DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

DalKurd bir Kurd masalıKurdinfo:14:09 - 6/10/2011

İsveç’in Dalarna bölgesinde ve Dalarna’nın Dal’ı ile Kürt’ün Kurd’ünü birbirine ekleyerek DalKurd adıyla İsveç liglerinde fırtınalar estirsin


 

 

Bir futbol takımı düşünün, 2004 yılında kurulsun ve kurulduğu ilk yıl dahil, her yıl “üst üste” beş kez şampiyon olsun. “2004 yılında start verdiği” 6. Lig’den, beş yıl içinde 1. Lig’e yükselsin ve bu sezon da, ligin bitimine üç hafta kala liderin bir puan gerisinde şampiyonluğun en “iddialı” ekibi olsun.

Bir takım düşünün, kurucu başkanı 1980 yılından önce, “Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Girmeli (Girêmêra) nahiyesinde” Türkiye’nin “en genç muhtarı” olarak iki dönem üst üste muhtar seçilsin ve sonra “birileri” onu istenmeyen adam “ilan etsin” ve bu “gururlu adam” ailesiyle birlikte göç ettiği İsveç’te, sırf Kürt gençleri “çeteleşmesin” diye 2004’te bir futbol takımı kursun. Şimdilerde bile başkana “Serok Muhtar” densin!!

Bir futbol takımı düşünün, başkanı dahil 45 yöneticisinin daha önce hiçbir sportif yöneticilik “tecrübesi” olmasın ve bu geniş “heyet” dilini zar zor öğrendikleri bir ülkede, o ülkenin de takdirini kazanacak başarıların altına imza atsın. Bütün kararların oy çoğunluğuyla alındığı “sıkı bir demokratik mevzi” olsun.

Bir takım düşünün, yönetim kurulu kararıyla belirlenen oyun felsefesi, toplam 10 takıma (takımlardan birinin kadınlar liginde oynadığını hatırlatalım) benimsetilsin ve bütün takımlar stratejik olarak oyunu rakip alanda oynamaya mecbur edilsin. Hemen her düzeydeki takımlar bu oyun felsefesiyle başarı olsun.

Bir takım düşünün, eş teknik direktörler tarafından temsil edilsin. Biri Kürt diğeri İsveçli olan iki teknik adam takımın başında eşit yetkilerle donatılsın ve o takım “yönetim krizi” nedir hiç bilmesin.

Bir takım düşünün, tepeden tırnağa kurumsallaşması demokratik tarzda yapılandırsın ve her kurumunda iki dil (Kürtçe, İsveççe) iletişim egemen ve resmî olsun. Türkçe, Arapça ve Farsça, salt “Kürtçe karşıtı konumları” nedeniyle ilke olarak iletişim dışı kalsın.

Bir takım düşünün, Kürt coğrafyasındaki bütün renklerden kelimenin en kapsamlı anlamıyla bir “ebru” oluştursun ve bu “ebruliliğinin” yanına Filistinli, Kenyalı, Bosnalı çiçekleri de yerleştirmeyi ihmal etmesin. Unutmadan bu takımın en tanınmış çiçeği Bosnalı Nedim Haliloviç (hani şu bir zamanlar, Juventus’un formasını giyen Bosnalı).


Bu takımın adı DalKurd.
İsveç’in Dalarna bölgesinde ve Dalarna’nın Dal’ı ile Kürt’ün Kurd’ünü birbirine ekleyerek DalKurd adıyla İsveç liglerinde fırtınalar estirsin. Ve çok haklı sebeplerden (tamamen sportif!) ötürü İsveç ulusal medyasının en “ilgiye değer” takımına dönüşsün.

Bu futbol takımının yıllık bütün bütçesi “500 bin avro olsun” ve “280 bin avroluk” bir harcamayla, Türkiye’deki 2. Lig statüsünden yine Türkiye’deki Bank Asya düzeyine yükselmenin en büyük adayı olsun.

Ligin son üç haftasına girilirken 44 puanlı liderin gerisinde 43 puanla ikinci sırada yer alıyor DalKurd. Kenya Milli Takımı’nda 75 kez forma giyen orta saha oyuncu Robert Mambo Mumba’nın aldığı aylık ücret 1.700 avro; bu rakam da DalKurd’un bir futbolcuya ödediği en yüksek meblağ.


Ve son olarak takımda, sadece Robert Mambo Mumba’ya kazanılan maçlar sonrası prim veriliyor; o da 100 avro. Oyuncuların yüzde 99’u başka işlerde çalışarak hayatlarını kazanıyor.

Başkan Ramazan Kızıl ile uzun bir telefon görüşmesi yapmıştım bu yazıyı yazmadan önce ve doğrusunu isterseniz anlattıkları beni çok ama çok gururlandırmıştı. Hiç uzağa gitmeden Nusaybin’in bir köyünden İsveç’e göç eden bir gurup “kara Kurd’ün” bu başarısı, benim kuşağım için neredeyse bir “bin bir gece masalı”.

Keskûsorûzer”( yeşil, kırmızı ve sarı) renkleriyle yeşil sahalarda enternasyonal bir nitelik kazanmaya doğru hızla ilerleyen bu çokkültürlü takım her türlü övgüyü hak ediyor.


Kürtlerin siyaset dışında modern kurumlar kurması ve bunu başarıyla yönetmesi her türlü takdire şayandır
. Haydi, DalKurd seni UEFA şampiyonalarında da görmek isteriz. Bu gururu çoktan hak ettik.

Taraf 06.10.2011

Ali Fikri Işık


polesar@hotmail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur