DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Yeniden diyalogKurdinfo:13:54 - 23/8/2011

Sorunun nihai cözümünün bütün kürt siyasi aktivistlerinin sürece dahil edilmesinden gectığıde unutulmamalıdır. Bu sürec kan dökülmesinin önlenmesi, diyaloğ sürecinin başlaması ile ilgilidir.


Yine kan dökülmeye başladı.Yine cözüm kanda arandı.Yine diyaloğ yolları kapatıldı.Demekki barışın yolu düz değil engebeli,virajlı,inişli çıkışlı, kesik kesik savaşan tarafları diyaloğa cekmek  kolay değil, diyaloğ başlasa bile savaş bitmiş değil,savaşanların diyaloğlarının içinde şiddet, gizlenmiş bir yerde duruyor.her an ortaya cıkabilir, cıktı bile.

 

İmralı ile Kandil ile başlayan diyaloğu tüm kamuoyu basına yansıdığı ölçüde izledi, umutlandı ,önemsedi  bu defa bir şeyler olacak izlemini edindi ama olmadı .Demekki savaşanların diyaloğu bir defa daha savaşı getirdi. Her diyaloğ barışı getirmiyor.hele araya yıllarca süren savaş girmişse,kan dökülmüşse. Barış kolay olgunlaşmıyor, olgunlaşması için şartlarının oluşması gerekiyor. Hava mı eksik? Su mu eksik? Toprak mı? Güneş mi ? bunu aramak gerekiyor.

 

Öyleyse akil adamlar devreye girmeli diyaloğu tekrar başlatmak için. Her iki tarafla görüşmeli, diyaloğun tekrar başlaması için tarafların taleplerini dinlemeli, tarafların taleplerini birbirlerine iletmeli, silahları susturup diyaloğu yeniden başlatmalı  sonuçta barış savaşanlar arasında olur. Savaşın barışla sonuçlanmasının yolu diyaloğların kesildiği yerden yeniden başlatılması ile mümkün. Bu süreç uzun, zaman zaman kesintiye uğrayabilir.yeniden yeniden denenmeli. Başka ülkelerin deneyimlerinden yararlanılmalı ama sonuçta bizde kendi deneyimimizi yaratacağız. 

 

Diyarbakır’daki STK ların sesine kulak verilmeli diğer illerdeki STK larada görüşlerini açıklamalı, kamu oyu yaratılamalı, STK lar taraflar üzerinde baskı kurmalı daha etkin baskı kurmanın yollarını  aramalı.

 

Ülkede sürece dahil, barışcıl cözümden yana bütün siyasi partiler, siyasi guruplar seslerini kitlesel olarak duyurmalı sürecle ilgili görüşve cözüm önerilerni  kitlesel platformlarda yüksek sesle açıklamalı diyaloğun yeniden başlaması için baskı kurmalıdır.

 

Kuşkusuz savaşan taraflar arasında diyaloğun başlaması kürt sorunun cözümü nün tamamı değildir. Çözümün parcasıdır. Sorunun  nihai cözümünün bütün kürt siyasi aktivistlerinin sürece dahil edilmesinden gectığıde unutulmamalıdır. Bu sürec kan dökülmesinin önlenmesi, diyaloğ sürecinin başlaması ile ilgilidir. Bu başarılırsa barışçıl temelde siyaset yapan siyasi oluşumların stratejileri ile çelişmez bilakis hedefe ulaşmasına yardım eder.

                                                                          

 

Nurullah Timur

                                                                                             

23 AĞUSTOS 2011
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur