DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

600+Yunus=601Kurdinfo:23:11 - 6/11/2011

Halk senin gibi cesur ve korkusuz bir çocuğun yaşamak için saniyelerle savaştığını, bu coğrafyada ölmek ve öldürmenin kolay, yaşamak ve yaşatmanın zor olduğunu farkındaydı.


Yunus, gazetedeki kara gözlerine ve ağzından çıkan iki kelimeye (EZ DİMRİM) odaklandım.13 yaşında bir çocuktan beklenmeyecek cesaretle, ölümden kurtulmak için yapılan müdahaleyi korkup ağlamadan, verilen komutları soğukkanlılıkla yaparak, kurtarma ekibinin işini kolaylaştırıyordun.

Yunisê çavreş, Başbakan ve Kabine üyeleri depremin akşamında, deprem bölgesine çıkarma yapıp, olaya hâkim yaraların kısa sürede sarılacağını söylediklerinde, her geçen saniyenin aleyhinde olduğunu bildiğimizden, bir nebzede olsa bu yüreğimize su serpti.

Yerel belediyeler kendi olanaklarının yanı sıra sms ve anoslarla hızlı bir şekilde yardım kampanyası başlattılar. Bölge Belediyeleri dışındaki belediyeler, STK, Esnaf, Ticaret odaları  vb seferberlik kervanına katıldı. Yardım konvoyları,senin için saniyelerin önemini bildiğinden, deprem gecesi yola koyulduklarında akranlarında harçlıklarını, giysilerini sana ulaştırmak için kervandaki yerlerini aldılar

Berxê min, Biz Kuzeyli Kürtler, Halepçe de yaptığının aynısını senin için yaptı. Dua ve gözyaşlarını yatağını, halısını, giysi ve yiyeceğini senden esirgemedi. Halk senin gibi cesur ve korkusuz bir çocuğun yaşamak için saniyelerle savaştığını, bu coğrafyada ölmek ve öldürmenin kolay, yaşamak ve yaşatmanın zor olduğunu farkındaydı.

Oysa senin adına siyaset yaptığını iddia edenler, Hükümet ve BDP baltalarını gömmektense seni beton bloklarının altına gömülü kalmana rıza gösterdiler. Depremi ve enkaz altında kalanları, siyasi ve gelecekteki seçim yatırımı olarak kullanmayı hedefliyor, biri diğerinin eli güçlensin istemiyordu, yaşaman için saniyelerin farkında değildiler. Çünkü iki tarafta ölümümüze alışmıştı,

Kitle ve kamera önünde polisin yakasına yapışıp, tokatlayan yerlerde yuvarlanan oy verdiklerimiz, protokol için davetiye gönderilmediği için küsüp darıldılar. Hiç birisinde sendeki cesaret ve korkusuzluğun esamesi olmadığı için gidip Vali ve Başbakanın yakasına yapışıp, koordineli ve hızlı çalışmayı dayatıp, ölümleri azaltmayı akıl edemediler. Şimdiden AKP VE BDP’ nin Van’da yapacakları seçim konuşmalarını duyuyorum.

Hükümet dış yardımı kabul etmeyip, CHP ilk defa hükümeti desteklediğin de, biliyorduk ki bu karar biz Kürtlerin aleyhineydi. Filistinli, Somalili yaşıtlarına başta oyuncak ve gıda malzemelerini, insani bir görev olarak gönderen hükümet, yaşamak için saniyelerle yarıştığını bilen yabancı insani yardım ekiplerini senin ölümünden sonra kabul etti,

Çavreş, biliyorum sen oyuncak değil, sen, cansız bedenin ve enkazın altında, elinden tutup ölümden kurtaracak yardım eli bekliyordun. Bu elin İsrail, Yunan, Ermeni veya Azerbeycanlı olmasının senin için önemi yoktu ki, sen yaşamak istiyordun.

600 kişi ve sen öldükten sonra, Başbakan bu tür afetlerde aksaklıkların olabileceğini, DTP de Hükümet yetkileriyle bir araya gelip kırgınlığın kalktığını basından okuduk. 

Delalê mın, TU MİRÎ

Bir kereliğine baltalarınızı Yunus için gömemediniz üzgünlüğünüz, mallesefiniz, seçiminizde, oyunuzda, kazanımlarınızda sizin olsun.

Beranê mın,TU MİRÎ

Bizde çok kirlendik Yunus, bizi de bağışlama
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur