DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Türk devletinin temel kurucu zümrelerinin sonuKurdinfo:08:45 - 1/6/2010

Kürtler ulusal haklarını elde etmediği, bu mevcut sistem dağılmadığı sürece Kürtler üzerindeki soykırım riski hep devam edecektir.


Türk devletinin temel kurucu zümrelerinin sonu

Serhad B.Rênas*

 

 

Bir oluşum hangi temel üzerine nasıl kurulmuş ise büyük ölçüde o şekilde devamlılığını korur. Bu adeta doğanın bir yasası gibidir. Pek çok konu için bu genellendirme uygun düşer. Bu bir insanın kişiliğe de olabilir, bir binanın temeli de…

 

Yanlış bir temel üzerine geliştirilen sistemler yıkılmaya, teoriler bozulmaya, düşüncelerse  çürümeye mahkûmdur. Devletlerde böyledir. Özellikle Ortadoğu da pek çok devlet suni temeller üzerlerine kuruldukları için istikrarsızlıklar hep var olagelmiştir.

 

Türk devleti bu genellemeye en uygun örneklerden biridir. Türk Devleti ta en baştan yanlışlar üzerine kurulmuştur ve bu nedenle istikrarsızlık, savaş ve isyanlar hiç bitmemiştir.

 

Türk devletinin kuruluşundaki birinci temel hata tekleştirme projesidir. Türk Devleti coğrafyanın tarihsel ve sosyal gelişimine aykırı bir çizgi üzerinde şekillendirildi. Kürt halkı gibi tarihsel açıdan kadim ve uluslaşma sürecine girmiş olan bir halk başka bir ulus projesinin potasında eritilmeye çalışıldı. Sadece Kürtler değil; Asurîler, Ermeniler vs… Tek dil Türkçe, tek mezhep; Sünni… Akıllara zarar bir tekleştirme projesi…


İkincisi devletin varlığının halka dayanmamasıdır. Türk Devleti her ne kadar “cumhuriyet” oluşuyla övünse de aslında mantalitesinde “halk” yoktur.  Devlet zümre ve elit sınıf için vardır. Halk onların devamlılığın garantisidir. Türk halkı  içerisinde, halk entelleltüelizminin gelişmesi engellenmiş ve elit sınıf burjuvazisi geliştirilmiştir. Türkiye halkının ekonomik seviyesi hep düşük tutulmaya gayret gösterilmiş. Halk her aşamada, futbol, magazin, milliyetçi hamasi nutuklar, temelsiz tartışmalar ve daha birçok gereksiz konula oyalanmaış devlet yönetimine müdahil olmaları engellenmiştir.

Halk bilinçli olarak “geri” bırakılmıştır. Halkın gelişimi kurucu zümrelerin çıkarları tehdit eden bir gelişme olarak görülmüştür. Halkın ekonomik açıdan zenginleşmesi onların siyasi ve kültürel açıdan bilinçlenmesine, gelişmesine yol açacağı ve yönetime müdahil olacakları korkusuyla engellenmiştir. Türkiye’de halkın ekonomik açıdan iyileşmesine ancak halkın, cemaat ve çetelerin kontrolüne alındıktan sonra gelişmesine izin verildiği görülüyor.

 

Türk Devleti –renk değiştirmişse de- hala bir zümre devletidir. Her gelen siyasi akım kendi  elit’ini yaratmış ve halk yine aç ve demokrasisiz kalmıştır. Bu kurucu zümreler, sermayedarlar, çeteler, mafya grupları, Türk Ordusundaki örgütlenmeler, siyasi çeteler ve CHP gibi güçler bu sistemin devam etmesine günümüzde de ısrarcılar.

 

Bu sistem çözülürse hepsi çıkarlarından olacak. Bu sistem çökerse 90-100 yıllık yalanlar açığa çıkacak…


Kürt halkının durumu bu sistem içerisinde katbekat daha kötüdür. Kürt halkı ulusal haklarından ve ilerlemeden tamamen mahrum bırakılmıştır. Türkiye’de ekonomik açıdan en geri bölge Kürdistan bölgesidir. Kürtlüğünden “vazgeçen” iller bile göreceli açıdan gelişmiştir. Çünkü Kürtlüğünden vazgeçsin ya da geçmesin sistem için Kürt Kürt’tür.

 

Yanlıştan -ne kadar zorlanırsa zorlansın- bir doğru çıkmaz. Hiçbir “yanlış” sonsuza kadar varlığını sürdüremez.

 

İşte bu nedenledir ki Kürtler ulusal haklarını elde etmediği, bu mevcut sistem dağılmadığı sürece Kürtler üzerindeki soykırım riski hep devam edecektir. Ancak Kürtler kendi yöneterek – federasyon, bağımsızlık ya da otonomi- güvenli bir yaşama, ekonomik gelişme imkânlarına, sağlık hizmetlerine, yüksek standartlarda bir yaşama kavuşabilirler.

 

Kürtler binyıllardır aynı coğrafyada yaşıyor. Binyıllar içerisinde farklı ihtiyaçlar ve özellikler meydana gelmiştir. Bunu ancak o ihtiyaçları anlayabilen o topraktan olan bir yönetim karşılayabilir. Kürtlerin ve tüm Türkiye halkının özgürleşmesi ve gelişmesi yanlışlar üzerine kurulan bu sistemden vazgeçilmesi ve bu coğrafyada ki tüm unsurları dikkate alan bir sistemin oluşmasıyla mümkündür.

 

 

* HAWAR NET genel yayın yönetmeni

 

serhadbrenas@gmail.com
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur