DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Tarihsel fırsat kaçmadan !Kurdinfo:22:58 - 13/10/2011

Ortadoğudaki son gelişmeler Kürdlere yeni tarihsel fırsatlar sunmuştur. Ancak Kürdler bu fırsatları lehlerine çevirecek aktörlerden yoksun oldukları için, yeni çıkmazlarla karşı karşıyalar.


Halkların kötü talihi bazen tarihi fırsatlar sayesinde bir anda değişebiliyor. Yani konjoktürel değişiklikler beraberinde yeni olanaklar sunduğunda doğan bu yeni durumu lehine çevirebilenleryeni kazanımlar elde edebiliyorlar. Bunu devrim olarak niteleyenler olduğu gibi, karşı-devrimin  devrime evrilmesi olarak da belirtebiliriz. Esir uluslar için ise bunu kurtuluş olarak belirtmek mümkündür.

 

Yaşadığımız süreçte sınıfsal mücadele değişime uğrayarak, kültürel mücadele biçimi aldığı içindir ki, çoğu kişi hala klasik önermelerle süreci analiz edememenin zorluğu içinde bocalamakta ve doğru tespitler yapamamaktalar. Giderek marjinalleşerek kitle tabanını kaybediyorlar veya kitle ile ters düşerek kopmalar yaşanabiliyor. Bu, küçülmeyi beraberinde getirmekle kalmayıp; düşüncelerini despotça kitleye dayatma biçiminde anti-demokratik bir yapıya bürünmesine de yol açıyor. Kitle tabanının taleplerine yanıt olamayan bu tür yapılar, kitleyi ‘ kontrol ‘ altında tutmak için şiddeti bir yöntem olarak benimserler. Otokratik ve despotik  korku salıp kitleyi derin bir sessizliğe itse de, kitlede  alttan alta bir nefret ve tepkinin oluştuğu şüphesizdir. Seçeneksizlik ve çaresizlik kitleyi bu despotik yapıların yedeğine çekmiş görünse de, bu her an doğacak bir alternatifle birlikte o despotik yapılara karşı bir başkaldırıyı da beraberinde taşır.

 

Ortadoğudaki son gelişmeler Kürdlere yeni tarihsel fırsatlar sunmuştur. Ancak Kürdler bu fırsatları lehlerine çevirecek aktörlerden yoksun oldukları için, yeni çıkmazlarla karşı karşıyalar. “Sümürge statüsüne bile sahip olamayan Kürdistan”nın parçalanmışlığı özel bir durum arz etse de, temelde uluslaşma bilincinin eksikliği yattığı için birlik ruhu yakalanamıyor ve ortak hareket edilemiyor. Sömürgeci devletlerin mücadeleyi içerden kuşatmaya yönelik, statükoyu korumaya yönelik manüplasyonları ve buna göre dizayn ettiği, donattığı örgütlerin aktör olarak piyasaya sürülmüş olması sorunu Kürdler açısından çok daha tehlikeli duruma getirmiştir. Silahlı bir güce sahip bu Kürdistanî olmayan örgütlerin, Kürdistan’nın her bir parçasını (güney hariç, o da tehdit altındadır) denetimine sunulan sömürgeci devletin bir parçası olarak tutmak için; statükoyu korumak için silahlı gücünü bir tehdit olarak kullanmaktadır. Kürdlerin ulus olmaktan doğan doğal hakları olan kendi kaderlerini tayin etmelerini engellemek için, aktif bir konumda rollerini oynamaktalar.

 

Kürdler için devletleşmemeleri gerektiğini, suni sınırlara bağlı olduklarını her fırsatta söylemeleri, ayrı bayrak ve toprak talepleri olmadıklarını söylemeleri, ‘bölücü-ayrılıkçı’ olmadıklarını ısrarla belirten bu örgüt veya örgütlerin ne kadar Kürdî olduklarını sorgulama zamanı gelmedi mi ? Bu aşılmadan yakalanan tarihi fırsatların Kürdler için kurtuluşa çevrilmesi mümkün müdür? Kuzeyde TC, doğuda Fars, güneyde BAASÇI ESAD’ın çıkarları gözetilerek kurtulmak mümkün müdür?

 

Kürdlerin kurtuluşu öncelikle bu içten kuşatmayı kırmak ve tehdit olmaktan çıkarmaktan geçer. Yurtsever Kürdistanî bir cephenin oluşturulması ve bir bütün olarak Kürdistan’nın kurtuluş mücadelesinin demokratik yoldan başlatılması gerekir. Tarihsel fırsatın sunduğu bu sürecin heba edilmemesi için geç kalınmamalıdır. Kürd halkı bağrından onlarca tutarlı lider ve aktör çıkarabilecek potansiyele sahiptir. Konjoktür Ortadoğunun yeniden dizaynı ile birlikte yeni gelişmelere gebedir, yeterki bu boşluk doldurulsun. Sürece cesaretle müdahale edemeyenlerin sonradan pişmanlık duymaları para etmez…

13.10.11

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur