DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Herkes sözünü söyledi, sıra icraattaKurdinfo:22:13 - 14/11/2011

Van ve Erciş’teki Kürt kardeşlerimize kendi olanakları çerçevesinde 18.000 TL ve bir kamyon giyim, gıda ve ihtiyaç malzemesi göndermek suretiyle karınca kaderince yardımcı olmuştur


Van ve Erciş’teki yüreklerimizi parçalayan deprem felaketiyle ilgili gerek Televizyon ekranlarından gerekse bölgede yaşayan dostlarımızdan bölgede yaşanan trajediyi öğrendik/bilgilendik. Ayrıca yazılı ve görsel medyadan Kürdistan’da yaşanmış olan bu acılı olay hakkında farklı çevrelerin olumlu olumsuz beyan ve yaklaşımlarına da yeterince şahit olduk.

 

Bir taraftan tuzu kuru ancak vicdan yoksunu, insanlıktan nasiplenemeyen, kırkını devirmiş bir türlü ana olmayı göze alamamış/becerememiş, yaşamını kedi köpek eniklerine hasletmiş kokanaların aşağılık, ırkçı faşist yorum ve yaklaşımlarına şahit olurken diğer taraftan var olan tüm imkânlarıyla Van ve Erciş’teki Kürt kardeşlerinin acılarıyla ortaklaşan ve onların acılarını yüreklerinde yaşayan onurlu, duyarlı, fedakâr insanların çaba ve çırpınışlarına da şahit olduk.

 

Van ve Erciş’teki bu acılı olay bir anlamda önemli bir insanlık ve vicdan sınavına dönüşerek özellikle Kürt Halkı açısından dost ve düşmanını ayırt etme noktasında oldukça öğretici bir özellik taşımakta iken ne yazık ki ilk depremden 17 gün sonra yeniden yüreklerimizi ağzımıza getiren ikinci bir felaketi de yaşamış olduk. Ancak ikinci deprem olayı bağıra bağıra geliyorum demiş olmasına rağmen iktidar yetkililerinin kendi yükünü hafifletmek üzere bölge insanını evlerine ve işyerlerine yerleşmeleri için teşvik etmesiyle tam bir katliam ve trajediye dönüşmüştür.

 

Geldiğimiz noktada içerisinde yaşanılan ağır kış koşullarına da baktığımızda iktidarın ve ilgili devlet kurumlarının her şey gül gülistanlık olacak biçimindeki açıklamalarına rağmen tarihteki örneklerinden biliyoruz ki böylesi doğal felaketlerin üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra tabiri caizse evli evine köylü köyüne misali bölge insanlarının acı ve sıkıntılarına giderek sırt çevrilmekte ve o insanlar kendi kaderleriyle baş başa bırakılmaktadır.

 

Tam da bu süreçte Kürt Halkı adına siyaset sahnesinde olanlara ve sivil toplum kurumlarına oldukça büyük görevler düşmektedir. Bu görevleri yerine getirmeyen veya getiremeyen özellikle Kürt siyasi kurumları, sivil örgütler ve olanak sahibi şahsiyetler bu doğal afetin mağdurlarına karşı tarih önünde mahcubiyetten ve sorumluluklarından kurtulamayacaklardır.

 

Bölge halkının ağır bedelleri göze alarak bölgede iktidarlaştırdığı siyasal çevreler bu gerçeğin bilincinde hareket etmek ve felaketzedeleri her yönüyle sahiplenmek zorundadırlar.

 

 

       KÜRT SİYASİ ÖRGÜT, ÇEVRE VE ŞAHSİYETLERİNİN YAPMASI GEREKENLER 

 

1-    Her platformda yurttaşı olduğu mağdurların tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere devlet ve iktidar çevrelerini görevini yapmaya zorlamak.

 

2-    Uluslar arası ilgili kurumları bölgedeki gelişmelere en üst düzeyde duyarlı kılmak ve gelişmelerle ilgili onları bilgilendirmek.

 

3-    Özellikle Kürt orijinli sermaye çevrelerinin imkânlarını mağdur bölge insanının sıkıntılarını hafifletmek üzere seferber etmelerini sağlamak.  

 

4-    Heyetler halinde sık sık bölgeye gidip felaketzedelerin yanında bulunmak, onların var olan sorunlarıyla yakından ilgilenmek.

 

Bütün bunları yapmayan ya da yapamayan parti, örgüt, çevre ve şahsiyetlerin genelde Kürt insanına özelde de depremzedelere yönelik söylemlerinin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Yaşanan bu felaketten ve mağduriyetten sonra gün laf etme günü değil tam da icraat yapma günüdür.

 

Bahsi geçen çevrelerin bu sorumluluk çerçevesinde davranacağı temennisiyle şimdiye kadar bölge insanına yardımını esirgemeyen insanlara tek tek minnet duyduğumu belirtmek istiyorum.

 

 

 

MÜTEVAZI BİR AÇIKLAMA

 

15 Haziran 2006 yılında kaybettiğimiz sevgili oğlum Sait Kemal TAYSUN adına ailemizin kurmuş olduğu MAKÖV (Mağdur Kürt Öğrencileri Vakfı) Van ve Erciş’teki Kürt kardeşlerimize kendi olanakları çerçevesinde 18.000 TL ve bir kamyon giyim, gıda ve ihtiyaç malzemesi göndermek suretiyle karınca kaderince yardımcı olmuştur. Bu yardımların Van ve Erciş’teki dağıtımını yapan çok değerli yurtsever demokrat arkadaşlarımıza teşekkür etmeyi Taysun ailesi olarak bir borç saymaktayız.

        

            Saygılarımla

 

 

 

            M. Hüseyin Taysun

 

            12/11/2011 İSTANBUL

 

 

 

 

               
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur