DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Hoş Geldiniz Sayın BurkayKurdinfo:11:49 - 9/8/2011

Kürt halkının secimle gelenlerede uçakla gelenlerede ihtiyacı var. Yeterki onlara kendi kendini yönetme davranışı kazandırılsın ve sonuçta uçakla gelenler değil seçimle gelenlerin yöneteceği bir yönetim biçimi hedeflensin


Devlet ilk defa Türkiye de Kürt siyasal yaşamının aktörlerinden birini başbakan düzeyinde cağrı yaparak ülkeye cağırdı. Kemal Burkay da  bu çağrıyı karşılıksız bırakmayarak  ülkeye döndü.Kalabalık bir kitle tarafından karşılandı. Karşılayanlar arasında İstanbul vali yardımcısının bulunması ve vip salonunda ağırlanması daha sonra kabine üyesi bakanlarla bir araya gelmesi ve düşüncelerini hiçbir engelle karşılaşmadan açıklaması elbetteki çok olumlu gelişmedir.

 

Gelirken İsveç halkına verdiği mesaj anlamlı idi, her Kürdün Isveç halkına bir minnet borcunun olduğunu düşünenlerdenim. Ülkesine gelen Kürtlere kendi dillerini kültürlerini geliştirmelerinin önünü açan, Kürt edebiyatına MEHMET UZUN’u hediye eden ‘bu krallık’, ‘laik cumhuriyetten’ kaçan düşünce suçlularının önemli bir sığınağı olmuştu. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Mahallı yönetimlerimizin, bir çok siyasi kürde ikinci vatan olmuş bu güzel ülke halkıyla ciddi ilişkiler geliştirmesi ve bu ilişkileri kalıcılaştırması ileride Kürtlerin de onlar için bir şeyler yapabilmesinin yollarının açık tutulması kürt kamuoyunun beklentisidir.

 

Yollar açık tutulmalıdır ki  İsveçlilerin kralığın bicimine aldırış etmeden içeriğini benimseyip nasıl demokratikleştirdiğini, biçimi değil, içeriği önemsediklerini. Hem geleneklerini yaşatıp hem de  modern yaşamı nasıl inşa ettıklerını onların engin deneyimlerinden öğrenelim.

 

Öğrenelim ki kürt siyasetinin gündemindeki yönetim biçiminin içeriğini tartışalım. DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİN içeriğinde neler var onu arayalım. Sayın Burkay’ın savunduğu FEDARASYON’un  içeriğine bakalım. Sayın Burkay’ın Kürt siyasal gündemine taşıdığı ‘FEDARASYON ÖZERKLİKTEN İYİDİRin içeriğini soralım.

 

Bu secenekler de Kürtlerin kendi adlarına siyaset yapmalarının önü açık mi? Değişik ideoljideki Kürtler kendi Kürt partilerini kurabilecekler mi? Kürt valiler Kürt halkı tarafından seçileçek mi? Kendi meclisimiz olacak mi? Kendimize ait bayrağimiz olacak mi? hangi konularda merkezi devlete bağlı olacağız? Ana dilde eğitim olacak mi? bunları tartışalım

 

Sayın Burkay. Kürt halkının secimle gelenlerede uçakla gelenlerede ihtiyacı var. Yeterki onlara kendi kendini yönetme davranışı kazandırılsın ve sonuçta uçakla gelenler değil seçimle gelenlerin yöneteceği bir yönetim biçimi hedeflensin.    

                          

                                                                                        

 

08 08 2011

Nurullah Timur

 

nurullahtimur@hotmail.com

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur