DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Yapılacak yeni Anayasa Kürt halkının haklarını garanti altına almalıKurdinfo:22:34 - 21/11/2011

Özgür, demokratik ve barışçıl bir ortamın oluşturulmasını olmazsa olmaz bir koşul olduğunu sayar.


18-19 Kasım 2011 tarihinde Diyarbakır’da toplanan Parti Meclisimiz, gündemindeki diğer konuların yanı sıra içeride ve dışarıda yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek aşağıdaki sonuçlara ulaşmıştır.

 

Kuzey Afrika’dan başlayarak Suriye’ye sıçrayan halkların demokrasi ve özgürlük talepleri ekseninde gelişen toplumsal hareketliliği yakından izleyen Parti Meclisimiz, başvurduğu baskı ve katliamlara rağmen Suriye Baas rejiminin kaçınılmaz sona doğru hızla gittiğini tespit eder. Partimiz, otoriter Baas rejiminin yıkılmasından sonra demokratik bir sistemin kurulması ve Kürt halkının ulusal demokratik haklarına kavuşması için Suriyeli Kürt kardeşlerimizin Suriye Kürtleri Ulusal Kongresi çatısı altında bir raya gelmesini son derece önemsemekte, Ulusal Kongrenin bütün Kürt çevrelerini kapsayan etkin ulusal bir otoriteye dönüşmesini içtenlikle temenni etmektedir. Partimiz, Suriyeli Kürt kardeşlerimizin yürüttüğü haklı mücadeleyi desteklemek ve olası gelişmelere karşı hazırlıklı olmak amacıyla Türkiye’deki diğer Kürt yurtsever kesimleriyle ‘Suriye Kürtleri ile Dayanışma Komitesi’ oluşturduğunu kamuoyu ile paylaşır.

 

Türkiye’de son birkaç aydan bu yana tırmanan şiddet ve çatışma ortamının ve buna bağlı olarak başlayan gözaltı ve tutuklama furyasının Türkiye’deki zaten kısıtlı olan düşünce ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırdığını, bu tehlikeli gidişe son vermek için hükümetin gerilim politikasını bir an önce terk ederek ortamı yumuşatacak adımlar atması gerektiğine vurgu yapan Parti Meclisimiz, PKK’ya da sayısız acılara ve can kayıplarına yol açan silahlı eylemlere son vermesi çağrısında bulunur.

 

Gelinen aşamada Türkiye bakımından yeni bir anayasa ihtiyacının kendini bütün yakıcılığıyla hissettirdiğini, yeni bir anayasa çerçevesinde başlayan tartışmaların önemsenmesi gerektiğinin altını çizen partimiz, yapılacak yeni anayasanın Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermesi için Kürt halkının temel haklarını garanti altına alacak çoğulcu ve özgürlükçü bir tarzda yapılmasının önemini vurgular. Çatışma ortamı ve sertlik politikalarının yeni anayasa tartışmaları ve yapım süreci için gerekli olan özgür tartışma ve diyalog zeminini ortadan kaldırdığı tespitinde bulunan Parti Meclisimiz, demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasanın yapılması için özgür, demokratik ve barışçıl bir ortamın oluşturulmasını olmazsa olmaz bir koşul olduğunu sayar. Partimiz, başta Kürt toplumu olmak üzere bütün toplumsal kesimlerin anayasa yapım sürecine etkin bir şekilde katılmasının gereğini vurgular. Partimiz, nasıl bir anayasa istediğimize ilişkin görüş ve önerilerimizin yakın zaman içinde Mecliste oluşan Anayasa Uzlaşma Komisyonuna iletileceğini, ayrıca kamuoyu ile yaygın bir biçimde tartışmaya açacağını kamuoyunun bilgisine sunar.

 

Partimiz, 23 Ekim 2011 tarihinde Van ve Erciş’te yaşanan feci depremin ve sonrası sarsıntıların yol açtığı can ve mal kayıplarının trajik bir boyutta ulaştığına, sert ve acımasız kış koşullarının halkımız açısından yaşamı cehenneme çevirdiğini bütün  kamuoyunun dikkatine sunar. Bölgede yaşanan felaketin deprem boyutlarını aşarak toplumsal bir trajediye dönüştüğüne, bir milyon insanın kış koşullarında yerini, yurdunu terk ederek göç yollarına düştüğüne, bölgenin ölüm sessizliğine terk edildiğine dikkat çeken partimiz, bu gidişatı tersine çevirmek, bölgeden başlayan toplu göçleri durdurmak, yaşanan acıları azaltmak için hükümetin daha etkin ve sonuç alıcı tedbirler almasının gereğini vurgular.

 

74 yıl sonra bir kez daha güncellik kazanan Dersim katliamı ile ilgili tartışmaları yakından izleyen partimiz, Türkiye’nin, yeni ve aydınlık bir gelecek kurmak için karanlık ve kanlı geçmişiyle hesaplaşmasını, bu çerçevede başta Dersim olmak üzere Kürdistan’ın diğer yerlerinde yaşanan katliamların açığa çıkartılmasının önemini vurgular, haksız ve hukuksuz bir şekilde katledilen Seyit Rıza ve öteki binlerce masum Kürt insanını anmayı ahlaki ve insani bir görev sayar.

 

20.11.2011

 

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ

PARTİ MECLİSİ

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur