DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Legal siyaset alanlari nasil gelişecek(2)Kurdinfo:12:00 - 29/11/2011

Kürtlerin her şeyi olacak ama kendi siyasi partileri olmayacak. Sizce bu analayışla kavga biter mi?


Legal kürt siyasal hareketinin önündeki engellerden birinin özgürlük alanlarının gelişmemesi ise ikinciside savaş ortamının devam etmasidir. Savaş devam ederken lagal siyaset gelişebilirmi? Silahlar susmadan, eller tetikten cekilmeden, nasıl gelişecek legal kürt siyasal hareketi.

 

Sokağa çıkmanın özgürleşmek olduğunun önü açılmadan, parasız eğitim istedi diye içeriye atılan öğrenciler varken, nasıl gelışecek demokrasi, demokratik eylemlere katılmanın önündeki riskler temizlenmeden, nasıl gelişecek STK lar STK lar gelişmeden kim demokratik baskı gurubu olacak tek tek insanlar baskı gurubu olabilirler mi?

 

Yani demokratik zemin oluşmadan legal siyaset gelişebilirmi? Ismet İnönü cok partili sisteme geçmese idi seçimleri yaptırıp seçimleri kaybadince muhalefet lidrliğini içine sindirmese idi şimdi yaşanan arap baharınin içinde Türkiye de olmayacakmıydı?  Yada tersinden söyleyelim arap baharının yaşandığı ülkelerdeki liderler iktidarları babalarından devir alan sistemleri içlerine sindirmeyip, serbest özgür çok partili sistemlerin önünü açıp özgür seçimlerle iktidara gelselerdi veya seçimleri kaybedip muhalefet liderliklerini içine sindirselerdi bu gün yaşananlar yaşanılırmıydı? Yada Suriye de babadan oğula geçen sistemden yana tavır  alan Kürtler Türkiyede demokratik özerklikten dem vurabilirlermi  idi. Yada Kürtlere nüfus kimliği bile vermeyen yönetimin yanında yer alabilirlermiydi. Türkiyedeki sınırlı demokrasiyi bile ülkelerine çok görenlerin sonu ortada.

 

Şimdi de kürt halkının iradesinin önüne set çekerek AKP ve CHP de siyaset yapmaya zorlanmalarının, tek partili sistemden çok farkı olurmu? insanlar düşünceleri doğrultusunda siyasi parti kuramayacaksa örgütlenemiyecekse nasıl demokrasinin önü açılacak? Nasıl legal kürt siysetinin önü açılacak.? Kürtlerin her şeyi olacak ama kendi siyasi partileri olmayacak. Sizce bu analayışla kavga biter mi?

 

Unutmayınki yakın zamana kadar sol partiler ve islami partiler kapatılıyordu şimdi bu partilerin kapatılmasının hukuki zemini temizlendi. Şimdide sadece Kürtlerin oy verdiği partiler kapatılıyor. Kürtlerin parlamentoya gitmemeleri için barajlar koyuluyor. Kürtlerin oy verdiği bir milletvekili düşürülüyor secilmeyen adayınız milletvekili yapılıyor. Seçilmiş milletvekilleri hapiste tutuluyor. Seçilmiş belediye başkanları ve yerel siyasiler tutuklanıyor.

 

Evet AKP liler legal kürt siyasi hareketleri nasıl gelişecek. Içinde Kürtlerin de bulunduğu çok partili sistem olmadan, özgürlük alanları genişlemeden, savaş durmadan, anayasada Kürtler tanınmadan, Kürtlerin iradesi anayasaya yansımadan gelişebilirmi  sizce? 

                                                                                     29 kasım 2011

                                                                                  

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur