DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

TDŞK: Türk bayrağını savunmak Kürtlerin görevi olmamalıdır!Kurdinfo:22:13 - 3/11/2011

BDP çizgisinde yer alan bazı unsurların eline geçtiği her fırsatta Kürt halkının Ulusal değerleri ve siyasal hedeflerine karşıtlık anlamına gelecek açıklamalarını hayret ve ibretle izliyoruz.


BDP çizgisinde yer alan bazı unsurların eline geçtiği her fırsatta Kürt halkının Ulusal değerleri ve siyasal hedeflerine karşıtlık anlamına gelecek açıklamalarını hayret ve ibretle izliyoruz.

En son Şırnak milletvekili ve BDP Meclis grubu başkanvekili Hasip KAPLAN’ın yaptığı talihsiz açıklamada, bu zihniyetin en açık dışa vurum örneğidir. BDP Şırnak milletvekili Hasip KAPLAN’ın bu nitelikteki açıklaması, açıklamalarının ilki de değil, Antalya’da yaptığı Basın açıklamasında ‘’ Bağımsızlık, düşünce özgürlüğü kapsamında dahi ele alınamaz’’ diyerek, gerek hukuk adına, gerekse Kürt halkının ulusal eğerleri adına kabulü imkânsız bir söylem dile getirmiş ve hiçbir tepki almadığı için hızını alamayarak, Kürt halkının ulusal değerlerini yok saymaya devam etmektedir. En son demecinde ise bu işi biraz daha ileriye taşıyan Hasip KAPLAN "Bayraklı yürüyüşler yapalım deniliyor. Partimiz olmasa ülkenin bir tarafında Türk bayrağı bu kadar özgürce dalgalanamaz. Açık söylüyorum, bir tabur bir binbaşı dağlarda bayrağı koruyamaz. Bizler koruyoruz, çünkü ortak değerimiz” diyor.

Önce şu gerçeğin altı önemle çizilmelidir, eşit koşullarda olmayan iki halkın varlığı ve birinin “tek vatan, tek millet ve tek bayrak” sloganıyla diğerinin tüm değerlerini ve gerçekliğini yok sayarak asimile etme, kimliğini unutturma gayreti vardır. Başka halkların simge olarak kabul ettiği ve saygı duyulması gerekliliğide burada anlamını yitirmektedir, çünkü eşit koşullarda olmayan iki halkın varlığı ve birinin tüm değerlerinin yok sayılması gerçeği vardır. Dolayısıyla koruyuculuğunu yapmak  bizim işimiz  değil, olmamalıdır, olamazda. Zira Kürt halkının bir marşı ve bir bayrağı vardır. Bize düşen kendi bayrağımızı korumaktır.

Hasip KAPLAN ve benzerlerinin yaptığı bu türden açıklamaların hazin yanı, Kürt halkı adına siyaset yapan ve iki dönemdir Kürt halkı tarafından temsilci seçilen biri tarafından yapılmasının yansıra, BDP çevresinden en küçük bir reaksiyonun dahi olmamasıdır.

Kürt ulusal değerlerini ve siyasal hedeflerini dejenere ederek TC’nin sömürgeci sistemine entegre etme gayreti olarak gördüğümüz bu tür yaklaşımları ve bu açıklamalar karşısında sessiz kalan anlayışı kınıyor, Kürt halkından özür dilemeye davet ediyoruz.

Diyarbekir, 2.11.2011

TDŞK-Tevgera Demokratên Şoreşgêr a Kurd
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur