DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Barışa giden yolda soyut ve somut gerçekliğimiz

Abidin Alkoyun


Kurdinfo:00:36 - 17/2/2013

Kendini garantiye almak içinde Kürd bahçesine dört patriot füze rampalarınıda kurmayı unutmamışsın. Bir cümle alem bürütüsçü Kürtleri´de yanına almayı unutmamışsın


 

Bu kaçıncı barış faslıdır bilemiyorum. Bekliyordum, imralı görüşmelerinin

tekrar gündeme taşınacağını. Duyduk ki barışa sevdalanmışsın. En hovarda duygularınla. En cengaver emellerinle. Yaradandan dolayı yaradılanıda kardeş bellemişsin hem de. Amma ve lakin, serxetedeki kardeşlerinin kardeşleri olan bınxetedekilere karşıda, Malazgirt meydan muharebesine başlamışsin.Kan gölüne dahi dönsede bu topraklar, ejdadın olan Alparslan'ın hayallerinede merak salmışsın. Akibetin Roma, Bizans, Osmanlı'da olsamseferberliğe baş koymuşsun. Kendini garantiye almak içinde Kürd bahçesine dört patriot füze rampalarınıda kurmayı unutmamışsın. Bir cümle alem bürütüsçü Kürtleri'de yanına almayı unutmamışsın. Lozan misali kaleyi içten feth etmek adına, imralı'da  esiri beşer olan Apo'yu" ensturüman olarak baş müzakereci komutan ilan etmişsin. Yaradandan dolayı, yaradılan Kürd kardeşlerin için hummalı çalışmalara başlayarak helak olmuşsun. Oluşturduğun paralı kontralarla, sekbani cedid (PAK) birlikleride seferberliğe çıkarmışsın. Kürd'lerin mahdut tarihinde kara bir leke olan "Lozan" gibi bir peymanın mimari olmak için İsmet Paşa'ya, Çorçil'e özenirsin. Dostluğu, kardeşliği, sevgiyi unutup kardeşlerini zapt û rapt altına almayı keramet bellemişsin. Kardeşlik kutsanmıştır ilk çağlarda.

Kutsallaşmıştır ortaçağ'da. İlhak edilmiştir 23'lerden bu yana. Dostluğu alavere dalavere, kürd memed nöbete. Adaleti asma, biçme, tutuklama sürgün. Kardeşliği koruculuk, aşkı asimile, sevgiyi sindirme, paylaşmayı böl-yönet bellemişsiniz. Aştığın yaralara bulunmaz derman, sen ettin 
beni senden bezar. Yaradandan dolayı yaradılanlarla hakkaniyetli bir barış emenni ederiz ki olsun hepimize bir armağan..........

 

Bak dostum; közleşmiş barış için kürdün özlemi, dağ kuşları, gülleri barış

için nöbette. Kuşanmıştır Kürd halkı bir tekmil uygarlığa. Gönüller bir

nar gibi kıpkırmızı. Fitili yakılmışsa Newroz'un ateşi, yüzyılların hasreti

özlemi mor dağların yamaçlarında tohum olup serpilmişse bu topraklara

hukuksallaşırsa otuz milyon Kürd'ün sevdası,işte o zaman akın edecek

güller, elvan elvan, kervan kervan. Beyazı barışa, mavisi umuda ,moru dostluğa, yeşili huzura, pembesi çocuklarımıza, kırmızısı sevgiliye........

 

İşte o zaman zılgıtlarla haykıracak özlem. Annelerin kara yazması çözülecek. Gülmeye hasret yüzler gülecek. Özlemler tüm özlemler kucaklaşacak.

 

Bilsen ah bir bilsen, inansan bir içten inansan son sefer olsun rezil û rüswa

etmesen sen u beni...........

 

Gerçekliğimiz bu değil mi !......

       

Barışın sağlanması öngörülen bu süreçte, güven veya ikna olup olmama sorunu tüm olumsuz süreçlerin yüreklerde, hafızalarda yarattığı derin psikolojik etkilerde saklıdır.

Yaşanması öngörülen sürecin geniş halk yığınlarında yaratacağı ruh hali dolayısı ile psikolo jik olarak güven sorununu sorgulanabilinir. Hele tüm yaşanmışlıklar ortak bir kaygı olarak hafızalarda güveni yaratmamışsa, ben karar verdim oldu bitti,bana güvenin noktasına taşınmak istenirse ve geçmişin alışkanlıklarından uzak şefah ve geniş katılımcı bir barış süreci yaşanmazsa,güven ve inanma sorunu doğal olarak sorgulanacaktır.

        

Sorun mağdur ile müktedirin ruhunda mevcud olan psikolojik etkenlerde saklıdır. Bu ruh ve tarihsel hafıza bilincini güven psikolojisinde eşitlemek öyle kolayda değildir.

Hele psikolojik etkiler kuşaktan kuşağa hafızalarda yerleşmişse, yaşanmış trajedik gerçekler  olarak şiirlere, romanlara, deyişlere, türkülere sirayet etmişse; barış ancak o milletin hak ve özgürlüklerinin kabulü ile sonuca gidebilir.

        

Yani mağdurun psikolojik tarihsel bilincinde itilmişlik, gasp, aldatılmışlık, güvensizlik egemen iken, müktedirin duruşunda, dilinde bu hakların verilmemesi henüz psikolojik olarak içine sindirilmemiş ise ve egemen olma tasarrufu hala egemense halkların beklentisi olan, bilmem bu kaçıncı barış faslıda başarılı olamaz.

      

Sonuç olarak diyeceğim şu ki; konjektürel olarak gündeme taşınan barış beklentilerinin karşılığı olabilir mi?

 

 MESAJINI GÖNDER (Mesaja xwe bişînekomantar bike)

 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 

 NÛÇEYÊN DAWÎ

Alî Fikrî Işik azad bikin!
23:54   10/3/2013
 Muameleya bi Işik ra tê kirin, zulm e, terora dewletê ye û her wisa sûcekî li dijî însaniyetê ye jî.
“Bölücülük” denilen ideojik ve sömürgeci hegemonya enstrümanı…
20:29   10/3/2013
 Kürtlerin kendi kaderlerinin kendilerinin tayin etmesinden, Kürdistan’dan, Kürdistan’dan Kürtlerin hükümranlığından bahsetmek “bölücülük” sayılıyor
Muhatap Kim Olmalı?
19:44   5/3/2013
 Kürt sorununun çözümü, ister bağımsız bir devlet kurmak şeklinde, isterse Türklerle bir arada yaşamak şeklinde tecelli etsin, özünde Kürtlerin yaşadığı evin içinin ve Kürtlerin komşularıyla olan ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi demektir.
"Geçici Kürdler" ve Kürd siyasal akli
22:36   4/3/2013
 Açıktan ifade etmese de neslinin Kürd olarak devamından yana değildir.
Dürüst gazetecilik bu mu?
21:17   3/3/2013
 Genel Kurmay Başkanlığının basın sözcüsü olarak tanınan Fikret Bila tarafından yapılıyor. Fikret Bila ‘belgeleri BDP de aldık’ diyor haberi yayınlayan muhabir ortada yok açıklama organizatörde.
Devlet neden Öcalan’la Oturdu?
18:36   2/3/2013
 Peki, bu bir avuç barışçı solcunun, liberalin ve İslamcının Kürt meselesinde devleti barışa zorlayabilecek örgütlülüğü ve gücü var mıdır?
“Kimlik Siyaseti”
22:27   1/3/2013
 Kürdler, Kürdlerden, Kürdçe’den söz ettikleri zaman, Kürd halkıyla, Kürd toplumuyla ilgili kolektif haklar dile getirdikleri zaman “kimlik siyaseti”ne karşıyız diye açıklamalar yapmaktadır.
Hêviyek ji PYD/PKK
19:04   1/3/2013
 Netewayetî, netewparêzî stûna Kurdayetî û serketina milletê Kurd e. Heger em Kurd bi ruh û hestên netewparêzî tev negerin, li ser esasên berjewendîyên netewî neyên ba hev û li dijî dijminên xwe nebin yek
Bi aqilî tev bigerin, wekî paşê serê xwe nexin
12:13   26/2/2013
 Divêjin “Eger carekê hun xapandin, serm wan ra, eger cara dudan hun xapandin, serm wera. Îjar em temamya jîyana xweda hatine xapandin. Gelo ne bes e?
Kürd Milliyetçiliği ve misyonu
20:35   23/2/2013
 Kürdçe´nin asıl kurtuluşu Kürdistan pazarının dili haline gelmesindedir. Bu pazarın oluşma koşulları da devletleşmedir.
Kemal Kılıçdaroğlu rolünü iyi oynuyor
21:01   22/2/2013
 Kemal bey diyor ki ana dille eğitim ülkeyi böler bu bölünme korkusu yüzünden bir insanın doğuştan sahip olduğu bir hakkı gasp etmek demokratlığa yakışırı mı.
Evet ben Milliyetçiyim…
11:33   21/2/2013
 Kürtlerin diğer milletler gibi toplumsal ve tarihsel gerçekliklerine denk düşen bir siyasal egemenliğe sahip olmaları en doğal haklarıdır. Bunu savunmak ve bunun dile getirilmesine Milliyetçiliktir deniliyor.
Barışa giden yolda soyut ve somut gerçekliğimiz
00:36   17/2/2013
 Kendini garantiye almak içinde Kürd bahçesine dört patriot füze rampalarınıda kurmayı unutmamışsın. Bir cümle alem bürütüsçü Kürtleri´de yanına almayı unutmamışsın
Kürd sorunu çözülürken PKK’de stratejik değişim ihtiyacı
00:30   17/2/2013
 PKK/ BDP´nin açıktan bağımsızlığı savunmamasını, Ey Reqip ve Ala Rengin gibi ulusal sembolleri kullanmaktan ısrarla uzak durmasını, kendi somut sorunlarını çözemez durumdayken dünyanın soyut sorunlarına el atma cüretini eleştirmek gerekir
İkinci Varlık Vergisi
17:28   15/2/2013
 Kürt iş adamlarının Kürt ulusal demokratik hareketine gönüllü desteğini kırmak için yapılan yasal düzenleme, daha aktif bir biçimde iş adamları üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırılacaktır.