DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Pisîka xwuşka min û xerîbîKurdinfo:23:30 - 13/9/2011

Ax, ziman û nasnameya me ji me re qedexe kirine. Em li ser axa xwe ya pîroz bê welat, bi zimane xwe yê şêrîn bê ziman, bi nasnameya xwe ya qedîm bê nasname ne.


Mirov bingeha şexsîyeta xwe ji malbata xwe distîne. Em dikarin bibêjin malbat wek nexşê qenewiçe kêl bi kêl bingeha kesayetîya me nexş dike û mirov jî heta ku karibe reng didê,vî nexşê û rengan lihev tîne.

Me jî wek hemû kesê bingeha şexsîyeta xwe ji malbata xwe girt; heskirina bi Kurdî xeberdanê,netewîtî,xweşiya jîyana li welatê xwe, qedr û rûmeta mezinên xwe û hwd.

Ez bawerim ku heskirina me ya ji bo heywanan jî ji malbatê tê. Di zarokatîya me da li mala me tim heywanê kedî dihatin xwedîkirin; kew, kevok, dîk, mirîşk, berx û pisîk! Dê û bav ê me ji pisîka zef hez dikirin. Carna 9-10 pisikên me digihîştin hev, yên cîranan jî zide barê ser…

Ji ber vî bingehê ye ku xwuşka min,malxoyê wî û zarûkên wan jî heywanan kedî xwedî dikin. Bi pirranî jî ji pisîkan hez dikin…

 

Çend sal berê pisîkek kûçê li mala wan qewimî, ev pisîkê wek nefs û kullê ji malê be tê xwedî kirin.Di seqema zivistanê da bişev wî li hûndir dihewînin, dixin xew, beriya kû xurînî were kirin zikê pisîkê tê têrkirin, wek zarokek bi pisîkê şa dibin û pisîk bi Kurmancî ji xeydê, heskirinê fam dike. Yek carekî tu ji pisîkêra tiştekî bibêjî fam dike, nake cara duduya, kezi zerê jî tiştê ku dixwaze bi wan dide famkirin. Belê, tu bi Tirkî qirika xwe biqelişînî jî fam nake û xwe li te nake xwedî.

Çendekî berê pisîka malê teliqî, çar têjikê wî yên yek ji yekê xweşiktir çêbûn. têjikwî êdî givrok bûne, dê û têjikê wî li hewşê bi hevra dileyîzin û şa dibin. Zarokên taxê jî tên temaşa wan.    

 

Rojekî xwuşka min ne li malê, keça wî li malê ye, sê zarokên taxê tên, ji bo ku xwedî bikin têjikê pisîkê dixwazin. Keça xwuşka min dibêje: “Başe, lê diya min ne li mal e, gava diya min hat werin emê bidin we.”

 Dotira rojê zarok dîsa ten, ji xwuşka min têjikê pisîkê dixwazin, xwuşka min dibêje: “Başe, lê hûnê li kudera xwedî bikin?” Zarok bersîva wi didin, bi kêf dibêjin: “Emê bibin Stenbolê û li wederê xwedî bikin.”

 

Xwuşka min di cîda dibêje: “Lawo, min qîza xwe daye xerîbîye, ez dizanim xerîbî çiqas zore, lê bi navê Xwedê ez pisîka xwe nadim xerîbîyê! Ez vî zulmê li pisîka xwe nakim! Heke li Diyarbekir bûya ser seran ser çavan, lê Stenbol welatê xerîbe, zimanê xerîbe, pisîka min li xerîbîyê naqedîne. Li Stenbolê ewê pêra bi Tirkî xeberdin,jiber kû bi Tirkî nizane ewê tiştekî ji wan fam neke, ji kerba xerîbîyê û zimanê xerîb dibe kû pisîka min bimire jî… Na lawo, bi Xwedê, min qîza xwe daye xerîbîye, lê ez pisîka xwe nadim xerîbîyê!”

 

Belê xwuşka min, em jiyaneke bê rûmet layîqê pisîka xwe jî nabînin, lê mixabin İttihat-Terakkî û versîyona wî ya îro Kemalîzm jiyaneke bê rûmet layîqê me dîtîye. Tiştên ku Xwedê layîqê me dîtîye; ax, ziman û nasnameya me ji me re qedexe kirine. Em li ser axa xwe ya pîroz bê welat, bi zimane xwe yê şêrîn bê ziman, bi nasnameya xwe ya qedîm bê nasname ne. Jiyanekê bê rûmet û jenosîdan layîqê me Kurdan dîtine. Hemû cîhan îro dengê me dibihîze ku em êdî tenê ne ji bo xwe,ji pisîkên xwera jî  mafên jîyaneke bi rûmet û serbestiya zimanê xwe dixwazin.

 

 

Ablamın kedisi ve gurbet

 

İnsan, kişiliğinin altyapısını ailesinden alır. Aile nakış işler gibi ilmek ilmek kişiliğimizi şekillendirir. Bizlere düşen ise işlenen nakşa renk verip, renkler arasında ahengi sağlamaktır.

 

Herkes gibi biz kardeşler de kişiliğimizin altyapısını ailemizden aldık; Kürtçeyi severek konuşmayı, memleketimizde yaşamaktan keyif almayı, Kürt kimliğimizi sevip sahiplenmeyi, halkımızın her biri birer hazine niteliğindeki değerlerini ve büyüklerimizi sevip saymayı aileden öğrendik.

 

Hayvan sevgisinin de aileden geldiğine inanıyorum. Çocukluğumuzda evimizde evcil hayvanlar beslenirdi; keklik, güvercin, tavuk, horoz, kuzu ve kedi! Anne ve babam özellikle kedileri çok severlerdi. Kedilerimizin sayısı bazen 10’u bulurdu, misafirliğe gelen komşu kedilerinin sayısı için ise rakam verebilmek zor.

 

Ablam, eşi ve çocukları da başta kedi olmak üzere tüm evcil hayvanları severek besliyorlar. 4-5 yıl önce bir sokak kedisi ablamın evine bir daha gitmemek üzere gelip yerleşti ve kendini sevdirip kabul ettirdi. Ailecek bir çocuğu sever gibi kediyle ilgileniyorlar. Sabahları önce kedinin karnını doyurur, sonra aile bireyleri olarak kahvaltıya otururlar. Soğuk kış günlerinde kaloriferin yanında yeri hazırdır.

 

Karşılıklı bir uyum var; söyleneni asla ikinci defa tekrarlatmadığı gibi, o da istediğini çok rahat yaptırıyor. Kedicik Kürt olduğu için sadece Kürtçe komutlara, Kürtçe sevilip okşanmaya ve Kürtçe kızmalara tepki veriyor. Ancak ses tellerinizi sonuna kadar zorlayarak Türkçe hitap etseniz de sizi anlamaz, yanınıza yaklaşmaz ve tabii ki yaklaştırmaz da!..          

 

Bir süre önce anne kedinin birbirinden güzel 4 yavrusu oldu, yavrular kendilerini koruyacak büyüklüğe ulaşınca annenin yavrularıyla bahçede sergilediği manzara insanı imrendirecek güzellikteydi. Mahalledeki çocuklar da bu manzarayı kaçırmadı ve film izler gibi anne kedi ile yavrularını gelip izlediler.

 

Bu arada ablamın evde olmadığı bir gün, mahalleden üç çocuk, yeğenimden beslemek için bir yavru kediyi istiyorlar. Yeğenim de annesinin evde olmadığını, daha sonra gelirlerse vereceklerini söylüyor. Ertesi gün kediyi almak için gelen çocuklara ablam, kediye nerede bakacaklarını soruyor. Yavru kediyi almayı garantileyen çocuklar keyifle İstanbul’a götürüp orada bakacaklarını söylüyorlar. Ablam anında bir yeminle, gerekçesini de belirterek çocukların istemini reddediyor: “Oğlum, ben kızımı gurbete verdim, gurbetin ne kadar zor olduğunu bildiğim için kedimi asla gurbete göndermem. Kedime bu zalimliği yapamam. Diyarbakır’da olsaydı başım gözüm üstüne, ama İstanbul yabancı yer ve yabancı bir lisan, kedim orada yaşayamaz. Orada onunla Türkçe konuşacaklar ve kedim Türkçe bilmediği için onları anlayamayacak. Gurbetten ve anlamadığı dilden dolayı kedim kahrından ölebilir… Yok oğlum, ben kızımı gurbete verdim, kedimi asla gurbete vermiyorum!”

 

Evet, kedimize layık görmediğimiz yaşamı İttihat Terakki ve bugünkü uzantısı olan Kemalist rejim bize layık gördü. Allah’ın bize bahşettiği ülkemizi, dilimizi ve kimliğimizi, insanlık tarihinde ender rastlanan  uygulamalarla yasakladılar. Kutsal Vatanımızda vatansız yaşamayı, Şirin dilimizle dilsiz yaşamayı, Kadim kimliğimizle kimliksiz yaşamayı reva gördüler. Ve bugün biz Kürtler, bütün dünyanın duyacağı bir biçimde, hem kendimiz hem de kedilerimiz için kendi topraklarımızda kendi kimliğimizle yaşamayı, kendi dilimizde iletişimi ve onurlu bir yaşamı talep ediyoruz.

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur