DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Zamanı doğru değerlendirmekKurdinfo:12:19 - 30/9/2011

Bir asırdır dünyada dönemsel birkaç dizayn yapılırken, Kürtler çağın koşullarına uygun siyaset üretemedikleri için hep kaybeden taraf oldular.


11 Eylül’ü 12 Eylül’e bağlayan nefis bir sonbahar gecesinde, ağırlaşan göz kapaklarıma inat, bu gecenin ruhunu, sesini/sessizliğini, kokusunu ve her saniyesini ruhumda yaşamak; uykuya yenilmeyerek, zifiri karanlığın aşama aşama aydınlığa ulaşan renk ahenginin doyumsuz seyrinden kendimi mahrum edemezdim.

 

Farkında olmadan ya da değerini bilmeden yaşam avuçlarımızdan akıp giderken, “aynı nehirde iki kez yıkanılamadığı” gibi hayatımızda belki de bir daha tekrarı olmayacak güzelliklerin farkında mıydık? İz bırakan günler, dönemler yaşamımızda bir alt üst oluş yaratır ve bizden aldıklarının telafisi çoğu zaman mümkün olmaz. Bu günlerin ya da dönemlerin bize kattıkları küçük mutluluklarla sınırlı da olsa, yaşamımıza yeniden yön vererek “hayat güzeldir” deyip inatla yaşamaya devam ederiz… 

 

İnsanlık tarihinin minik bir versiyonu olan bizlerin yaşamı böyleyken, tarih öncesi dönemden günümüze ülke ve milletlerin tarihinde iz bırakan önemli olayların yaşandığını biliyoruz. Bizim yaşamımızda olduğu gibi dünya tarihinde de milat olmuş kimi olay ve dönemler hep olagelmiş… İhtiyaç duyuldukça birkaç perdelik tiyatro oyunu hazırlanıp, kendilerini role uygun baş aktör sanan figüranlarla senaryo hayata geçirilmiş (1.ve 2. dünya savaşları vb.). Böylelikle ülkelerin sınırları, siyasi sistemleri, ekonomik güç dengeleri ve sosyal yaşamları değişim geçirmiş; o günkü koşullara uygun olarak dünya yeniden dizayn edilmiş…

 

Geçmişte yapılan dizayn yeni dönemin koşullarının gerisinde kaldığında ise, günümüzde yapıldığı gibi teknoloji çağına uygun senaryo ve figüranlar devreye sokulup, perde dünyadaki yeni dizayn için açılmıştır. 11 Eylül eylemi okyanus ötesinde yaşanmasına rağmen, binlerce km. uzakta olan bizler, iletişim çağının getirisi olarak bir aksiyon filmini izler gibi izlemiştik. Allah ve din için bu eylemi gerçekleştirdiklerini iddia edenler, Allah’ın şaheser olarak yarattığı insanı -ilginçtir- yine Allah için öldürüyorlardı(!)  Tüm dünyada deprem etkisi yaratan 11 Eylül eylemi, sıradan bir terör eylemi olmaktan uzaktı. Tüm dünyada bir alt üst oluş yaşandı. Siyasi, askeri ve ekonomik ciddi değişimlere vesile oldu.

 

Günümüzde ülkelerin sınırları değişmese de, radikal İslam’ın yerini ılımlı İslam almaya başlıyor, halka kan kusturan 30-40 yıllık diktatörlükler halkların direnişleriyle domino taşları misali tek tek devriliyor… Bu geçiş dönemi sancılı olsa da, demokrasi ve insan haklarının gelişmesine fırsat yaratacağı gibi, insan hak ve hukukunun yok sayıldığı, militarizmin gücü altında ezilen, silahın gölgesinde yaşamaya zorlanan mazlum milletler için değerlendirilebilecek fırsatlar yaratıyor. Eğer değerlendirebilirlerse ve demokratik siyaseti işletirlerse, bu fırsatların mazlumlara umut ışığı olma ihtimali oldukça yüksektir.  Kimi olaylar ise sadece bir ülkenin tarihinde ve halkının hayatında önemli yer tutar.

 

Biz Kürtlerin tarihinde olumsuz anlamda milatlar hep olmuş; Şêx Said, Ağrı ve Dersim direnişlerinin ardından yapılan katliamlar vb. Yakın dönemde ise 12 Eylül askeri darbesi! Kürt siyasetinde ve Kürtlerin toplumsal yaşamında bir alt üst oluşa yol açtı; bedeli tahmin edilemeyecek kadar büyük, onarımı oldukça zor, uzun vadeli yıkımı da bir o kadar ağır oldu. Günümüzde tarihi, sosyal, siyasal ve psikolojik tespitlerde bulunulurken “12 Eylül öncesi” veya “12 Eylül sonrası” vurgularının yapılması da bundandır.

 

Kürt ulusal hareketine ve Türkiye demokrasi güçlerine karşı 12 Eylül darbesini gerçekleştirenler, kendi kontrollerindeki İslami akımın önünü açtılar. Kendilerini baş aktör sanan figüranlar, 30 yıl sonra Türkiye’de ılımlı İslam’ın iktidar olacağını, Irak’ta Kürt Federasyonu’nun kurulacağını, eğer değişim sürecini iyi değerlendirebilirlerse Türkiye, Suriye ve İran Kürtlerinin de peşi sıra statüler elde edeceklerini ve dolayısıyla 21. yüzyılda kazananın mazlum Kürt halkı olacağını hesaplamamışlar mıydı?  

 

Bir asırdır dünyada dönemsel birkaç dizayn yapılırken, Kürtler çağın koşullarına uygun siyaset üretemedikleri için hep kaybeden taraf oldular. Yakın dönemde Güney Kürdistan’da Kürt siyasal öncüleri siyaseti günün koşullarına uygun yürütüp, Kürt tarihinde bir ilki gerçekleştirdiler. Federasyonu Kürtlerin yaşamına ve tarihine yazdırdılar, gurur kaynağımız olarak tarihteki haklı yerlerini aldılar. 

30.09.2011
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur