DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Civina Giştî ya TDŞKurdinfo:15:59 - 6/3/2010

Diyarbekir, Hotela Malabadi, 13 Adar 2010, Seat: 10:00-18


Daxuyaniya Tevgera Demokratên Şoreşger

 

Li ser kongreya me ya Tevgera Demokratên Şoreşger nêzî sal û nîv wext derbas dibe; ji bona ku em vê pêvajoyê binirxînin û li ser rûdanan dîtin û pêşniyazên xwe bi hev re parve bikin û li hember pêvajoyê helwest werbigrin û herweha em bigihîjin biryareka hevbeş a hewildana projeya avakirina tevgereka demokratîk-neteweyî a kurd ku di jiyanê de bi cî bibe di 13.03. 2010ê de em ê civîneka giştî li dar bixin. Ev civîn dê geşbûn û lezbûnî bide xebata siyasî.

 

Tevgera Demokratên Şoreşger îro di radeyeka libendebûn û temenîbar de nebe jî, di gelek babetan de xwe ronî kiriye; bingehêka bi organ û deklerasyon ji xwe re damezirandiye û di warî “avakirina muxalefete neteweyî “ de nexşerêyêkê ji xwe re destnîşankiriye.

 

Li gor biryara Komîteye Rêvebir a Tevgera Demokratên Şoreşger, ne rast e ku hevalên xwe bi aîdetiya Demokratên Şoreşger dihesibînin di partî, rêxistin û dezgehên din de di sewîyeya rêvebir, berpirsiyar ya jî endam de xebata xwe bidomînin. Ev ne ji aliyê etîka siyasî ve ne di cî de ye û ji aliyê din ve jî wendebûna hêz û enerjiyê ye. Bang li wan hevalan hatiye kirin ku divê li ser aîdetiya Demokratên Şoreşger temsîla wan di wan saziyan de tunebe û divê ew vegerin nav rêxistina xwe. Hevalên me piranî bersivêka erênî dane vê banga me. Hevalên ku di Rêxistinên Sivil yên Civakî (RSC) de xebata xwe didomîn ne di vê kategoriyê de ne.

 

Hevalên ku di vî warî de bersivên neerênî dane ya jî rewşa xwe zelal nekirine ew bi îradeya xwe ya azad tercîha xwe ya xebata siyasî ne li gel me, li gel wan saziyên ku di nav de cî stendine, dane û ev di pratikê de jî diyar kirine.

 

Ew hevalên ku hin di nav dezgehên din yên siyasî de xebata xwe didomînin ger bêşdarî civîna giştî bibin selehiyeta wan ya temsîliyê tuneye. Ji ber ku di van çar salên dawiyê de di rewşa van hevalan de tu zelaliyekê peyde nebû û ji bona wê me pêwistî bi îzahetekê weha dît.

 

Tevgera Demokratên Şoreşger di vê sal û nîvê de ji bona avakirina muxalefeteka neteweyî gelek civîn û konferans li dar xist ya jî ji bona ku ew li dar bikevin hevbeş ava  kir. Em girîngiyekê didin konferansa ku di 5-6ê Çileya Pêşîn a 2009ê de bi navê “Bihev re lêgerîna tevgera neteweyî û demokratîk” hat li dar xistin. Ev konferans qonaxa ku hewildana xebata avakirina muxalefeta kurd a dermokratîk û neteweyî hatiye kîjan merheleyî nîşan dide. Em ehmiyetê didin vê yekê û ji bona ku rola xwe bicîbînin û biryara xwe ya dawî bidin vê nuxteyê dikin xala bingehîn a civîna giştî.

 

Tevgera Demokratên Şoreşger di van çar salan de li ser bingeha aîdetiyeka nû û li şertan lihevhatî hewildanên avakirina yekîtiya hêzên neteweyî ji bona xwe wezîfeyeka nedevjêbardayî dîtiye û herweha di vî warî de dîtinên xwe hergav dubare kiriye. Di pêvajoya neteweyî û demokraik a kurdan de ji bona ku xweşbînî, beşdarî û pirdengî di cografyaya kurdan de geşbibe me hewildaneka watedar û girîng nîşan daye. 

 

Xebata me ya ji bona civîna giştî ya 13.03.2010ê bi intensiv dewam dike. Ji bona ku ev civîn bi berhemdar û coş derbas bibe û li ser bingeha Kurd û Kurdistanî pêwistiya ku bi tevgereka neteweyî ya giştî heye û li ser pêvajoya ku di vî warî de destpêkiriye ditîn û ramanên xwe bibêjin û civînê dewlemendtir bikin, hêviya me ew e ku hemû hevalên me bêşdarê civînê bibin.

 

Em bi hev re xurttir in!

 

Tevgera Demokratên Şoreşger

Komîteya Birêvebir

 

Têkili: demsor@hotmail.com 

Tlf: 0412 2244748

 

Ciyê Civînê

 

Tarîx: 13 Adar 2010
Seat: 10:00-18:00

Cî: Hotela Malabadi, Riya Rihayê Rawestgeha Tesislerê-Diyarbekir

Telf: 0412 237 40 40 – 0412 237 31 11

 

 

 

 

Tevgera Demokratên Şoreşger Açıklamasi

 

Devrimci Demokratar Hareketi olarak bir önceki kongremizden bu yana geçen son 1,5 yıllık süreci değerlendirip; önümüzde yaşanılan sürece ilişkin görüş ve öneri alışverişinde bulunarak yaşanılan sürece karşı tavır geliştirmek, bu suretle, siyasal anlamdaki çalışmalarına bir canlılık ve hareketlilik kazandıracaktır. Dolayısıyla bu paralelde ulusal demokratik Kürt hareketinin yaratılmasına ilişkin projeyi hayata geçirme çabaları için görüş ve öneri alışverişinde bulunularak ortak bir karara varmak için 13 Mart 2010 da genel toplantısını yapacaklardır.

 

Devrimci Demokrat Hareket istenilen ölçüde ve temenni edilen noktada olmasa da birçok konuda kendisini netleştirmiş ve “Ulusal muhalefetin yaratılması” olarak tanımladığı bir yol haritası kendisine belirlemiştir. Netleştirilen konuların başında ve en önemlisi; deklarasyonu ve organları olan bir yapı inşa etmiş olmasıdır.

 

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) dışında, diğer yapılanmalarda –örgüt, parti veya kurumlarda- yer alan arkadaşlarımızın da durumu netleşmiştir. Devrimci Demokrat Hareket yürütme kurulunda alınan karar gereğince; STK lar dışında, birden fazla yapı içinde yetki ve sorumluluk alarak veya sade bir üye olarak yer almanın doğru olmayacağı… Bunun siyasal etik açısından da kabul göremeyeceği ve dahi güç ve enerji kaybından başka bir işe yaramadığı kanaatine varılmış; bu bağlamda diğer yapılar içinde bulunan arkadaşlara çağrı yapılarak; hiç kimsenin temsil yetkisinin olamayacağı beyan edilerek kendi yapılarına dönmeleri istenmiştir. Arkadaşlarımız çoğunlukla bu çağrıya olumlu cevap vermiş, güç ve enerjilerini kendi yapıları içinde harcayarak çalışmalara güç vermiştir.

 

Olumsuz cevap veren veya duruşlarında bu güne kadar bir netlik görülmeyen arkadaşlar ise özgür tercihlerini yaparak siyasal çalışmalarını bizimle değil de bundan böyle içinde yer aldıkları siyasal kurumlar içinde devam edeceklerini pratikte belirginleştirmişlerdir.

 

Halen başka siyasi yapılarla organik ilişkisi devam eden arkadaşlarımızın yapılacak genel toplantımıza katılımları halinde temsil yetkileri olmayacaktır. Dört yıllık bir zamanı geride bırakırken söz konusu arkadaşlarımızın duruşlarında bu güne kadar bir netlik görülmediğinden dolayı böyle bir açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

 

TDŞ özellikle geçtiğimiz son bir yıllık süreç içerisinde ulusal muhalefetin yaratılması gayesi ile bir dizi toplantı ve konferans düzenlemiş veya bu tür organizasyonların hazırlanışına katkı sunmuştur. En son 5-6 Aralık 2009 tarihinde bileşeni olarak düzenlenen (Kürt Ulusal Hareketini Birlikte Aramak) adlı konferansa büyük önem vermektedir. Söz konusu olan Ulusal Demokratik bir Kürt muhalefetinin yaratılmasına yönelik başlatılan çalışmanın geldiği merhaleye büyük bir önem atfetmektedir. Bu durumun gereği olarak konuyu önemsemekte ve üzerine düşen rolü yerine getirmek için bu konudaki son kararını görüşmeyi toplantının temel gündem maddesi olarak görüşmeye açacaktır.

 

TDŞ yaklaşık 4 yıllık bir süreden beri, yeni bir aidiyet zemininde günün koşullarına denk düşen yeni bir yaklaşımla Kürtlerin ulusal birliğinin sağlanmasına yönelik çabaları vazgeçilmez siyasi bir görev olarak algılamış ve algılamaktadır. Kürtlerin kendi ulusal değer ve demokratik talepleri doğrultusunda bir araya gelmeleri gereğini sürekli vurgulamıştır. Bu vesileyle Kürtlerin ulusal demokratik sürecine; hoşgörü, katılımcı, çok sesli demokratik anlayışın Kürt coğrafyasında yerleşmesine büyük çaba ve önem vermiştir.

 

 

13 Mart 2010 da yapacağımız genel toplantı için hazırlıklarımız yoğun bir çalışma ile devam etmektedir. Hazırlığı yapılan önümüzdeki bu toplantının verimli ve coşkulu geçmesi Kürd ve Kurdistani zeminde ihtiyaç duyulan yeni bir Ulusal harekete ilişkin başlatılan sürecin değerlendirilmesi için bütün arkadaşlarımızın katılımını beklerken, katkıda bulunmalarını, kendi görüş ve düşüncelerini sunarak toplantıyı zenginleştirmelerini umut ediyoruz.

 

HEP BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ!

                                                                               

Devrimci Demokratlar Hareketi

Yürütme Kurulu

 

İletişim:demsor@hotmail.com 

Tlf: 0412 2244748

 

Toplanti yeri

 

Tarih: 13 Mart 2010

Saat:  10.00 – 18.00 arası

Yer   : Malabadi Hoteli Urfa Yolu Tesisler Durağı  DİYARBEKIR

Telf: 0412 237 40 40 – 0412 237 31 11
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur