DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kürtlerin Kahreden kaderi ve Van’da kırılan fay hattıKurdinfo:19:43 - 25/10/2011

Türk medyasını çoğunlukla elinde tutan sözde spiker ve program yapımcısı yosmaları vasıtasıyla insanlığa sığmayan ırkçı, şoven yorumlarıyla da Kürt insanlarının yüreğini incitmişlerdir


Kürt Halkını muazzam bir acı ve elemle karşı karşıya bırakan Van depremiyle ilgili bu birkaç satırı yazarken oldukça sıkıntılı bir ruh haliyle kalemimi tutmaya çalışacağım.

 

Genelde doğal afetler kendisine insanım diyen tüm insanların etnik köken, renk ve inanç farkı gözetmeksizin tek yürek, tek nefes olarak insani bir refleksle birbirine sarıldığı, sahiplendiği ve yardımlaşmak üzere birbirine koştuğu olaylardır.

 

Doğal afetler çoğu zaman birbirini tanımayan farklı ırklardan, cinsiyetlerden ve yaşlardan insanların, kucak kucağa hayatların sonlandığı ortak mekânlar veya mezarlar özelliğini taşır. Bundan dolayıdır ki doğal afetlerde insan iradesi ve tercihleri dışında insanlığın ortak vicdanı kendiliğinden devreye girer. Böylesi toplu felaket, acı ve ölümlerde kimsenin bir diğerine hangi ırktan veya inançtan olduğu sorusunu yöneltebilme şansı/lüksü yoktur, olmamalıdır.

 

23 Ekim 2011 Pazar günü Kürdistan’ın incisi, gözbebeğimiz Van ve çevresindeki depremde de aynen böyle olmuştur. Büyük çoğunluğu Kürt olmakla birlikte ne yazık ki Türkler, Azeriler, Çerkezler ve diğer ırklardan az da olsa insanlar hayatlarını beraberce kaybetmiş ve bir bütün olarak yürekler yanmış, yüzlerce ocak sönmüştür.

 

Tüm bu acılara ve sancılara rağmen Van depreminde asıl kahreden olay devletin ilk 48 saatte vatandaş sayarak vergisini aldığı, çocuğunu askere gönderdiği, zindanlara attığı felaketzedelerin imdadına koşmayarak onları bu acılı durumlarıyla baş başa bırakmasıdır.

 

Bilindiği gibi dünyanın her ülkesinde doğal afetlere ilk müdahaleyi ordu mensupları yapmaktadır. Bu gelenek Türkiye’de de böyle bilinmektedir. Ancak bu kez ordu mensupları felaket bölgesinde görülmediği gibi depremde ölen Kürt sayısını az bulmuş olacak ki felaketin yaşandığı coğrafyanın çevresinde büyük bir operasyon başlatarak Kürt evlatlarının avına çıktığını omuzu kalabalık apoletli paşaları tarafından tüm dünyaya ilan ederek Kürt halkının yüreğinde gerçek fay hattının kırılmasına sebep olmuştur.

 

Ayrıca Türk medyasını çoğunlukla elinde tutan sözde spiker ve program yapımcısı yosmaları vasıtasıyla insanlığa sığmayan ırkçı, şoven yorumlarıyla da Kürt insanlarının yüreğini incitmişlerdir.

 

Ancak Kürtler bu felaketin öncesinde Erzincan, Çaldıran, Hınıs, Varto, Bingöl ve Lice depremlerinde de on binlerce evladını kaybetmiş, büyük acı ve sıkıntılar sonucu yine kendi yaralarını kendi iç dayanışmalarıyla sarmasını becermiştir. İnanıyorum ki Kürt halkı Van’da da tarihteki benzerlerinin aynısını yaparak yeniden yaşamını sürdürecektir.

 

Bu devletin kuruluşunda ve yaşamasında büyük emekleri olan Kürt halkı, devletin böyle bir felaket sonrası ordusunu Kürt çocuklarını öldürmek üzere operasyonlara çıkarmasını değil haklı olarak yas ilan ederek büyük bir yardım seferberliği başlatmasını bekleme hakkına sahiptir.

 

Bütün bu olumsuzluklara rağmen yüzlerce kuş türüne konuşmayı, muhabbet etmeyi öğretmiş büyük Kürt edebiyatçısı ve şairi Feqiye Teyran’ın torunu Vanlılara, Kürtlerin, Ahmede Xanî’nin birlik ve beraberlik ruhu ve öğretisiyle sahip çıkarak bu acılı günlerini unutturacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. 

 

Gün, onurlu Kürtlerin şahsında Kürdistan’ın gözbebeği, sevgili Van’ımıza ve onun çilekeş halkına sahip çıkma günüdür. Tüm Kürtlerin bu ulusal ve toplumsal duyarlılığı göstererek yeniden Van’ımızı ayağa kaldıracağına inancımı belirterek bir kere daha tüm Kürdistan’ın acılı ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum.

 

                Saygılarımla

 

 

 

                M. Hüseyin Taysun

 

                25/10/2011 İSTANBUL
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur