DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Köle ve yoksul Kürtleri ‘‘Modernleştirme’’ Siyaseti/MetotlarıKurdinfo:19:27 - 13/9/2011

Kürt Ulusal Mücadele Dinamizmini kırma metotlarının en başında Kürtlere önceliklerinin unutturulması veya yer değiştirilmesini sağlama görevi verilmiştir


 

Dünyanın neresinde olursa olsun eğer bir millet kendisine ait topraklarda sömürgecilerin egemenliği altında yaşıyor ve yönetiliyor ise o milletin mensupları köle, yoksul ve onursuzca yaşamaya mahkûm ve mecburdur.

 

Toprakları sömürgeciler tarafından işgal edilmiş ve dört ayrı parçaya bölünerek ırkçı, faşist devletler tarafından paylaşılarak yönetilen Kürdistan’da da durum, köle ve yoksul Kürt Halk Gerçekliğinin ta kendisidir.

 

Daha önceki yazılarımda da sıkça değindiğim gibi bu onursuz ve kahredici yaşama son vermek Kürdü ve Kürdistan’ı özgürleştirmek üzere işgalci ve zorba karakterli yönetimlere karşı tarihin farklı zamanlarında farklı metotlar izleyen Kürt başkaldırılarının geliştiği ve bu mücadelelerin yine sömürgeci güçler tarafından en kanlı zorbalık yöntemleri kullanılarak bastırıldığı ve hareketin öncü kadrolarının katledilip kalanlarının da sürgünlere gönderildiği bilinmektedir.

 

Yine aynı dönemlerde Kürt Özgürlük ve Bağımsızlık Mücadelesinde sömürgecilerle işbirliğine giren menfaatçi ve hain çevrelerin düşmandan yana tutumlarının ve ihanetlerinin Kürt Halkına ne kadar pahalıya mal olduğu da bilinen bir gerçekliktir.

 

Bu özet tarihsel belirlemelerden sonra asıl dikkat çekmek istediğim konu, son otuz yılda sömürgeci egemen güçlerin Kürt Ulusal Mücadelesi içerisine sızdırdığı, genetik kodları Kemalizm’e ve Bektaşiliğe dayanan sözde solcuların ve kendini önceleyen konformist yaşam heveslisi hasta kişiliklerin Kürt ve Kürdistani mücadelenin ivme kazandığı yakın dönemlerde nasıl bir rol üstlendikleri ve mücadeleyi nasıl amacından saptırarak yozlaştırıp, sömürgeci egemen güçlerin elini güçlendirmesiyle ilgili olup belirttiğim bu sinsi ajan provokatör çevrelerin Kürt Toplumunun kılcal damarları olan ve aynı zamanda en dinamik ve duyarlı kesimlerini ihtiva eden kadın ve gençliğe yönelik düşmanca çabalarıyla alakalıdır.

 

Bu çevrelere Kürt Ulusal Mücadele Dinamizmini kırma metotlarının en başında Kürtlere önceliklerinin unutturulması veya yer değiştirilmesini sağlama görevi verilmiştir. İhanetin ve işbirlikçiliğin yöntem ve biçim değiştirdiği son yıllarda Kürt Ulusal Mücadelesini zaafa uğratmak üzere yoğun bir çalışma içerisinde olan bu kesimlerin neler yaptığının birkaç çarpıcı örneğini okuyucu dostlarım ve Kürt Halkıyla paylaşmak istiyorum:

 

1-    Kürtlerin içinde bulunduğu koşullarda mücadele önceliklerinin en son sıralarına düşebilecek ekolojik toplum zırvasına Kürtleri inandırarak meşgul etmek ve bu zırvaya eleman devşirmek.

2-    Ağırlıklı olarak Bektaşi felsefesinin iflah olmaz unsurlarını devreye sokarak Kürt öğrenci ve ticaret gençliğini türkü bar, disko, meyhane tarzı alanlara çekerek bunları alkol, uyuşturucu ve fuhuş batağına çekmek.

 

3-    Özellikle Kürt çekirdek aile tipini dağıtmak ve olabildiğince yozlaştırmak üzere ailelerden kopartılan gençlere bekâr evleri oluşturarak (ki bunlar önümüzdeki yıllarda muhtemel fuhuş yuvalarına dönüşme riski ve potansiyeli taşıyor) aile denetiminden uzaklaştırmak.

 

4-    Marjinalleşmiş Türk sol kalıntıları/eskileri vasıtasıyla Kürt Gençliğini sözde özgür bireyler yaratmak üzere eğlence dünyası, tatil beldeleri gibi ortamlara çekerek öğrenim başarılarını engellemek ve var olan enerjilerini gereksiz yerlerde heba etmek.

 

5-    Kürdistan’daki gençliği büyük ve süslü vaatlerle metropollere taşıyarak (profesyonel görevler adı altında)Kürt ailelerini üretken gençlikten yoksun bırakarak fakirleştirmek.  

 

6-    Türkiye ve Kürdistan’daki ekonomik birikimlerin Kürt Milli Sermayesine dönüşmesini engellemek.

 

7-    Kürt Gençliğini okuyan, düşünen, irdeleyen ve sorgulayan değil ezberleştirilmiş sloganlarla bir yerlere biat eden bir insan tipine dönüştürmek ve kendi ırkından farklı düşünenlere düşman haline getirmek.

 

8-    Sömürgeciler tarafından bir bütün olarak bağımlı ve köle haline dönüştürülmüş Kürt Toplumu’nun kurtuluşunu değil en gelişmiş toplumlarda dahi çözümlenememiş kadın sorununu öne çıkararak feminizm safsatasıyla, aynı kadere sahip Kürt kadını ile Kürt erkeğini birbirine düşmanlaştırmak.

 

Bütün bunlar Kürdü ‘‘modernleştirme, özgür birey yaratma’’ kandırmacasıyla bu mazlum halkın gençlerine ve kadınlarına uygulanarak bu halkın değerleriyle oynanmaktadır.

 

Kürt Ulusal Mücadelesinin istenilen ölçülerde olmasa bile dört parçada da önemli kazanımlara sahip olmaya aday olduğu ve aynı zamanda özellikle Güney Kürdistan’daki kazanımların büyük anlam taşıdığı böylesi bir dönemde ve ayrıca bir bütün olarak Kürt Halkının ensesinde boza pişirilmek istenen bu kritik süreçte işbirlikçiliğin ve ihanetin metot ve karakter değiştirerek görevini aralıksız, aksatmadan yaptıklarını/sürdürdüklerini hatırlatmayı, özelde Kürt Gençliğinin genelde de Kürt Halkının uyanık olması gerektiğini belirtmeyi yaşlı ve sorumlu bir Kürt Devrimci Demokrat’ı olarak tarihsel bir görev sayıyorum.

 

   

    Saygılarımla

 

   

    M.Hüseyin Taysun

 

    13/09/2011 İSTANBUL

   
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur