DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Legal siyaset alanları nasıl gelişecekKurdinfo:22:22 - 14/11/2011

AKP ile KCK arasında sıkışan kürt legal siyasi hareketleri kitleselleşemiyor çünkü siyasete zemin açılamıyor.


Uzun zamandan beri iktidar ’legal kürt muhalefetinin önünü açmak’ için önüne geleni tutukluyor. Bazen seçimle gelmiş bir belediye başkanı, bazen seçilmiş bir meclis üyesi, bazende  akademisyen, bazen de bir STK yöneticisi olabiliyor. Bu çok yoğun tutuklamalar, illegal siyaset yapanların önünü açıyor. Hatta parlamenterlere parlementoyu terk edin diyebiliyorlar.

 

Legal kürt siyaseti, yapılanların, legal siyasetin önünü tıkamaya yönelik  çalışmalar olduğunu hayretle izliyor.Giderek legal siyaset yapmak zorlaşıyor. Giderek kürt parlamenterler ve kürt siyasal partileri gereksizleştirilmeye çalışılıyor. AKP ile KCK arasında sıkışan kürt legal siyasi hareketleri kitleselleşemiyor çünkü siyasete zemin açılamıyor.

 

Legal kürt siyasal hareketleri, yapılanları, kendilerine siyset zemini açmak için yaptığı iddiasında olan ıktidara, bunu içimize sindiremeyiz düşüncesinden hareketle, seçimlerde oluşturulan blokla gerekli yanıtı verdi. Legal kürt siyseti ısrarla illegaliteden ayrışmaya araya mesafe koymaya cabalarken her sivil tutuklama legaliteyi illegalitenin kucağına itmeye devam ediyor.

 

Demokratik legal siyasi hareketlerin gelişmesi nin yolu siyaset zemininin oluşturulması  ile mümkündür.Demokratik hak ve özgürlükler geliştikçe legal siyaset alanaları gelişir ve illegalite gereksizleşir Aksine yapılan işler legeliteyi gereksizleştiriyor.kürt siyasal hareketlerinin kitleselleşmesinin önünü tıkıyor. Farkında değilmisiniz. 12 eylülden beri izlenen baskı kıyım kimi geliştirip kitleselleştirdiğini.

 

Legal kürt siyasi hareketleri, hak ve özgürlüklerin gelişimin de başarısız olursa, nasıl kitleselleşecek?.legal ve ilegal siyasetler aynı tabanda siyaset yaptığına göre taban nasıl legaliteyi tercih edecek?Başarısızlık tercih nedeni olabilirmi?

 

Yoksa siz Kürtlerin kendi adına siyaset yapmasınamı karsısınız?devletin eski paragidmasının peşine mi düştünüz?kürtlerin kendi adlarına siyaset yapmalarına gerek  yok AKP de CHP de siyaset yapmamızı mı istiyorsunuz?Bunlar artık çoook gerilerde kaldı cok. Kürt sağı, Kürt solu, kürt halkının oy verme davranışını artık geriye ceviremez. Artık büyük bir coğunluk kendi partilerine oy veriyor. Baraj koyarsanız kendi bağımsız adaylarına oy veriyor.Kendi kendini yönetmek istiyor. Artık bunu anlamak gerekiyor.

 

Kürt halkı yeni adımlar bekliyor.Daha çok özgürlük istiyor. Anayasa bunun için büyük bir fırsat, beklentilerin boşa çıkmaması lazım. Siz daha CHP Genel Başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulunun açıkladığı 8 maddeyle ilgili görüşlerinizide açiklamadınız. Veya yeni 8 maddeniz varmı ?                                 

 

14 Kasım 2011

                                     

Nurullah Timur

                                    

                                     .
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur