DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

İzol aşiretiKurdinfo:15:02 - 21/11/2010

İzol aşiretinin tarihi, Osmanlı´dan da eski. Merkezi Şanlıurfa. Ama kolları Adıyaman, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Cihanbeyli, Kulu, Haymana´ya kadar uzanıyor.


İzol aşiretinin tarihi, Osmanlı'dan da eski. Merkezi Şanlıurfa. Ama kolları Adıyaman, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Cihanbeyli, Kulu, Haymana'ya kadar uzanıyor. Sayıları 3 milyona yaklaşmış. Bugün tarımdan tekstile, inşaattan sağlık sektörüne kadar yatırımları, hatta haber ajansları, web siteleri bile var. Meclise milletvekili göndermiş bir aşiret. Reisleri AKP milletvekili , Urfalılar için İbrahim Tatlıses'ten daha popüler bir figür. Sık sık onu konuşuyor, reisleriyle gurur duyuyorlar. Reis mecliste olunca, aşiretteki görevleri kardeşi Cihan İzol devralmış. Urfalıların Cihan Ağası önce zırhlı Lincoln cipi, sonra uzun boyu ve şıklığıyla dikkat çekiyor. Cihan İzol'la iki yıl önce Siverek'te tanıştım. Televizyon programı yaparken, izleyicilerden 10 bin kitap toplamış, yoksul köy okullarına kütüphaneler açmıştım. Onlardan biri Siverek'teki Üstüntaş İlköğretim Okulu'ydu. Yolu yoktu. Bu kez gittiğimde yolu yapılmış. Mutlu oldum. Cihan İzol, günde üç saat uykuyla yetindiğini söylüyor. "Köydeki sorunları adliyeye ulaşmadan biz çözüyoruz," diyor. O sırada belindeki silahlara gözüm ilişiyor. "Allah'a şükür, kullanmadım. Bize babam öğretti, iyi nişancıyımdır Tuluhan Hanım," diyor, gülümsüyor. Altı erkek, beş kız kardeşler. Aralarında doktor da var, Mülkiye'den mezun olanı da. "Dedem dört eşli, amcalarım iki eşli ama babam tekeşliydi. Ben ve bütün erkek kardeşlerim tekeşliyiz. Aşirette çokeşlilik kalmamıştır. Berdeli de, başlık parasını da biz kaldırdık." Bayramın birinci günü, aşiretin eski yerleşim yeri, Siverek'in Çeltik Köyü'ndeydik. Kadınlar evde Hanımağa ile, erkekler köy odasında ağayla bayramlaşıyordu. İzollularda hiçbir zaman kadınerkek bir dam altında sosyalleşmiyor. Fotoğrafçı arkadaşım Erkan Sevenler'le birlikte ısrar etmemize rağmen, aşiretten tek bir kadın fotoğrafı bile çekemedik. Yıllar önce ekrana çıkan ve öldürülen Lamia İzol'dan sonra, aşiretin kadınları medyada görünmeme kararı almış. Aşiretin kamera görüntülerini, movieröp olarak www.sabah.com.tr'den izleyebilirsiniz.


- İzol aşireti bölgede ne kadar etkin?
- Cihan İzol:
Batıda aşiret deyince kötü şeyler akla geliyor. Kanaat önderlerinin yaptığı neyse, ağanın yaptığı da odur. Aşiret; vurma, kırma, ezme, geçme değildir. Nasıl yardımlaşma dernekleri, vakıflar varsa, aşiret de öyledir. İnsanların ihtiyacı olduğu sürece aşiretimiz de devam edecektir. Evlenen, çeyiz parası olmayan, hastası olan, yardıma ihtiyacı olan herkes bize geliyor. Aşiret mensuplarımıza hizmet verdiğimiz ofislere 'seçmen bürosu' adını verdik. Bir derdi olan Ankara'ya gideceğine seçmen bürosuna geliyor. Seçmen büromuz 25 yıldır açık


 1     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)

 bakış
dersimdeki izol aşireti mensupları yaklaşık 37 köy inançsal olarak alevidirler. Bu izollulara bakış açınız nedir BÜTÜN İZOLLULARI EŞİT GÖRÜYORMUSUNUZ SAYGILARIMLA
09:41   9/2/2016
 Artık Ilısu Barajı'nın sadece bir elektrik ve sulama amaçlı olmadığını geniş kesimler görüyor
‘Pirsa Kurd û Kurdistanê pirseke siyasî ya herêmî û navneteweyî ye û çareserî jî di mafê çarenûsîya miletê Kurd de ye’
18:07   8/2/2016
 “Kürd ve Kürdistan meselesi bölgesel ve uluslararası siyasal bir meseledir, çözümü Kürd milletinin kendi geleceğini belirleme hakkıdir”
Barzanî: ” Dem hatiye ku gelê Kurdistanê li rêya referandumê biryarê li çarenûsa xwe bide”
00:58   3/2/2016
 Berî hemû tiştek hebûna neteweyek bi navê Kurd li Rojhilata Navîn da rastiyek e
PAK Genel Bşk. Yardımcısı Gül: ”Demokrasi, Kürt sorununun eşitlik temelinde çözüme kavuşturulduğu koşullarda mümkün olur”
00:55   3/2/2016
 Türkiye’nin demokrasi sorunu abant platformu’nda tartışıldı
Türkiye'de Demokrasi Hikayesi
00:15   2/2/2016
 Şakir Epözdemir: 30.01.2016 Tarihinde 34. Abant Platformunda özetlediğim hikayenin tam metni:
PAK bi partiyên Danimarkî re hevdîtin pêk anî û konferans li dar xist!
11:54   31/1/2016
 PAK Danimarka'da siyasi partilerle görüştü ve konfernas verdi
1919-1920 Sevr sürecinde Kürtler
01:51   31/1/2016
 Kürt halkının Sevr Barış Konferansı’nda temsil edilmediğini, bu yüzden konferansın alacağı kararların Kürtleri bağlamayacağını bildirdi.
"İçinde bulunduğumuz coğrafya ıssız bir coğrafya değildir"
10:25   28/1/2016
 Suriye'nin kuzeyinde Irak'ın kuzeyindekine benzer federal veya özerk bir bölgenin oluşması tarihin akışı içinde mukadder ise Türkiye Cenevre'ye PYD'nin katılmasını engelleyerek bunun önüne geçemez.
”Bu çok çetin bir rüzgar, ama fakir ve fukarayı savuruyor”
09:28   28/1/2016
 Çatışmaların ve operasyonun yoğunlaştığı Sur ilçesinde yasağın kapsamı genişletildi
Serokê PAKê Ozçelik: “Dewlet dixwaze berê kurdan bide şerî ”
10:25   25/1/2016
 Serokê Giştî yê PAKê li Stavangerê û li Oslo Konferans li dar xist
DDKD ikinci olağan kongresi
14:38   12/1/2016
 Yönetim kurulu üyeleri, yaptıkları ilk toplantıda M.Veysi ASKAR'ı Genel Başkan olarak seçti