röportajini okuyunca doğrusu çok düşündürdü beni..28 yıllık PKK mücadelesi giderek etkinliği bir çok yerde azalırken görünen o ki, PKK, Türk Ordusunun GÜNEY oparsayonundan ziyade, tek seçenek Öcalan'ın yaşam koşulları ile kendi kitleleri harekete geçirme, bir araya getirme yöntemini uyguluyor. "ÊDÎ BES E"  hem Kandili hem ÖCALAN üzerindeki tecridi kaldırma eylemleridir

 

Kuşkusuz Türk Ordusunun KANDİL operasyonu amacı PKK'nın imhasi, Güney'deki kazanımları yok etmek ve KERKÜK'Ü  işgal etmektir. ÖCALAN üzerinde ki tecrit  ise insan hakları açısında kişi hak ve hürriyetine yönelik bir baskıdır.
Ama, insan ister istemez geçmişe bakınca ve geçmşi değerleyince PKK'nın çok vahim hataları ortaya çıkıyor.


.PKK kuruluşunda Kemalist rejimin ve bölgenin diğer sömürgeci güçlerini ile Kuzey'deki Kürt demokratik ulusal muhalefetini ortadan kaldırmak amacıyla kurduklarını yol ve yöntemleri ile açıkça belli ediliyordu. Öcalan ve ekibi Kürtlerin hava ve su kadar ihtiyacı olan ulusal kurtuluş özlemlerini “Bağamsız Birleşik Kürdistan” sloganıyla orta çıktılar. Ne yazık ki, Kürt halkının büyük bir kısmı geleceğin nereye varacağını fark etmediği gibi diğer siyasi gruplarda çapraz ateş altında kaldılar. Bu olumsuz gelişmeler zamanla öyle bir hal aldı ki, Kürdistan'da halk ya PKK den yana yada Devletten yana bir seçenekle karşı karşıya geldiler. Onun içindir ki Metropol Kürtleri geliş nedenlerinin bir kısmın sebebi sadece devletten dolayı değildir. Dolayısıyla Kürt halkın kurtuluşa duyulan özlem, ne yazık ki giderek sadece dil ve yerel yönetime bağlı olarak sınırlandırıldı.(Oda daha yeni) Çünkü Demokratik Cumhuriyet ve Konfederalizm halk arasında tutamadığı gibi anlaşılır bir talep olarak ta ifade edilmedi.Unutmayalım ki, Diyarbakır'ın 12 Eylül zindanında vahşetin her türlüsüne karşı direnen yüzlerce Kürt militanı daha sonra Öcalan'ın karşısında kırıldılar veya yok edildi dışlandılar.


İmralı'daki görüşmelerinin birinde, ÖCALAN, on yaş kendisinde büyük olan ablası, onun hoşuna gitmeyen bir iki laf söylüyor diye, “Arada engel olmazsaydılar ben bacımı ayaklarımın altına alır kafasını ezerdim” diyordu. Aynı görüşmede, Diyarbakır belediye başkanları Hevsel bahçelerinde öldürülen kişinin aile ziyaretine gittikleri için, avukatlarını azarlayarak, Diyarbakır belediye başkanlarına kızıyor, “ Niye komutanı anlamıyorsunuz. Komutan olaya çirkin diyorsa anlamak lazım” diyordu. Bazılarına göre bu komutan Büyükanıt'tır. PKK'ye yakınlığı ile bilinen bir site geçenlerde Kürt yurtseveri İbrahim GÜÇLÜ'YÜ tehdit ettiklerini bir çok sitelerde kamuoyuna duyuruldu. Böylesine korkunç ve vahim bir tehdit acaba PKK kuruluş yıllarında ki kendi dışındaki Kürt siyasi hareketlere karşı takındığı tavırlarımı geri geliyor diye insan düşünüyor. Eğer PKK geçmişteki gerek kendi içinde ki muhalefete karşı, gerekse Kürt siyasal hareketleri ve bireylerine karşı uyguladıkları metodu bu günde gündeme getiriyorsa demek ki hiçbir olumsuz gelişmede ders almamıştır.

 

Hani ya! İnsan geçmişe gidince çok düşündürücü şeyler insanın aklına geliyor. Örneğin PKK ilk ortaya çıktığında niye yurtsever aşiret ağalarını hedef aldılar? Bu fikrileri ortaya koyanlar ve planını yürütenler kimlerdi? PKK yöneticileri, Kürt yurtseverlerine karşı takındıkları tavırları niye bu güne kadar açıklamadılar. Bunlar hain miydiler? Örneğin;  Osman ÖCALAN bir yazısında/ açıklamalarında diyor ki, "PKK' de yurtseverlik bir suçtutür ''  Çünkü, PKK'nın çatışmadığı tek bir yurtsever Kürt örgütü kalmadı. Bunu, PKK'nın ideolojisiyle izah etmenin hiçbir mantığı yok. Eğer her ideolojik hareket diğer bütün hareketleri karşısına alıp şiddetle üzerine giderse sonuç kime yarar? Bunun başka bir izahı olmalı PKK'lı bütün kadrolar, geçmişte büyük bir hata olduğunu özeleştirisini vermelidirler.Kürt halkının birliği ve beraberliği  böylece  kurulur ve olur.


- 1980 Askeri darbesinden sonra PKK'nın ilk saldırdığı hareket KUK-SE oldu. Örneğin korucularla ilgili geçmişten günümüze yapılan hatalar ve bölgedeki ekonomik ve çokça dile getirdikleri ekolojik dengeler, Kürdistan da ne kadar bozuldu.? Kürdistan da binlerce hayvan ve milyonlarca meyve ağaçları Türk Ordusu tarafından yok edildi.

 

-1992'de Güneyde ilan edilen Kürt federe devletine karşı savaşma fikri kimden niçin çıktı, kime hizmet edildi? PKK- KDP çatışmasında kaç Kürt genci öldürüldü? PKK'de bu savaş itiraz edenler oldu mu? İtiraz edenler olduysa akıbetleri ne oldu? Bu çatışmalarda, güneyde kaç köy yok oldu, kaç masum sivil öldürdü?

 

-PKK- YNK çatışmasının nedeni neydi? Bu çatışmada kaç kişi öldürüldü? İran'ın ve Türkiye'nin bu çatışmalardaki rolü neydi? Bunların bizim bilme hakkımız yok mu yani? Geçmişte çok dile getirilen bir mesele de PKK'nın Suriye İstihbaratıyla ilişkileri neydi? Bu çerçevede PKK Suriye Kürtlerine zararlar mi veya faydaları mı oldu.?


- Ya dünden bugüne PKK-İran ilişkileri nedir? Bu ilişkilerin Kürt halkına zararı ve faydası nedir?Bunlar bilinmeden PKK ile nasıl bir birlik ve beraberlik sağlanabilinir. Söylenen her şeye TEHDİTLE karışılık veriliyorsa daha da vahim. Biz Kürtler aramızda ki tüm sorunları uygarca tartışarak Kürt ve Kürdistan yararına olanı seçmeliyiz  ve birlik olmalyiz.

Peki ya; ilginç söylentilerden biri de PKK'nın IKDP ile YNK' ye karşı Saddam rejimiyle yaptığı ittifakların resmi belgeleri ortaya çıkması söylentileri ne kadar doğru? Bu ilişkilerin faydası neydi ? Örneğin Beka'daki mezarlıkta kaç Kürt genci şehit olarak yatıyor? Bunların tek, tek isimleri nedir? Ölenler ve öldürülenlerin nedenleri Kürt halkının bilme hakkı yok mu? Bunlar hepsi Kürt ve Kürdistan uğruna yola çıktılar.


 Örneğin,  Kürdistan da giderek ahlak çöküntüsü had safhaya dayanmış, bu ahlaki çöküntüsü de, Türk Özel Harp Dairesinin Kürt toplumuna yönelik çok boyutlu saldırıların bir parçası olarak bilinmektedir. PKK bunun hiç muhasebesini yaptı mı? Kürt halkı için meşru olan  ve   devlettin adeta bu meşru mücadeleyi terörize etmek herkesten daha çok Kürt halkına zarar vermiyormu?  

 

Geçen hafta  TARAF gazetesi Ahmet ALTAN ve Yasemin CONGAR'IN röportajını okurken iki şey daha çok dikkatimi çekti...

 

  • Geçen yıllara rağmen talepleri bir az daha olumlu buldum.Örneğin,dil ve Kimlik sorunu ...
  • ÖCALAN dahil geniş bir barış/veya AF talebidir. Bu günkü şartlarda herkes bilir ki Türk devleti buna yaklaşma gücü olmadığı gibi bu hükümetin de yapacakları bir olay değildir. Bu demektir ki, bu savaş Bozan TEKİN'NİN dediği gibi uzatmalara oynanıyor ve bu hamur daha da çok su kaldıracaktır. Umudumuz ve inancımız O ki, önümüzdeki süreçte GÜNEY'E bir zararın gelmemesidir.

 

4.02.2008

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Turban giderek şehirden köylere taşınıyor

Devletin terör anlayişini boşa çikarmak lazim

Kürdistan kelimesinden rahatsiz olanlar

Türkiye Güney Kürdistan'a Kibris modeli'mi, yoksa ilhak mi düşünüyor

Günümüzde yaşadığımız dünyada ulusların kendi kaderini tayin hakkı nasıl bir haktır?

Cemil BAYIK, Mehmet METİNER ve Mam CELAL

2008 yilina girerken Kürtlerin durumu

Devletin bayramda kürtlere hediyesi

Güçlüler her zaman zayif halkalari kollar

Kürtler birbirlerini yoksayma temelinde siyaset yapmamalıdır

Kürdistani olan her birliğe katkı sunmak isteriz

Bunca bedel ödemeye ne gerek var ki?

Geçmişten ve günümüze su ve kan savaşlari

Geçmişten günümüde petrol ve kan savaşlari

Operasyon amaci kürt devleti kurulmamasidir

Benim için özel günlerin çok anlami vardir

Türk'ün Türk'e propagandasi yoğunlaşt

Türk devletinin ve halkinin bilinçalti kürt korkusu

DD ikinci toplantısı yapıldı

Kürtlerin dört parçadaki topraklari ne olacak?

Savaş tamtamliği tehlikelidir

Beşar Esad'in Türkiye Politikasi

Mehmet UZUN'U uğrurladık

Bu memleketin sahibi yalniz asker mi?

Humeyni ve Islam Devrimi dedikleri

Dünya devletleri Kürdistan'ı resmen tanıyorlar

Apê Musa ile son bir ani

Devlet DTP'lilerden ne istiyor ?

Kerkük referandumunun ertelenmesi iyi olmadi

12 Eylül 1980 darbesinin hesabi sormali

PKK ve Öcalan'nin geldiği tarihsel süreç

DTP'lilerin kafasi karışık

İsrail'in Beka Stratejisi Kürtler ve Ortadoğu -I-

Mustafa Suphi'nin Yeni Dünyası ve Prens Sabahattin

Çerkez Ethem, M. Kemal ve Deniz Baykal

İslam-i Kürt modernleşme ve DTP'nin Nakşibendi tanımı

CHP ve DTP'nin benzer politikalari

Seçimler ve statükonun iflası

Güney'deki yönetimin duruşu ve güneydeki türk birlikleri

Parti liderleri, seçmen kültürü ve seçim tahminleri (5)

Türk Ordusu nereden ve nasil Kuzey Irak'a girecek?

Türkiye Güney Kürdistan'a girerse Türkiye'ye faydası olur mu?

Tüm kürt ulusal güçlerine, kurum ve bireylerine

Seçimler ve devşirme ideolojisi (4)

Devrimci Demokratlar geleceğe yönelik iddali

Türk Ordusunun saldırıları ile PKK'nin eylemleri sanki örtüşüyor

Olağanüstü Hale karşi Kurdler de kitlesel

Türk ordusunun Güney'e opersayonu çok tehlikeli

Seçimlerde Kürdler ne yapmali? -3-

DTP'nin duruşu nasil olmali -2-

Seçimde DTP'in duruşu önemlidir

Muhturalara ve ara rejimlere hayir

Kerkük'ün Türkmen şehiridir iddialari

Kemalist cuntacilar güney operasyonu ve cumhurbaşkanliği seçimi

Din ve ulusal kimlik

Ciwan Kurd ve Amed Newrozu

Newroz bayramimizi bize yakişir şekilde kutlayalim

CHP ve Deniz Baykal'in Kürtlere bakiş açisi

Türkiye Güney Kürdistan'a opersyona hazirlaniyor

Türk Genel Kurmay başkanin konuşmasi hoş değil

Hollanda Kürt Konferansi

Kürtlerin kırmızı hatlari, 
ABD ve Türkiye

Bundan sonra Irak’ta olasi gelişmeler?

Güzelin çirkin sözleri

6 milyon Güneyli ve 25 milyon Kuzeyli Kürtlerin geldikleri aşama

AB”ye Girmeye çalışan devletin Genel

Necmettin Büyükkaya`nin Anisina

Fethi Yildirim’in Anisina

Medet Serhat’in Katledili_inin  Onuncu Y1l1

TC; AB ve Kürt Sorunu

PWD'yi dikkatla izlemek lazim

TC’nin lütfü, bas1n1n abart1s1 ve Apo’nun iz dü_ümleri Zana ve Dicle

TC’nin AB’ ye girmek için çaba harcad11 bu dönemde KÜRT-DER TC ye bir bask1 unsuru olabilir

Sol 0tifak, Dehap’i  ve Kürd’ü sistemin içine çekme hareketidir

Her seçimde sözde baz1 Kürt ayd1nlar1n ac1nacak halleri

2004 y1l1na biz Kürtler
sevinçle girmeliyiz

Her eve bir cenaze, her eve bir tutuklu ve son rövan_in iflasi ile polis dayai politikasi

Dünyan1n en ac1mas1z terörü D0N, 0MAN ve ALLAH için yapt1klar1n1 iddia edilen terördür!

Medet Serhad’in an1s1na

A.Melik Firat'in Kitabi
ve Ferzende Kaya

Musul ve Kerkuke sefer olur ama zafer olmaz

Milli Siyaset Belgesi ve Özel Siyaset Belgesi

0lkel Milliyetçilik ve ”Kukla Devlet”

Önümüzdeki günlerde Öcalan'i ve KADEK'i dikkatla izlemek lazim

Tüm Kuzey'li  Örgütler Güneye Desteini Deklare Etmelidir 

Afganistan'da bir KÜRT devleti kurulursa Türkiye acaba ne yapar!

Türkiye’de 3 Kas1m depremi

Bask1lara inat Diyarbakir'da Ba1ms1z Milletvekili Aday1 Melik FIRAT desteklenmeli

"DDKO'nun  kurulmas1ndan sonra çok ta_lar yerinden oynad1"

ABD’nin Irak’a sald1r1s1nda Kurdistan pastas1ndan kime ne dü_er?

Tutsak dil tutsak kültür 
demektir !

O bir militandi

Böyle giderse biz Kürtlerin 2002 y1l1nda da i_i zor !

Dünyayi ve Amerikayi _ok eden sald1r1

DDKD tart1_mas1na bence son verilmeli

IMF ve Globalizme kar_1 yeni mücadelede ne yapmal1?

”Susma, sustukça s1ra sana da gelecek Erbakan ve Fazilet!”

Milliyetçilik hakk1nda

Sonuç vermeyen Kürt platformlar1

32. y1l1nda DDKO

“Çal1_ma alanlar1m1z halk1m1z1n içinde olmal1d1r”