DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Diyarbakır Barosu´ndan KCK operasyonlarına ortak tepkiKurdinfo:23:33 - 23/11/2011

Baro Başkanı M.Emin Aktar, Başbakan Erdoğan´ın KCK davalarının hem savcısı hem de yargıcı olduğunu belirtti


KCK adıyla yürütülen operasyonda aralarında avukatların da bulunduğu yüze yakın kişinin gözaltına alınması Diyarbakır Barosu tarafından Adliye binası önünde yapılan oturma eylemi ve ortak açıklamayla tepki gösterildi. Burada açıklama yapan Baro Başkanı M.Emin Aktar, Başbakan Erdoğan'ın KCK davalarının hem savcısı hem de yargıcı olduğunu belirterek, "Medya organları, şimdiden kararlarını verdi ve darağacı sehpalarını kurdu.Geçmişin mazlumlarının bugün Kürtlere reva gördüğü ya kara toprak ya dört duvardır" dedi.

KCK operasyonlarında 47 avukatın gözaltına alınması Diyarbakır Barosu tarafından protesto edildi. Diyarbakır Barosu'na bağlı avukatlar, Adliye binası önünde oturma eylemi yaparak gözaltıları kınadı.

Burada yapılan ortak basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Baro Başkanı M.Emin Aktar, gözaltına alınan avukatlar hakkında dosyasa gizlilik kararı olduğu için ayrıntılı bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, "Ancak yine kanıksanmış şekilde sözüm ona bazı medya organları, şimdiden kararlarını vermiş ve darağacı sehpalarını kurmuşlardır" dedi.

CADI AVI BAŞLATILDI

Yaşananların sıkıyönetim ve olağanüstü halin yaşandığı döneme denk geldiğini belirter Aktar, "Bu baskıcı dönemleri aratmayan bir yargı ve idari pratik ile karşı karşıyayız. 'İleri demokrasi' hedefi ile yola çıkan bu hükümet, sıkıyönetim ve olağanüstü hal uygulamalarına nispet yaparcasına, toplumun tüm muhalif kesimlerine karşı adeta bir cadı avı başlatmıştır" şeklinde konuştu.

Yapılan gözaltılarla tekçi ve totaliter bir rejime doğru gidildiğini kaydeden Aktar, "Her ne kadar başbakan ve hükümet yetkilileri bu cadı avının yargının işi olduğunu belirtmişlerse de, başbakanın hemen her gün adeta bir yargıç edasıyla bu devam eden dava ve soruşturmalar hakkında verdiği demeçler de göstermektedir ki artık mızrak çuvala sığmamaktadır" dedi.

Operasyonların hükümet yetkilileri tarafından onaylandığını ve birçok basın organında yalan, yanlış ve ırkçılık kokan destekleyici açıklamaların yer aldığını kaydeden Aktar, "Başbakan yakın geçmişte başka bir davanın avukatı olmakla suçladığı siyasi rakiplerini aratırcasına, KCK davasının hem savcısı hem de yargıcı olmuştur. Hükümet ve yargının büyük bir ahenkle yürüttüğü bu tutuklama kampanyasına karşı görüş belirten birkaç yazar da Başbakan'ın gazabına uğramaktan kurtulamamıştır. Binlerce kişinin tutuklu yargılandığı ve henüz devam eden bu davalar hakkında her gün demeçler vermenin en basit anlamda 'adil yargılamayı etkileme suçunu oluşturduğunu' çalışkan savcılarımıza hatırlatıyoruz" dedi.

AKP'nin geçmişte büyük acılar yaşayan bir politik gelenekten gelen elitinin pratiğinin 'mazlumun zulmü' olduğunu belirten Aktar, geçmişin mazlumlarının bugün Kürtlere kara toprağı ve dört duvarı reva gördüğünü söyledi.

Türkiye'de yaşananlara bakıldığında hukukun üstünlüğü ilkesinin bir anlamı kalmadığını ve tüm muhalif kesimlerin açık bir tehdit aldında olduğunu kaydeden Aktar, bu şartlar altında yapılacak yeni Anayasa'nın hükümetin kendi Anayasa'sı olacağını söyledi.

Aktar, gözaltına alınan avukatlar başta olmak üzere tüm politik tutukluların derhal serbest bırakılmasını isteyerek, Kürtlerin de bu ülkenin vatandaşı olduğunu yargı merciilerine hatırlattıklarını söyledi.

Haber: ANF
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur