DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

12 Haziran’da hangi cemaat hangi siyasi partiyi destekleyecekKurdinfo:19:40 - 9/6/2011

Türkiye’deki siyaseti şekillendiren tarikat, cemaat ve aşiretlerin nasıl bir tavır takınacakları en çok merak edilen konuların başında geliyor


Cemaatler her telden çalışıyor

Türkiye seçim atmosferine girmişken en sert sözler havada uçuşurken, dini söylemeler meydanlarda tebliğ niyetine söylenirken, çadırlar mescide çevrilirken seçmenin bütün bunlara nasıl cevap vereceğini sandıkta göreceğiz. Türkiye’deki siyaseti şekillendiren tarikat, cemaat ve aşiretlerin nasıl bir tavır takınacakları en çok merak edilen konuların başında geliyor. Türkiye’de cemaatleri incelerken geçmiş dönemden farklı olarak bir bütün inceleyememenin zorluğunu bütün araştırmacılar yaşıyor. Bunun en büyük sebepleri arasında şehirleşme ile birlikte cemaat mensuplarının ülke hatta ülke dışına yayılmasıdır. Bu nedenle yazılı bir “Tavsiye” de bulunmayan bu üçlü yapının kimlere oy verdiğini anlamanın yolu söz konusu yapılardaki etkin kişileri ve yayın organlarını tanımaktan ve iletişim kurmaktan geçiyor. “Cemaatlerin seçim dönemlerinde destek verdikleri siyasal partiler, iktidara geldiklerinde, oy borçlarını cemaatlerin kadrolaşmalarına göz yumarak ödüyor. Cemaat mensuplarının devlet kurumlarında kilit noktalara atamaları yapılıyor. Cemaatlerin okul, yurt, kurs gibi faaliyetlerine hükümetler arsa ve finans sağlıyor. Cemaatlerin yasal pürüzlü işlerine de göz yumuluyor. Bu birliktelik bir sonraki seçime kadar devam ediyor. Yeni seçimde ise cemaatler iktidar partisinden istediklerini alamadıkları takdirde kendilerine yeni bir siyasal parti buluyorlar. ..”

 

 Türkiye’de etkin olan cemaatlere baktığımızda Nakşi ve Kadiri ve Halveti ve Rufai tarikatlarının  ciddi anlamda baskın olduğunu görebiliyoruz.  Bunun yanında mezhepsel olarak da kendisini cemaat olarak nitelendiremeyen Caferilik, Mevleviler,  gibi yapıların da burada aynı kategoride alınması zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bunun yanında tarikat bağlantısı olmayan Hizb-ut Tahrir, Hizbullah, Tebliğ Cemaati gibi  yapıların yanında, Selefi ekolünün de  cemaat kavramı içerisinde değerlendirilmesi gerekiyor.

 Türkiye’de farklı şekillerde görülen cemaatlerin büyük bir kısmının da bu tarikatların alt kolu olduğunu görmemiz gerekiyor.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Doç. Aytar: ”Ilısu sadece elektrik ve sulama amaçlı değil”
09:41   9/2/2016
 Artık Ilısu Barajı'nın sadece bir elektrik ve sulama amaçlı olmadığını geniş kesimler görüyor
‘Pirsa Kurd û Kurdistanê pirseke siyasî ya herêmî û navneteweyî ye û çareserî jî di mafê çarenûsîya miletê Kurd de ye’
18:07   8/2/2016
 “Kürd ve Kürdistan meselesi bölgesel ve uluslararası siyasal bir meseledir, çözümü Kürd milletinin kendi geleceğini belirleme hakkıdir”
Barzanî: ” Dem hatiye ku gelê Kurdistanê li rêya referandumê biryarê li çarenûsa xwe bide”
00:58   3/2/2016
 Berî hemû tiştek hebûna neteweyek bi navê Kurd li Rojhilata Navîn da rastiyek e
PAK Genel Bşk. Yardımcısı Gül: ”Demokrasi, Kürt sorununun eşitlik temelinde çözüme kavuşturulduğu koşullarda mümkün olur”
00:55   3/2/2016
 Türkiye’nin demokrasi sorunu abant platformu’nda tartışıldı
Türkiye'de Demokrasi Hikayesi
00:15   2/2/2016
 Şakir Epözdemir: 30.01.2016 Tarihinde 34. Abant Platformunda özetlediğim hikayenin tam metni:
PAK bi partiyên Danimarkî re hevdîtin pêk anî û konferans li dar xist!
11:54   31/1/2016
 PAK Danimarka'da siyasi partilerle görüştü ve konfernas verdi
1919-1920 Sevr sürecinde Kürtler
01:51   31/1/2016
 Kürt halkının Sevr Barış Konferansı’nda temsil edilmediğini, bu yüzden konferansın alacağı kararların Kürtleri bağlamayacağını bildirdi.
"İçinde bulunduğumuz coğrafya ıssız bir coğrafya değildir"
10:25   28/1/2016
 Suriye'nin kuzeyinde Irak'ın kuzeyindekine benzer federal veya özerk bir bölgenin oluşması tarihin akışı içinde mukadder ise Türkiye Cenevre'ye PYD'nin katılmasını engelleyerek bunun önüne geçemez.
”Bu çok çetin bir rüzgar, ama fakir ve fukarayı savuruyor”
09:28   28/1/2016
 Çatışmaların ve operasyonun yoğunlaştığı Sur ilçesinde yasağın kapsamı genişletildi
Serokê PAKê Ozçelik: “Dewlet dixwaze berê kurdan bide şerî ”
10:25   25/1/2016
 Serokê Giştî yê PAKê li Stavangerê û li Oslo Konferans li dar xist
DDKD ikinci olağan kongresi
14:38   12/1/2016
 Yönetim kurulu üyeleri, yaptıkları ilk toplantıda M.Veysi ASKAR'ı Genel Başkan olarak seçti