DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Van´da kırılan yüreğimizdeki fay hatlarıdırKurdinfo:13:56 - 28/10/2011

Kürt düşmanlığı, faşizm, ırkçılık gibi illetlerin bu toplumun derinliklerinde kök salmasında medya başından beri çok önemli roller üstlenmiştir.


Van depremi fayların kırılıp, gazların açığa çıkması sonucu oluşan yıkımlarla, soğukla ve ölümlerle sınırlı fiziksel bir hareketlenme değildir. Doğru yerden baktığımızda kimi acıtan ve can yakan gerçekliklerin de açığa çıkmasına vesile olmuştur. Bu depremle Kürtler bir kez daha hem dostluğu hemde düşmanlığı gördüler.

Bu yazının konusu Van depremi sonrası devletin, onun organizasyonlarının Van'dabatağa saplanıp enkaz altında kalması değildir. Kaldı ki başarısızlığı başta başbakan ve diğer devlet erkanı da ıkınasıkına da olsa itiraf ediyorlar. Meselenin bu boyutu daha uzun zaman konuşulacağa benziyor.

Merkez medyanın ikiyüzlülüğü, arsızlığı, tutarsızlığı Van depremiyle iyiden iyiye eşkere oldu. Bir taraftan şaşaalı yardım kampanyaları düzenlerken, öbür yandan Kürt-
leri aşağılamak Kürtlere sövmek için her fırsatı değerlendirdiklerine tanıklık ediyoruz.

Kürt düşmanlığı, faşizm, ırkçılık gibi illetlerin bu toplumun derinliklerinde kök salmasında medya başından beri çok önemli roller üstlenmiştir. Kürtlerin baskı altında tutulması için uygun idolojik argumanların geliştirilmesini kendisine görev bilmiş vazife edinmiştir.

Bunu çok gizleme gereği duymadıkları gibi zaman zaman açıktan da yapmakta bir sakınca görmediler.

Atv'de gündüz kuşağında yayınlanan "Tatlı Sert" programını sunan Müge ANLI 'Önce taş at, polisi askeri kuş gibi avla, sonra yardım iste, herkez haddini bilsin' sözleri...
Ardından aynı gün Habertürk'te sunucu Duygu CANBAŞ'ın "Deprem doğuda da olsa, Van'da da olsa üzülüyoruz" sözleri...

Talihsiz olan ikisinin de kadın olmaları, anne veya gelecekteki anne adayı olmaları beni derinden etkiledi. Anaların yada gelecekteki anne adaylarının Kürt düşmalığını, ırkçılıklarını, akıl almaz boyutlara taşımalarını bir kadın, sanatçı ve anne olarak algılamakta zorluk çekiyorum.

Savaşların, ırkçılığın, halkların ve ülkelerin başlarına ne büyük belalar açtığını mutlaka kendileri de biliyorlardır. Buna rağmen bu sözcükleri bu denli rahatlıkla kullanabiliyorlar.
Kendilerini koruyan, himaye eden gizli bir elin olduğunun farkındalar. Kendilerini bir yerlere, bir şeylere yamıyorlar. Gariptir ki bu tuhaflıklarından sonra bile programlarını büyük bir pişkinlikle sürdürüyorlar. Her gün ekranlarda arz-ı endam ediyorlar.


Kürtler bu ve buna benzer düşmanlıkları her dönem yaşadılar. "En iyi Kürt ölü Kürttür", "Kürtten evliya koyma avluya", "Türkiye'de Türk olmayanların tek bir hakkı vardır. Türklere köle olma hakkı" örnekler uzatılabilir...

 

HAVADA KARDEŞLİK KOKUSU VAR

Halepçe'deki dayanışma ruhu Van depremiyle birlikte Kürt birliğine ulusal ruha yeni ivmeler kattı. Kürtler Van depreminde acıları paylaşmak konusunda ve dayanışma duygularına zirve yaptırdılar. Yaralarını el birliği ile sarmaya çalıştıklarını cümle aleme gösterdiler. Her bir yandan Kürtler olanaklarını sonuna kadar zorlayarak adeta seferberlik ilan ettiler. Bu ruhun, bu coşkunun, Van'ı yeniden ayağa kaldıracağını, inşa edeceğini umuyor ve düşünüyorum.

 

SÖZÜM

Kürt kadınlarınadır: Bu anlayışları mahkum edelim, teşhir edelim. Bu tip programları protesto ederek daha az, yada hiç izlenmemesini sağlayalım.
Kürt toplumuna: Gün birliğin, dayanışmanın, paylaşmanın zamanıdır. Van'da yaşanan acıyı ve soğuğu ortaklaşa paylaşalım.
Kürt hukukçularına: Şaşıyorum size! Halen açıktan suç olan bu eylemi yargıya taşımadığınız için. Hukuk bilgilerinizi bu uğurda kullanmadığınız için...

Kürt aydınlarına: Yetenek ve aklınızı ön görülerinizi tartışma gereği bile duymuyorum. Bu konuda iki satır bir şey yazmamanızı oldukça manidar buluyorum.

Kürt gençlerine: Her olayda sokaklara dökülmesini en çok siz bilirsiniz. Atv'nin ve Habertürk'ün önünde bu eylemi protesto edecek gücünüz yada cesaretiniz mi yoktu? Yada akıl mı edemediniz?

Basının, bilimin, üniversitelerin namuslu insanları... Sözüm sizedir. Daha ne kadar susabileceksiniz? Daha ne kadar görmezden gelebileceksiniz?..
 
                                                                                             Nevin Güngör REŞAN
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur