DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürd Milliyetçiliği ve misyonu

Zulkuf Azew


Kurdinfo:20:35 - 23/2/2013

Kürdçe´nin asıl kurtuluşu Kürdistan pazarının dili haline gelmesindedir. Bu pazarın oluşma koşulları da devletleşmedir.


 

'Müzakere' sürecinin başlamasıyla birlikte an itibariyle K.Kürdistan'da oldukça cılız bir sosyolojik kategori olan Kürd milliyetçiliğine saldırılar da başladı. Gerek ulusal hareketin 'köşelerine' sinmiş Türki solculardan, gerekse cemaat ve devlet medyasından ve hatta TC başbakanından gelen bu saldırıların nedeni bütün ezilen ulus milliyetçilikleri gibi Kürt milliyetçiliğinin de özünde bir devlet kurma ideolojisi olmasıdır.

Kürdistan sorununu bir barış-demokrasi-insan hakları meselesi olarak sunanların yüreğini her duyduklarında ağzına getiren Kürd milliyetçiliği heyulası self determinasyon ilkesini gündemleştirebildiği ve ilkenin uygulanmasını gerçekleştirebildiği ölçüde Kürdistan meselesinin çözümü mümkün hale gelecektir. Kürd milliyetçiliğinin kendisini coğrafya temelli olarak ifade etmesi de her milletten, her inançtan Kürdistanlının ülkelerinin kurtuluşu mücadelesinde kendine bir yer bulabilmesi için olmazsa olmaz koşuldur.

Türklerin, Arapların ve Farsların tersine milliyetçilik kavramına biz Kürdistanlıların ciddi bir alerjisi var. Başımıza gelen tüm felaketlerin sorumlusunu egemen ulusların milliyetçiliğinde aramamız kaynaklı bu durum, bizim Türki anlayışın etkisinde de kalarak Kürd milliyetçiliğini de aynı kategoriye sokma hatasına düşmemize geçit veriyor. Oysa Marx'tan başlayarak Lenin'e kadar bu konuya kafa yormuş tüm düşünürler milliyetçiliği ezen ulus milliyetçiliği ve ezilen ulus milliyetçiliği olarak ikiye ayırırlar. Ezen/egemen ulus milliyetçiliği/şovenizmi gerici ve insanlıkdışı muhtevası nedeniyle mahkum edilirken ezilen ulus milliyetçiliğinin/ulusal kurtuluşçuluğun ilerici ve tarihi/toplumu ilerletici karakterine dikkat çekilir. Hatta Komunist Manifesto ulusal kurtuluş sorununu "Her bir milletin bağımsızlığı ve birliği sağlanmadıkça, proleteryanın milletlerarası birliğini, ya da bu milletlerin ortak amaçlar uğrunda barışçı ve akıllıca işbirliğini gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır." denklemiyle gündemleştirir. Önemli bir referans noktası olarak Lenin bu konuda çok nettir: "Onun için, her ulusal hareketin eğilimi, modern kapitalizmin gereksinmelerinin en iyi karşılanabileceği ulusal devletlerin oluşumuna doğru bir eğilimdir. En derin iktisadi etkenler bizi bu amaca doğru sürükler, ve bundan ötürü, bütün Batı Avrupa için, hayır, bütün uygar dünya için kapitalist dönemin tipik, normal devleti, ulusal devlettir. Demek ki, eğer biz, ulusların kendi kaderlerini tayin etmesi kavramının anlamını, hukuksal tanımlamalarla cambazlıklar yaparak ya da soyut tanımlamalar "icat ederek" değil de, ulusal hareketlerin tarihsel ve iktisadi koşullarını inceleyerek öğrenmek istiyorsak, varacağımız sonuç, kaçınılmaz olarak, ulusların kendi kaderlerini tayin etmesinin o ulusların yabancı ulusal bütünlerden siyasal bakımdan ayrılma ve bağımsız bir ulusal devlet oluşturmaları anlamına geldiği sonucudur. "

Sonuç olarak talan ve yağma ekseninde uluslaşanların milliyetçiliğine gösterilen anlayış ve hoşgörünün, ülkelerini işgalden kurtarma sürecinde uluslaşanların milliyetçiliğine gösterilmemesi pek de sol bir tavır olmasa gerek.Çokça vaaz edilen "sınırların değişmezliği" ilkesi bugünün dünyasında pek çok coğrafyada parça parça edilmiştir ve sadece Kürdistan' a dayatılmaktadır.Bu bakış açısı Türkiye koşullarında son tahlilde "şehitler ölmez-vatan bölünmez" lümpenliğine denk düşmektedir ve egemen ulus solu herşeye rağmen bundan daha yüksek bir entellektüel seviyeyi haketmektedir."Bölgedeki doğurganlık oranının yüksekliği ve hızlı nüfus artışı diğer bölgelere nazaran yüksek. Bu artış Kürt milliyetçiliğinin içte ve dışta canlı tutulmasıyla nüfus dengelerinin değişmesi durumunda uzun vadede bir tehdit olarak ortaya çıkabilir. Araştırmalara göre Kürt nüfusu oranı 2010'da toplum nüfusun yüzde 40'ına, 2025'te yüzde 50'nin üzerine çıkma eğiliminde. Bu oranla birlikte Kürt milliyetçiliğinin de ön plana çıkması ve bunun da milletvekili sayısına oranlanması ileride vahim sonuçlara yol açabilir. Bölgede nüfus planlaması seferberliği elzemdir. Az çocuğa prim ve çok çocuğa vergi gibi radikal önlemler gereklidir." diyen MGK raporlarıyla aynı perspektifi paylaşmanın solculuk olmadığı ortadadır. Türkiye koşullarında Kürdler teslim olup mücadelelerinden vazgeçmedikçe ya da ulusal kurtuluşu gerçekleştirmedikçe gerçek solun gelişme veya iktidar olma şansı yoktur. Lümpenleşmiş ezen ulus milliyetçiliğinin/ırkçılığının hegemonik etkisindeki Türki toplumsal altyapının kalitesi sol hareketin gelişmesine uygun değildir. Bu nedenle ulusal kurtuluş hareketinin Türk solunda veya diğer egemen ulus sollarında ittifak araması stratejik anlamda yanlıştır. Hele de mankurtlaştırılmış Karadeniz hattında ittifak arama çabası trajik olmanın ötesinde trajikomiktir.

Dünyanın heryerinde modernleşme ekonomik dinamiklerin ritmine birebir bağlıdır. Ekonomik dinamiklerin özgürleşmesi ise sömürge koşullarında mümkün görünmemektedir. Kürd sorunu ve demokrasi penceresinden baktığınızda Kürdçe'nin özgürleşmesini de içeren demokratik reformlar bu aşamada yeterli görünebilir. Oysa aslolan Kürdçe'nin değil, Kürdistan'ın özgürleşmesidir, zira Kürdistan'ın Kürdçe'yi yaşatma ve koruma imkanı vardır ancak Kürdçe'nin Kürdistan'ı kurtarma şansı yoktur. Kürdçe'ye sahip çıkma kampanyaları ve Kürdçe konuşmayı/yazmayı teşvik etmek elbette ki çok önemlidir, ama Kürdçe'nin asıl kurtuluşu Kürdistan pazarının dili haline gelmesindedir. Bu pazarın oluşma koşulları da devletleşmedir. Pazar dili haline gelmeyen hiçbir dilin uzun vadede yaşama şansı yoktur. Ulusal devlet ve pazar, dili sadece yaşatmakla kalmaz, onu standartlaştırır ve geliştirir de. Buna örnek İsrail devletinin kuruluşu sürecinde uygulanan dil politikalarıdır. Bu politikalar sonucunda dünyanın hertarafına dağılmış, farklı diyalekt ve hatta diller konuşan, binlerce yıl sürgünde yaşamış Yahudi halkı tekrar birbirini anlayabileceği ortak dilini yakalayabilmiş ve dilini bilimsel araştırmaların yapılabileceği, entellektüel eserlerin verilebildiği bir üst seviyeye taşıyabilmiştir. Bizim almamız gereken ders ise, onların bunu ancak bir toprak parçasını bağımsızlaştırdıktan/ülkeleştirdikten sonra yapabilmiş olmalarıdır.

23.02.2013MESAJINI GÖNDER (Mesaja xwe bişînekomantar bike)

 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 

 NÛÇEYÊN DAWÎ

Alî Fikrî Işik azad bikin!
23:54   10/3/2013
 Muameleya bi Işik ra tê kirin, zulm e, terora dewletê ye û her wisa sûcekî li dijî însaniyetê ye jî.
“Bölücülük” denilen ideojik ve sömürgeci hegemonya enstrümanı…
20:29   10/3/2013
 Kürtlerin kendi kaderlerinin kendilerinin tayin etmesinden, Kürdistan’dan, Kürdistan’dan Kürtlerin hükümranlığından bahsetmek “bölücülük” sayılıyor
Muhatap Kim Olmalı?
19:44   5/3/2013
 Kürt sorununun çözümü, ister bağımsız bir devlet kurmak şeklinde, isterse Türklerle bir arada yaşamak şeklinde tecelli etsin, özünde Kürtlerin yaşadığı evin içinin ve Kürtlerin komşularıyla olan ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi demektir.
"Geçici Kürdler" ve Kürd siyasal akli
22:36   4/3/2013
 Açıktan ifade etmese de neslinin Kürd olarak devamından yana değildir.
Dürüst gazetecilik bu mu?
21:17   3/3/2013
 Genel Kurmay Başkanlığının basın sözcüsü olarak tanınan Fikret Bila tarafından yapılıyor. Fikret Bila ‘belgeleri BDP de aldık’ diyor haberi yayınlayan muhabir ortada yok açıklama organizatörde.
Devlet neden Öcalan’la Oturdu?
18:36   2/3/2013
 Peki, bu bir avuç barışçı solcunun, liberalin ve İslamcının Kürt meselesinde devleti barışa zorlayabilecek örgütlülüğü ve gücü var mıdır?
“Kimlik Siyaseti”
22:27   1/3/2013
 Kürdler, Kürdlerden, Kürdçe’den söz ettikleri zaman, Kürd halkıyla, Kürd toplumuyla ilgili kolektif haklar dile getirdikleri zaman “kimlik siyaseti”ne karşıyız diye açıklamalar yapmaktadır.
Hêviyek ji PYD/PKK
19:04   1/3/2013
 Netewayetî, netewparêzî stûna Kurdayetî û serketina milletê Kurd e. Heger em Kurd bi ruh û hestên netewparêzî tev negerin, li ser esasên berjewendîyên netewî neyên ba hev û li dijî dijminên xwe nebin yek
Bi aqilî tev bigerin, wekî paşê serê xwe nexin
12:13   26/2/2013
 Divêjin “Eger carekê hun xapandin, serm wan ra, eger cara dudan hun xapandin, serm wera. Îjar em temamya jîyana xweda hatine xapandin. Gelo ne bes e?
Kürd Milliyetçiliği ve misyonu
20:35   23/2/2013
 Kürdçe´nin asıl kurtuluşu Kürdistan pazarının dili haline gelmesindedir. Bu pazarın oluşma koşulları da devletleşmedir.
Kemal Kılıçdaroğlu rolünü iyi oynuyor
21:01   22/2/2013
 Kemal bey diyor ki ana dille eğitim ülkeyi böler bu bölünme korkusu yüzünden bir insanın doğuştan sahip olduğu bir hakkı gasp etmek demokratlığa yakışırı mı.
Evet ben Milliyetçiyim…
11:33   21/2/2013
 Kürtlerin diğer milletler gibi toplumsal ve tarihsel gerçekliklerine denk düşen bir siyasal egemenliğe sahip olmaları en doğal haklarıdır. Bunu savunmak ve bunun dile getirilmesine Milliyetçiliktir deniliyor.
Barışa giden yolda soyut ve somut gerçekliğimiz
00:36   17/2/2013
 Kendini garantiye almak içinde Kürd bahçesine dört patriot füze rampalarınıda kurmayı unutmamışsın. Bir cümle alem bürütüsçü Kürtleri´de yanına almayı unutmamışsın
Kürd sorunu çözülürken PKK’de stratejik değişim ihtiyacı
00:30   17/2/2013
 PKK/ BDP´nin açıktan bağımsızlığı savunmamasını, Ey Reqip ve Ala Rengin gibi ulusal sembolleri kullanmaktan ısrarla uzak durmasını, kendi somut sorunlarını çözemez durumdayken dünyanın soyut sorunlarına el atma cüretini eleştirmek gerekir
İkinci Varlık Vergisi
17:28   15/2/2013
 Kürt iş adamlarının Kürt ulusal demokratik hareketine gönüllü desteğini kırmak için yapılan yasal düzenleme, daha aktif bir biçimde iş adamları üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırılacaktır.