DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kırmancca (Zazaca) Gazete NEWEPEL ÇıktıKurdinfo:20:17 - 15/3/2011

Mijdîyane: NEWEPEL Vejîya, Rojnameya NEWEPELî Derket


Kırmancca (Zazaca) Gazete NEWEPEL Çıktı

UNESCO raporlarında tehlike altında olan diller listesinde yer alan Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesinde yayınlanan NEWEPEL adlı gazete yayın hayatına merhaba dedi.

Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesinde yayınlanan 15 günlük kültürel gazete NEWPEL’in ilk sayısı çıktı.

Diyarbakır’da 2010 yılının Eylül ayında kurulan ve UNESCO raporlarında tehlike altında olan diller listesinde yer alan Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesini koruma, geliştirme, yaşatma ve yaygınlaştırmasını hedefleyen Dil, Sanat ve Kültür Derneği (Dil-Der / Ziwan-Kom) çalışmaları çerçevesinde NEWEPEL adlı gazete yayın hayatına merhaba dedi. Başlangıçta 15 günlük ve 8 sayfa olarak yayımlanan gazetenin, ileriki süreçlerde haftalık olarak çıkarılması ve sayfa adedinin arttırılması düşünülüyor.

Kırmancca (Zazaca) okur-yazarlığın henüz gelişmediğini hesaba katan gazete, her sayısında Kürt alfabesiyle birlikte dil dersleri ve her sayının içeriğinden derlenen sözcüklerden oluşan bir de sözlük yayınlıyor. Ağırlıklı olarak kısa kültürel, güncel haberlerin yanı sıra özellikle yeni yazmakta olan genç okurların yazılarına yer vermeyi düşündüklerini anlatan gazete editörleri, dilsel standartlar konusunda uzun süredir Kırmancca (Zazaca) üzerinde çalışmalar yürüten Vate Çalışma Grubu’nun tavsiye ettiği standartların esas alındığını belirtmekteler.  

Dernek yöneticilerinin verdiği bilgilere göre, şu aşamada gazete ağırlıklı olarak elden ve temsilciler aracılığıyla dağıtılacak. Temsilciliklerin bulunmadığı şehirlerde ise bireysel abonelik sistemiyle, abone olmak isteyenlere gazeteyi adrese teslim etme şeklinde gönderilecek. En başta kaybolma tehdidi altında olan Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesini konuşanlar olmak üzere bu konuda duyarlı olan her kese ve kesime görev düştüğünü hatırlatan dernek yöneticileri, NEWEPEL gazetesi için Diyarbakır dışında kalan diğer il ve ilçelerde temsilci, dağıtımcı ve abonelere ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler. UNESCO raporlarında tehlike altında olan diller listesinde yer alan Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesinin korunması, geliştirilmesi, yaşatılması ve yaygınlaştırılmasının kolektif bir hedef olduğunu vurgulayan dernek yöneticileri, bu konuda duyarlılık göstererek katkıda bulunmak veya görev almak isteyenlerin newepel@hotmail.com adresiyle iletişime geçebileceklerini bildirdiler.

15 Mart 2011 tarihinden itibaren, Diyarbakır şehir merkezinde, başta Vate dergisi bürosu olmak üzere Avesta Kitabevi gibi birçok kitapçı ve merkezi yerlerde bulunan gazete satış büfelerinden NEWEPEL gazetesinin temin edebileceğini ifade eden dernek yöneticileri, diğer şehirlerde ise gazetenin temin edileceği noktaları yakında

http://www.zazaki.net/html_page.php?page=newepel linkinde takip edilebileceğini bildirdiler.

Mijdîyane: NEWEPEL Vejîya

Rojnameyo kulturî yo pancêsroje ke Dîyarbekir de hetê Komela Ziwan Huner û Kulturî ZIWAN-KOMî ra yeno weşanayene vejîya.

Rojnameyê NEWEPELî safî bi kirmanckî (kirdkî, zazakî, dimilkî) vejîyeno û heşt rîpelî yo. Amadekarî fikirênê ke dima hem rîpelan bizîyadnê hem zî hewte de reyêk vejê. 

Berpirsiyarê komela ZIWAN-KOMî wazenê bi hawayê temsîlkar, belavkerdox û aboneyîye rojnameyî vila bikerê. Kesê ke nê wareyî de wazenê eleqedar bibê, şênê adresa newepel@hotmail.com rê binusê. Hewna, derheqê rojnameyî de malumatanê rojaneyan zî şênê lînkê http://www.zazaki.net/html_page.php?page=newepel ra rojane taqîb bikerê.

Roja 15 adare 2011 ra pey Dîyarbekir de, sere de hem buroyê Vateyî û kitabxaneyê Avesta de hem zî zafê kitabroşan û cayanê merkezîyan de bufeyanê rojnameroşan de rojname yeno rotene.

Rojanê vernîya ma de zî do zafê qeza û şaristananê kirdan de rojnameroş û kitabroşan de bêro peyda kerdene.

Rojnameya NEWEPELî Derket

Rojnameya NEWEPELî ku xwerû bi zaravayê kurdî kirmanckî (zazakî) diweşe, derket.

Rojnameya ku xwerû bi zaravayê kurdî kirmanckî (zazakî) ye û wek weşana komela Ziwan-Komê derdikeve, bi manşeta “Ziwan-Kom Ronîya” (Ziwan-Kom Hat Danîn) derket.

Rojnameya ku di destpêkê de dê ji 15 rojan carekê derkeve ji 8 rûpelan pêk tê, bi ebada tabldot derdikve. Rûpela yekemîn û ya dawîn rengîn, yên din jî reş û sipî ne. Di rûpela duyemîn de dersên ziman tên dayîn û alfabeya kurdî tê naskirin. Du rûpela sêyemîn de nûçeyên berdewama manşetê hatine dayîn. Rûpela çaremîn û pêncemîn wek rûpela hevpeyvînê hatiye diyarkirin û di vê hejmarê de hevpeyvîna ku Hulya Yetîşen bi hevsera Nuredîn Zaza Gilberte Favre Zaza re çêkiriye hatiye belavkirin. Di rûpela şeşemîn de ferhengok heye ku tê de pevyên ku di vê hejmarê de hatine bikaranîn cih digrin. Li kêleka ferhengokê jî pêkenokek û helbestek hatine dayîn. Di rûpela heftemîn de dîsa nûçeyên cur be cur hatine dayîn û di rûpela dawî de jî kulîlka hîro (hêro) hatiye dayîn û navê vê kulîlkê bi kirmanckî, kurmancî, goranî, soranî, tirkî û latînî hatiye dayîn. Di vê rûpelê de her hefte dê wêneyên çend sewalan bên dayîn û di bin de jî navê wan bi kirmanckî bê nivîsandin. Herwisa, di vê hejmarê de tevli nivîsa edîtor, sê nivîsên nivîskarên nuh ku berê li derekê nenivîsîne cih digrin.

Edîtorîya rojnameyê nivîskar Roşan Lezgîn û Bîlal Zîlan dikin, redaktorîya wê jî Roşan Lezgîn bi xwe dike. Desteya weşanê ji Seîd Aydogmuş, Ehmed Kasimoglu û Neymetullah Gunduz pêk tê.

Berpirsîyarên komela Ziwan-Komê dixwazin rojnameyê bi şêweya temsîlkar, belavkar û abonetîyê belav bikin. Kesên ku di vî warî de dixwazin alîkarîyê bikin yan jî rasterast beşdarê xebata belavkirina rojnameyê bibin yan bi rojnameyê re têkilîyê daynîn, dikarin ji adresa newepel@hotmail.com re binivîsin. Herwisa, agahîyên rojane yên derbarê rojnameyê de jî dişên ji lînka http://www.zazaki.net/html_page.php?page=newepel bişopînin.

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur