DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Dürüst gazetecilik bu mu?

Hasan Gönüllü


Kurdinfo:21:17 - 3/3/2013

Genel Kurmay Başkanlığının basın sözcüsü olarak tanınan Fikret Bila tarafından yapılıyor. Fikret Bila ‘belgeleri BDP de aldık’ diyor haberi yayınlayan muhabir ortada yok açıklama organizatörde.


Dürüst ve tarafsız bir Medya elbetteki sadece iktidara karşı değil okura halka basın meslek ilkelerine ve gerçekleri yazmaya yayınlamaya karşıda sorumludur  bunlar genel kurarlardır bunları inkar edemeyiz.

28 Şubat sabahı Milliyet Gazetesinin İmarlı’da Abdullah Öcalanla görüşen BDP heyetinin kendi aralarındaki sohbet konuşmamalarının yayın biçimi ve Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bile nın açıklamaları bende bazı soru işaretleri oluşturdu. Görüşme notlarının açıklanması ne sakıncalı nede abartılacak kadar önemli haberin veriş biçimi ve kaynağının açıklanması basın yayın ilkelerine aykırıdır bence. Gazeteci verdiği haberin haber kaynağını göstermek bildirmek zorunda değildir.

Tutanak müsbetelerinin yayınlanması ve belgelerin açıklanması gayet normal söz konusu haber Milliyet Gazetesinin Ankara Muhabiri adına yayınlanıyor ama nerden ve kimden alındığını Milliyetin Ankara Temsilcisi Genel Kurmay Başkanlığının basın sözcüsü olarak tanınan Fikret Bila tarafından yapılıyor. Fikret Bila ‘belgeleri BDP de aldık’ diyor haberi yayınlayan muhabir ortada yok açıklama organizatörde.

Başka bir gazetede tutanakları muhabirin Altan Tan’dan aldığı bu idiasınıda muhabirin Altan Tan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisindeki ofisinde saatlerce oturmasını kamera kayıtlarından tespit ettiğini söylüyor. Altan Tan’da ben köstebek değil aslanım diyor ben vermedim versem açıkça yüzüne karşı söylerim diyor. Bunlar hepsi teffeurat ama haberin sahibi olmayan haberin kaynağının kim olduğunu Fikret Bila nereden biliyor ve neden direkt biz bu haberi BDP den aldık diyor bu açıklama AKP ile BDP arasında polemik yaratıp masanın yeniden devrilmesine yönelik bir girişim değil midir.

Milliyet Gazetesi ve Fikret Bila’nın 90 yıldır varlığı inkar edilen bir halktan haberi yok mu otuz yıldır süren bir savaşta üç bin köy boşaltılıp on yedi bin faili meçhul cinayetler JİTEM tarafından işlenirken Fikret Bila ve Gazetesi gazeteciliğin gereği olan okuru aydınlatma hususunda ne yaptı.

Kendimizi kandırmayalım bu açıklamalar doğrudan doğruya pravaksiyonlara yönelik açıklamalardır. Tekrar belirteyim belgeler süreçle ilgili belgeler değil Öcalan’la BDP heyeti arasındaki konuşmalardır sohbet amaçlı buna rağmen bu tutanakların açıklanmasına da karşı değilim iyi de oldu açıklanması tüm sürecin şafaf ve açık olması hatta müzakerelerde dürüst gerçekten Kürtlerin 90 yıldır gasp edilen haklarının iadesi sürecinde taraf olan gazeteci ve köşe yazarlarının da hazır olması gerekir.

Böylesi hasas bir süreçte 30 yıldır süren bir savaşın son bulmasını engelleyici girişimleri dikkatle incelememiz gerekir.

CHP li Muharrem İnce’nin 20 ulusalcı (Irkçı Şoven)milletvekiliyle yaptığı basın açıklamasında PKK =AKP anayasası yaptırmayacağız bu bir  Tayip Öcalan Abdullah Erdoğan ittifakıdır açıklamaları ne kadar pravaksiyon amaçlı Ergenekoncu bir açıklama ise Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila’nın belgeleri BDP den aldık acıklamasıda o kadar ulusalcı ve kışkırtmacı bir açıklamadır.

İşine geldiğinde gazeteci haber kaynağını açıklamak zorunda değil diyeceksin işine geldiğin de de kimse sana sormadan senin haberin olmadan başka birinin haberini sahiplenip biz bu haberi BDP den aldık diyeceksin bunun adını da dürüst gazetecilik koyacaksın bravo doğrusu.                

3.3.2013                                                                                    hasangonullu52@hotmail.com

 MESAJINI GÖNDER (Mesaja xwe bişînekomantar bike)

 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 

 NÛÇEYÊN DAWÎ

Alî Fikrî Işik azad bikin!
23:54   10/3/2013
 Muameleya bi Işik ra tê kirin, zulm e, terora dewletê ye û her wisa sûcekî li dijî însaniyetê ye jî.
“Bölücülük” denilen ideojik ve sömürgeci hegemonya enstrümanı…
20:29   10/3/2013
 Kürtlerin kendi kaderlerinin kendilerinin tayin etmesinden, Kürdistan’dan, Kürdistan’dan Kürtlerin hükümranlığından bahsetmek “bölücülük” sayılıyor
Muhatap Kim Olmalı?
19:44   5/3/2013
 Kürt sorununun çözümü, ister bağımsız bir devlet kurmak şeklinde, isterse Türklerle bir arada yaşamak şeklinde tecelli etsin, özünde Kürtlerin yaşadığı evin içinin ve Kürtlerin komşularıyla olan ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi demektir.
"Geçici Kürdler" ve Kürd siyasal akli
22:36   4/3/2013
 Açıktan ifade etmese de neslinin Kürd olarak devamından yana değildir.
Dürüst gazetecilik bu mu?
21:17   3/3/2013
 Genel Kurmay Başkanlığının basın sözcüsü olarak tanınan Fikret Bila tarafından yapılıyor. Fikret Bila ‘belgeleri BDP de aldık’ diyor haberi yayınlayan muhabir ortada yok açıklama organizatörde.
Devlet neden Öcalan’la Oturdu?
18:36   2/3/2013
 Peki, bu bir avuç barışçı solcunun, liberalin ve İslamcının Kürt meselesinde devleti barışa zorlayabilecek örgütlülüğü ve gücü var mıdır?
“Kimlik Siyaseti”
22:27   1/3/2013
 Kürdler, Kürdlerden, Kürdçe’den söz ettikleri zaman, Kürd halkıyla, Kürd toplumuyla ilgili kolektif haklar dile getirdikleri zaman “kimlik siyaseti”ne karşıyız diye açıklamalar yapmaktadır.
Hêviyek ji PYD/PKK
19:04   1/3/2013
 Netewayetî, netewparêzî stûna Kurdayetî û serketina milletê Kurd e. Heger em Kurd bi ruh û hestên netewparêzî tev negerin, li ser esasên berjewendîyên netewî neyên ba hev û li dijî dijminên xwe nebin yek
Bi aqilî tev bigerin, wekî paşê serê xwe nexin
12:13   26/2/2013
 Divêjin “Eger carekê hun xapandin, serm wan ra, eger cara dudan hun xapandin, serm wera. Îjar em temamya jîyana xweda hatine xapandin. Gelo ne bes e?
Kürd Milliyetçiliği ve misyonu
20:35   23/2/2013
 Kürdçe´nin asıl kurtuluşu Kürdistan pazarının dili haline gelmesindedir. Bu pazarın oluşma koşulları da devletleşmedir.
Kemal Kılıçdaroğlu rolünü iyi oynuyor
21:01   22/2/2013
 Kemal bey diyor ki ana dille eğitim ülkeyi böler bu bölünme korkusu yüzünden bir insanın doğuştan sahip olduğu bir hakkı gasp etmek demokratlığa yakışırı mı.
Evet ben Milliyetçiyim…
11:33   21/2/2013
 Kürtlerin diğer milletler gibi toplumsal ve tarihsel gerçekliklerine denk düşen bir siyasal egemenliğe sahip olmaları en doğal haklarıdır. Bunu savunmak ve bunun dile getirilmesine Milliyetçiliktir deniliyor.
Barışa giden yolda soyut ve somut gerçekliğimiz
00:36   17/2/2013
 Kendini garantiye almak içinde Kürd bahçesine dört patriot füze rampalarınıda kurmayı unutmamışsın. Bir cümle alem bürütüsçü Kürtleri´de yanına almayı unutmamışsın
Kürd sorunu çözülürken PKK’de stratejik değişim ihtiyacı
00:30   17/2/2013
 PKK/ BDP´nin açıktan bağımsızlığı savunmamasını, Ey Reqip ve Ala Rengin gibi ulusal sembolleri kullanmaktan ısrarla uzak durmasını, kendi somut sorunlarını çözemez durumdayken dünyanın soyut sorunlarına el atma cüretini eleştirmek gerekir
İkinci Varlık Vergisi
17:28   15/2/2013
 Kürt iş adamlarının Kürt ulusal demokratik hareketine gönüllü desteğini kırmak için yapılan yasal düzenleme, daha aktif bir biçimde iş adamları üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırılacaktır.