DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Güney’deki Kürt kazanımlarını gözetmeyen hiçbir siyaset Kürdistani olamazKurdinfo:22:00 - 16/10/2011

Toprakları dört ayrı sömürgeci devlet eliyle işgal altında tutulan Kürtlere bu devletler tarafından yüzyıllardır uygulanan / reva görülen zulüm, inkâr ve asimilasyon politikaları aslında birbirinden çok ta farklı değildir.


Toprakları dört ayrı sömürgeci devlet eliyle işgal altında tutulan Kürtlere bu devletler tarafından yüzyıllardır uygulanan / reva görülen zulüm, inkâr ve asimilasyon politikaları aslında birbirinden çok ta farklı değildir.

 

Kürdistan’ın işgal altındaki her parçasında hüküm süren egemen güçlerin / devletlerin bölgedeki kaynaklarının avantajlarının paylaşımında kendi aralarında muazzam çekişme ve çelişkiler yaşıyor olmalarına rağmen Kürtlerin ulusal ve toplumsal özgürlük talepleri söz konusu olduğunda muhteşem bir orkestra ahengi içerisinde birlikte hareket ettiklerini bilmekteyiz.

 

Kürt Halkını kendi çıkarları doğrultusunda köleleştirip kullanmaktan ve yine Kürtlere ait toprakları zora ve zulme dayalı gasp etmekten başka hiçbir ortak yanı olmayan TÜRK, ACEM VE ARAP sömürgecilerinin Kürt Halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine genelde ortak bir strateji ve dayanışma ruhuyla karşı koyduklarının tarihte birçok örneği bulunmaktadır.

 

Bahsi geçen bu kahredici stratejik ortak davranış ve birlikteliğin en somut örneğini Güney Kürdistan’ın Kerkük vilayeti ve bir kısım Kürt Kasabalarının statüsünün belirlenmesi safhasında (Irak Federal Anayasasının 140. maddesine rağmen) görmüş olduk. Asıl dikkat çeken durum, bahsi geçen bölgenin Kürdistan yönetimine devredilmesi söz konusu iken tam da o dönemde PKK’ nin TC devletini kışkırtacak eylem ve tutum geliştirerek Güneyli Kürt Kardeşlerini zora sokmasıdır.

 

Amerika Birleşik Devletleri ve bağlı güçlerin kendi uzun vadeli çıkar hesaplarıyla Irak diktatörü Saddam rejimine yönelik müdahalesi sırasında, Güneydeki Kürtleri temsil eden güçlerin ulusal bir anlayış çerçevesinde kendi aralarında yarattıkları birlik anlayışını ve yüzyıla yakın mücadele deneyimini / dinamiklerini de kullanarak işgal altındaki Kürdistan’ın bir parçasını özgürleştirdiğini biliyoruz.

 

Özellikle 12 Haziran seçimleri sonrası Kuzey Kürtlerini temsil iddiasında olan BDP ve blok milletvekillerinin basiretsiz tutumları ve buna bağlı olarak PKK’ ye bağlı güçlerin yeniden şiddete dayalı bir mücadele pratiği geliştirmeleri bir kez daha sömürgeci TC devletinin Güney Kürdistan’a yönelik baskılarını artırmasına ve Kürtlerin egemenliği altındaki topraklara yönelik saldırılarına ciddi bir bahane sebebi olmuştur.

 

Kuzey Afrika’da başlayan ve giderek Ortadoğu’da hızla yayılan demokratikleşme rüzgârından Kürtlerin de azami ölçülerde yararlanabileceği bu tarihi fırsatta Kuzey Kürdistan’daki siyasi çevrelerin de önemli bir samimiyet ve doğru siyaset üretebilme testinden geçmekte olduklarını bilince çıkarmaları gerekmektedir. Bu tarihsel süreçte Kürtler adına siyaset yapan çevreler ya milli bir anlayış çerçevesinde ilkeli birliklerini yaratarak mazlum Kürt Halkının kurtuluşuna giden yolu açacaklar ya da 1. Dünya Savaşı sonrası kaçırdıkları gibi tarihi bir fırsattan daha kendilerini mahrum bırakacaklardır.

 

Kürtlerin Ulusal Birliği güçlüye yamanmak veya biat etmekten değil her türlü kişisel ve küçük grup hesaplarından arınmış olarak doğru, samimi ve ilkeli birliktelikleri yaratmaktan geçer.

 

       Saygılarımla

 

 

       M. Hüseyin Taysun

 

      16/10/2011  İSTANBUL

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur