DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Dersim Kürt Gerçeği ve Kemalistleşen TuncelililerKurdinfo:19:47 - 29/11/2011

1937 / 38’ lerde yaşanmış bu vahşetin ortaya çıkarılması ve bu ülkeyi yönetenlerin itiraf ve özür noktasına getirilmiş olması, yarım asırlık Kürdistan’ lı mücadeleci ve siyasetçi unsurların emeği ve başarısı olarak bilinmelidir.


Geçtiğimiz günlerde CHP Tunceli milletvekili Hüseyin AYGÜN tarafından yeniden başlatılan Dersim’ le ilgili tartışma sürecinde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN T.C Parlamentosunda AK Partili il başkanlarına yönelik konuşmasında T.C Devletine ait ırkçı şoven bir ezberi bozarak aynı zamanda Kemalist düşünce ve uygulamaları mahkûm eden muazzam bir çıkış yapmış oldu.

 

1937 / 38 yıllarında Dersim’de yaşananın bir isyan olmadığını bu döneme ait uygulamaların özünde masum halka yönelik kırım, zulüm ve sürgün olduğunu kabul ederek bir anlamda o dönemde devleti yönetenler ve Kemalist sistem adına da özür dilemiş oldu.

 

Aslında 1937 /38 yıllarında Dersim havalisinde Kızılbaş Kürtlere yönelik uygulanan insanlık dışı vahşetin altında yatan asıl gerçek, geleneklerine ve kültürüne inatla bağlı bölge insanının Türkleştirilmeye ve Sünnileştirilmeye yönelik politikalara karşı ısrarlı direnişini kırmayı hedefleyen bir etnik ve mezhepsel temizlik harekâtıdır.

 

Bundan dolayıdır ki Dersim bölgesinde yaşanan hadise organize bir Kürt isyanı özelliği taşımaz. Ancak bölge insanının Kürt ve Kızılbaş olması aynı zamanda Osmanlı’ dan itibaren merkezi otoriteye rağmen kendi özgünlüğünü / özgürlüğünü koruma isteğinin dönemin Kemalist, otoriter ve tekleştirici anlayışını oldukça fazla rahatsız ettiği bilinmektedir.

 

İşte bundan dolayıdır ki planlamaları 1926’ lardan itibaren bizzat Mustafa Kemal ve yakın çevresi tarafından başlatılan kahredici katliam ve sürgün düşüncesi 1937 /38 yıllarında olgunlaştırılmış şekliyle uygulamaya konulmuş ve Kemalistlere göre ırkçı Türk devletinin önündeki en son çıban da böylece ameliyat edilerek ortadan kaldırılmıştır.

 

Kızılbaş Kürt insanının karşı karşıya kaldığı örneğine az rastlanır Dersim vahşeti aslında ilhamını İttihat Terakki’ den alan Mustafa Kemal ve arkadaşlarının KOÇGİRİ, ŞEYH SAİD, AĞRI vb. Kürt Direnişlerinde uyguladıkları sistematik etnik temizlik ve Türkleştirme anlayışının son halkalarından biri olarak insanlık tarihindeki yerini almaktadır.

 

Buraya kadar yazdıklarım Türkiye sömürgeci egemenlik sistemi tarafından inkâr edilse bile ortalama siyasetçi ve tarihçilerin bildiği tarihsel gerçekliklerdir.

 

Ancak burada şaşırtıcı olan Dersim’ deki bu insanlık dışı vahşeti yaşayan kişilerin günümüzdeki sözde aydın ve siyasetçi evlatlarının korkak ve onursuz tutumlarıdır.

1937 / 38’ lerde yaşanmış bu vahşetin ortaya çıkarılması ve bu ülkeyi yönetenlerin itiraf ve özür noktasına getirilmiş olması, yarım asırlık Kürdistan’ lı mücadeleci ve siyasetçi unsurların emeği ve başarısı olarak bilinmelidir. Sonuçları bizleri ve muhataplarını yeteri kadar tatmin etmese bile Kürdistan Devrimcilerinin bu mücadelede ödedikleri bedel ve harcadıkları emek küçümsenmeyecek kadar önemlidir.

 

Bu gerçeklerin biliniyor olmasına rağmen Tuncelilileşen Dersimlilerin hala âşık oldukları cellâtlarına toz kondurmayıp CHP vb. ırkçı faşist partilerde siyaset yapmalarını ayrıca Kürtlüğü bir veba hastalığı gibi görerek mümkün olabildiğince uzak durmalarını akıl, mantık ve insan onuruyla izah edebilmek veya anlayabilmek mümkün değildir. Gelinen noktada Tuncelilileşmiş Dersimlilerin önceleştirdikleri mezhepsel/inançsal rahatlıklarını on binlerce Kürdistan Devrimcisinin şahadeti ve mücadelesiyle yaşayabildiklerini bilince çıkarmaları gerektiği kanısındayım. Dolayısı ile katiline benzeyerek onurlu yaşamak hem mümkün değildir hem de insanlığa yakışmayan bir durumdur.

 

Tuncelilileşen Dersimlilere Kürdistan’ da yaşanmış bir hikaye ile seslenmek istiyorum. Hikâye aynen şöyledir:

‘‘Babası öldürülen bir çocuğa taziyeye gelen insanlardan birisi aptalca bir soru sorar:

- Oğlum babanı atlılar mı öldürdü? Yayalar mı?

Çocuk aptal kişiye cevap verir:

- Amca sonuçta babamı öldürdüler, cenazesi de önümde. Babamı ha atlılar ha yayalar öldürdü sonuç değişir mi?’’

 

Dersimli Kızılbaş Kürtleri ırkçı faşist bir zihniyet katletmiştir. Bu anlamda kimin veya kimlerin yaptığı çok mu önemli?

 

 

               Saygılarımla

 

 

               M. Hüseyin Taysun

 

               29/11/2011  İSTANBUL

          

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur