DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Kendal Nezan: Onsuz, Kürt halkı öksüz kaldıKurdinfo:11:41 - 23/11/2011

Danielle, Kürt davasına 80’li yıllarda Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan ile tanışmasının ardından gönül verdi.


O, Fransa’nın en başına buyruk First Lady’siydi; kocasının göreviyle gelen bu sıfat, onun güçlü ve özgün kişiliğine hiçbir zaman yakıştırılamadı. Eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın eşi Danielle Mitterrand, 87 yaşında anemi ve solunum yetersizliğinden, kendisiyle özdeşleşen ışıltılı “kedi gözlerini” hayata yumdu. Danielle ömrü boyunca, 15 yıl önce yaşamını yitiren kocasının gölgesinde kalmaya direndi. Cumhurbaşkanı eşi olmanın getirdiği siyasi hassasiyetlere aldırış etmeden, zaman zaman ufak diplomatik krizlere sebep olsa da insan hakları alanında inandığı davaları sonuna dek savundu. Yakın aile dostları ünlü reklamcı Jacques Seguela, onun bu kararlılığını şöyle özetlerdi: “François ‘sakin gücüm’ der, Danielle ise savaşçı güçtür.”

Direniş saflarında doğan aşk

Danielle’in hayatını direnişçilere destek vermeye adaması kuşkusuz bir tesadüf değil. İkinci Dünya Savaşı’nın ilk nefesinde, Fransa’nın Nazi askerleri tarafından işgal edilmesinin ardından Danielle, henüz 16 yaşındayken son derece riskli bir kurye rolüne soyundu. Alp dağlarındaki şirin Annecy kentinin yakınlarında yaşayan anne ve babası ise Gestapo’dan kaçanları evlerinde saklıyordu. Savaş yılları Danielle için, kendi tabiriyle “umursamazlıktan çıkıp adaletsizlik karşısında isyan gücünü ölçmesi gerektiği yıllardı.” François Mitterrand ile aşkı da bu direniş saflarında bir ülkü uğruna çarpışırken doğdu. Gerçi ilk tanışmaları çok iyi geçmedi. Almanlar tarafından 18 ay hapse atılan ancak daha sonra kaçan Mitterrand, 1944’te “Kaptan Morland” rumuzuyla direnişin en önemli isimlerinden biri haline gelmişti. İlk görüşmeyi ise Danielle’in ablası Madeleine ayarladı. Görüşmenin ardından Danielle kardeşine, ilk izlenimini şöyle aktardı: “Ama bu yetişkin bir erkek. Oysa ben genç adamlardan hoşlanıyorum.” Fakat direnişe gönül veren ailesi, şanını duydukları “Kaptan Morland”ı bağrına bastı. 28 Ekim 1944’te evlendiler. Nikahın hemen ardından ise François Mitterrand, direnişçilerin bir toplantısına katılacağını söyledi ve salondan ayrıldı. Daha düğün pastası bile kesilmemişti ki Danielle hemen araya girerek, “Ben de geliyorum” dedi. Gelinliği hâlâ üzerindeydi...

Bağımsız olmak için direndi

Danielle, siyasetin ağır toplarından biri ile yaşamanın baskısını bağımsızlığıyla aştı. Kocası cumhurbaşkanı olduktan sonra Elysée Sarayı’nda yaşamayı hep reddetti. Zamanını 1986’da kurduğu France-Libertés vakfına adadı. Ve bir keresinde dediği gibi, “mücadelesini ölümüne kadar sürdürdü.” Son soluğunu verirken de aklı vakfının 25. yıldönümü konuşmasındaydı.

“Cumhurbaşkanıyım eşim ise Fransız değil, hayır, o aslında Kürt!”

François Mitterrand, ölümünden bir buçuk yıl önce beraber kahve içtiği yakın bir gazeteci dostuna, masada bulunan eşi Danielle’e tatlı dille şöyle takılır: “Çok şanslısınız, eşiniz Fransız. Cumhurbaşkanı’nın karısı ise Fransız değil, hayır, o bir Kürt! Geçenlerde beni, kanatları altına aldığı cesur bir direnişçiyle tanıştırdı, sonra öğrendim ki meğer tehlikeli bir teröristmiş!”

Danielle, Kürt davasına 80’li yıllarda Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan ile tanışmasının ardından gönül verdi. Danielle, Kürtler konusundaki ilk eylemini 1986’da gerçekleştirdi: Kürtçe bir konuşma yaptığı için hapis cezasına çarptırılan eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana’nın serbest kalması için eylem düzenledi. 1988’de ise Halepçe katliamının ardından ülkesinde büyük bir farkındalık kampanyası başlattı. Irak’taki Federal Kürt Bölgesi’nde uçuş yasağı ilan edilmesi için Danielle bizzat çaba gösterdi. Ancak Danielle adını en çok “manevi kızım” dediği Leyla Zana’nın davasıyla duyurdu. Kocasının ardından, bu kez kendisi parlamentoda Kürtçe konuşmaktan cezaevine giren Leyla Zana’nın davası için, aralarında sosyalistlerin eski Cumhurbaşkanı Segolene Royal’in de bulunduğu avukatları ayarladı ve serbest kalması için tüm yolları denedi.

Kendal Nezan: Onsuz, Kürt halkı öksüz kaldı

Danielle Mitterand’ın, Kürt mücadelesini dünya kamuoyuna taşırken kendisine yol arkadaşı olan kadim dostu Paris Kürt Enstitüsü’nün Kurucusu ve Başkanı Kendal Nezan, Mitterand’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak “Kendimizi öksüz hissediyoruz” dedi.

Nezan, son günlerinde de başucunda olduğu Mitterand’la ilgili olarak Taraf’a şunları anlattı: “Gençliğinde Fransa’daki direniş hareketine katıldığı günlerden beri insan hakları ve özgürlük mücadelesini destekleyen bir insandı. 1980’lerden itibaren de Kürt sorunuyla ilgilenmeye, Kürtlerin yaşadıklarını dünyaya duyurmaya çalıştı. Özellikle Saddam’ın katliamından sonra mülteci kamplarını ziyaret etti, Fransız hükümetini Kürtlerle ilgili konularda ikna etti, Türkiye’de mahkemelerde yargılanan Kürtlerin davalarına temsilci gönderdi. Güney Afrika’da ırkçı apartheid rejimine karşı mücadele verenlerin, Tibetlilerin, Amerika’da Kızılderililerin yanında oldu. Tüm ezilen halklarla dayanışma içinde olan olağanüstü bir insandı. Onun için insanlık bir aileydi. Fransız Cumhurbaşkanı’nın eşi olmasının verdiği olanakları da kullanarak, ezilenlerin sesini dünyaya duyurmaya çalıştı. Şüphesiz çok üzgünüz, Kürtlerin anası olarak bilinirdi. Kürt halkı olarak kendimizi öksüz hissediyoruz.”

- Taraf - Istanbul - 23.11.2011
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur