DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Oyunnun Adı Haciyatmaz.............Kurdinfo:13:11 - 9/8/2011

Son olarak; bir program dahilinde Kemal Burkay’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın çağırısına kayıtsız kalmayıp Türkiye’ye dönmesi ile zirve yaptı.


Hacıyatmaz, dünyada bir çok ülkede bilinen ve kullanılan bir oyuncak. Hacıyatmazın özelliği ayak tarafına gizlenen bir ağırlıktan dolayı ne yaparsan yap hep ayakta durur. Hacıyatmazı kafa üstü diktiğinde, bırakınca hemen yine ayaküstü durumuna geçer. Yani bizim ‘Hacı’ hiç yatmaz. Ne yaparsan yap hep aynı şekilde kalır. Hacıyatmazla oynayanlar bilirler ki hacıyatmaz hep ayakları üzerinde duracaktır.

 

Kürt sorunu da otuz yıldan bu yana Devlet ve PKK tarafından hacıyatmaz anlayışıyla olduğu yerde duruyor. Ne yapılırsa yapılsın ciddi bir değişiklik olmuyor. Çünkü amaç bir şey olmayacağını göstermek için oynamaktır. Bir PKK hacıyatmazı ders düz ediyor, kısa bir süre sonra hacı yatmaz eski durumuna geliyor, bir devlet benzer bir işlem yaparak hacıyatmazın yine eski durumuna geleceğini bile bile onu değiştirmeye çalışma numarası yapıyor. Bir çoğumuz da bu oyunu izleyerek; hatta umutlanarak, eğlenerek, gülerek bu sonucu belli şovu temaşa ediyoruz. Arada bir TRT 6 gibi kostüm değişikliğiyle hatırlatılarak bu oyunu izleyenlere yeni şeyler olacakmış izlenimi veriliyor. Ara sıra saman alevi gibi yanıp sönen şovlarla durum idare ediliyor.

 

Son dönemde Devlet ve PKK koşulların dayatması sonucunda zorunlu olarak yine hacıyatmazla, birlikte oynamaya başladılar. Hacıyatmazın ayağına bağlanan ağırlıklara dokunmaya yanaşmadan hacıyatmazı kafa üstü durdurmayı deniyorlar. Bu oynama süreci Hasan Cemal’in Kandil dağına gönderilmesiyle yeni bir döneme girdi.

 

Son olarak; bir program dahilinde Kemal Burkay’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın çağırısına kayıtsız kalmayıp Türkiye’ye dönmesi ile zirve yaptı. Ancak bu zirveyle ilgili genel yorumlar yine içerikle ilgili değildi, daha çok hacıyatmazla nasıl oynandığı, yani biçimle ilgilidir. Herkes, sanki bu oyun ilk defa oynanıyormuş gibi alkış tuttu; tarafların kibarlığından söz etti, zaten olması gereken bir şey çok büyük bir öz veriymiş gibi sunuldu. Oysa hacıyatmazla bu şekilde oynanması ilk değildi. En kritik dönemde en ırkçı Süleyman Demirel tarafından bile oynandı bu oyun. Kürt realitesinden söz ederek umut saçtı ve oyalamasını ustaca becerdi. Tansu Çiller sıkışınca Bask modelinden söz ederek krizi atlattı. Mesut Yılmaz da Diyarbakır’ı AB için temel koşul olarak adlandırdı. O dönemlerde de sonuç fiyasko oldu ve hacıyatmaz yine, hemen, her keresinde eski duruşunu aldı. Yine de istiyoruz ya, herkeste yeniden bir umut doğuyor. Benim gibi karamsar olan insanların kafasında bile bir soru işareti beliriyor. Cumhurbaşkanı, başbakan, içişleri bakanı çok ciddi değişiklikler olacakmış gibi yarı kapalı, hatta gizemli açıklamalar yapıyorlar. Umarız yanılmış oluruz ve yeni bir Bizans oyunu tekrar edilmez.

 

Niye bu gelişmeleri bir oyun olarak görüyorum ve niye hacıyatmazın inatçı, kararlı, değişmeyen durumuna benzetiyorum. Çünkü Devlet ve PKK Kürt sorununda ciddi, geleceği rahatlatacak, uluslar arası norm ve değerlere uygun bir süreç başlatmak istemiyor. Görüşmelerin içeriğine baktığımızda yeni bir şey görmüyoruz. Tam tersine karşı olduğumuz ve bu güne kadar boşlukta olan uygulamalar, görüşler, anlayışlar yasal bir zemine oturtulmak isteniyor. İstenilen yeni bir şey yok ama, ‘bakın siz istediniz biz de verdik’ türünden bir rahatlık sağlanmak isteniyor. Oysa Kürt sorununun ayaklarına öylesine ağırlıklar bağlanmış ki dengelerin değişmesi imkansız görünüyor.

 

Kürt sorununun ayaklarına bağlanan ağırlıklara bakalım.

1) Tek devlet (üniter yapı) korunacak.

2) Resmi dil ve eğitim dili Türkçe olacak. Bu alanlarda başka dil kullanılamayacak.

3) Anayasada etnik kimlikten söz edilmeyecek.

4) Etnik kimlikle siyasi parti kurulamayacak ve siyasi çalışma yapılamayacak.

 

Kürt sorununun ayaklarına yüz yıldan bu yana bağlanan yukarıda sıraladığım ağırlıklar çözülmediği sürece ciddi, doğru, demokratik, insani çözümlerin olacağını sanmıyorum. Çünkü yukarıda sıraladığım ağırlıkların hiç biri doğru, ciddi, demokratik ve insani değildir. Her şeyden önce insani değildir.

 

Süreçte, baştan beri bir yöntem yanlışlığı var. Sürekli bir şekilde, şu ya da bu şekilde, doğru yada yanlış içerikle Kürtler taleplerde bulunuyor. Devlet de bu talepleri en zalim, en acımasız en katı biçimiyle ret ediyordu. Bu herkese zarar verecek şekilde bir kısır döngü formatında sürüp gidiyor. Oysa yapılması gereken doğru yerde, zamanda, biçimde evrensel taleplerin korkusuzca tartışılabileceği zeminin yaratılmasıdır. İsteyen istediği sözü söyleme olanağı bulamadığı sürece üzerinde tartışılan çözümlerin hiç biri gerçekleşmez. En radikal, ama en gerçekçi çözüm budur. Daha somut deyişle, Kürtler kendi kimlikleriyle siyaset yapma hakkını elde edemediği sürece, en basit taleplerden tutun da bağımsızlığına kadar olan taleplerden hiç biri gerçekleşmez ve ne Kürt sorunu ne de “terör” sorunu çözülür. Şu anda tek olumlu gelişme, sağdan soldan muhalefetin ırkçı tavrına rağmen Kürtlerinde kendini içinde bulcağı yeni anayasa çalışmalarına Kürtleri yüzde yüz temsil etmeyen BDP’yle diyalog olanaklarının zorlanmasıdır. Bu gelişme olumludur. Umarız ve dileriz bu süreç olumlu, doğru, evrensel, insani içeriğe uzanan yolun başlangıcı olur.

 

Hacıyatmazın duruşunun değişmeyeceği MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli’nin ve ulusalcı CHP’lilerin sert tepkilerinden zaten anlaşılıyor. Irkçılık adına Devlet Bahçeli’yi anlıyoruz. Devlet Bahçeli’nin tavrı açık ve doğrudur. Irkçılık yapılacaksa böyle yapılır. Ya sosyal demokrat adına siyaset yapan sözde sosyal demokrat CHP’lilere ne demeli. Kısacası sosyal demokratlar adına bu şekilde siyaset yapılıyorsa, Kürt sorununun ayaklarına bağlı olan ağırlıkları çözmenin zor olduğunu düşünüyorum. Türkiye, her şeyden önce evrensel insani normlara sahip Türk ve Kürt sosyal demokratlarını yaratmalıdır. Bir halkın ulusal, demokratik, insani sorunlarına sosyal demokratların bayraktarlığını yapması gerekirken şiddetle karşı çıkıyorlarsa, Kürt sorunundan önce Türkiye’nin bütününde ciddi bir sorun ve çelişki var demektir.

 

İkinci temel yanlışlık da “terörü” sonlandırdıktan sonra Kürt sorununu çözme anlayışıdır. Oysa tersi yapılması gerekir. Kürt sorununu çözerek “terör” sorunu çözülür. Ancak Devlet Bahçeli ve ulusalcı CHP ’lilerin bu gün de yanlış yöntemde ısrar ederek ırkçılıklarından vazgeçmiyorlar.

 

AKP’nin de ne kadar samimi olduğu tartışma konusu. Çünkü PKK’nın varlığı, Kürdistan’da Gülen ve AKP yayılmacılığı önünde temel engel. Bu nedenle AKP de tıpkı Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal zihniyeti gibi, Kürt sorunu yok, “PKK ve terör sorunu” var söylemiyle temel bir yanıltma politikasında ısrarcı oluyor. Aralarındaki fark, Kürtleri yanına alarak, PKK’yı sonlamak ve Gülen yayılmacılığının önünü açmaktır. Ama ne yazık ki her iki duruşta da Kürtlerin ayaklarına bağlanan ağırlığı çözme niyeti yoktur. Dilerim yanılıyorum.

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur