DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Suriye Kürdlerine Destek AçıklamasıKurdinfo:15:48 - 4/12/2011

Komite adına açıklamayı TDŞK temsilcisi İmam Taşçıer yaptı


Hak ve Özgürlük Partisi (HAK-PAR), Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Tevgera Demokratên Şoreşger a Kurd (TDŞK), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Dicle Fırat Diyalog Grubu ve Tev-Kurd'un oluşturduğu Suriye Kürtleriyle Dayanışma Komitesi, 4.12.2011 de Diyarbekir de AZP Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Suriye'deki 10 Kürt partisi, kurum ve şahsiyetlerin oluşturduğu Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi'nin bu ülkedeki Kürtlerin haklarının güvenceye alınması için aldığı kararlara destek vermek amacıyla yapılan açıklama, söz konusu partilerin yönetici ve üyeleri katıldı. Komite adına açıklamayı TDŞK temsilcisi İmam Taşçıer yaptı

 

KAMUOYUNA

Kürtler, bugün Suriye nüfusunun yaklaşık olarak %12-14'nü oluşturan en büyük etnik topluluk olmalarına rağmen, hemen hemen bütün siyasal ve etnik haklardan mahrumdurlar. Baasçıların 1963'te iktidarı ele geçirmesinden bu yana, Arap şovenizmi ve Baas ırkçılığı, nüfusu birçok Arap emirliğindeki Araplardan ve bugün dünya gündeminde olan Filistinli Arapların nüfusundan daha az olmayan Suriye'deki Kürtlere karşı, yoğun bir Araplaştırma politikası uygulamaya koydu. Suriye'nin Cezire bölgesinde Kürtlerin topraklarına el konuldu ve Türkiye sınırı boyunca “Arap Kemeri” oluşturularak o bölgeye silahlandırılmış Arap aşiretleri yerleştirildi. Böylece Kürdler bütün kültürel ve siyasal haklarından mahrum bırakılmış ve yaklaşık olarak %15'ine de vatandaşlık hakkı dahi fazla görülmüştür. Baas rejimi böylece Araplaştırma politikasını bugüne kadar sürdürdü.

Elbette ki Baas rejimi ve Arap şovenizminin hışmına uğrayanlar sadece Kürtler değildir, bizatihi Arap toplumunun önemli bir kesimi ve diğer etnik ve dini topluluklar da farklı dönemlerde bu zulümden kendi payına düşeni aldı. Yaklaşık olarak eli(50) yıldır Suriye Arap halkı ve Kurdistan halkına karşı zulüm yapan ve cinayetler işleyen Baas rejimi, hukuken ve siyaseten bu cinayetlerden sorumludur. Bugün Baas totaliter rejimi, şimdiye kadar karşılaştığı en büyük kitlesel desteğe sahip olan bir halk hareketi ve isyanla karşı karşıyadır.

 

Gelinen nokta itibariyle, Suriye'de Beşar Esad'ın başında olduğu Baas rejiminin devam etmesi imkansız gözükmektedir ve yolun sonuna gelindiğini göstermektedir. Arap Birliği, Türkiye, ABD ve AB ülkeleri tarafından alınan yaptırım kararları, güvenlikli Bölgeler oluşturulması planlarının tartışılması, uluslararası ya da bölgesel bir müdahalenin göstergesidir. 66 yıllık tarihi boyunca Arap Birliği ilk kez birlik üyesi bir üyeye karşı ekonomik ve siyasi yaptırım kararı almıştır.

 

Alınan son kararlar ve yaptırımlar, Baas rejimi ve Beşar Esad'ın yaklaşan sonunun başlangıcı niteliğindedir. Ancak uluslararası düzlemde artık muhatap konumuna gelen Suriye Arap muhalefeti, şimdiye kadar Beşar sonrası Suriye'nin nasıl olacağıyla ilgili henüz açıklanmış ve netleşmiş bir siyasal program ortaya koyamamıştır yada böyle bir programı yoktur.  Bugün itibarıyla Araplar, Kürtler, Dürziler, Hıristiyanlar vd. etnik ve dini gruplardan oluşan muhalefet bir eşgüdüm ve bütünlük arz etmemektedir. Şimdiye kadar söz konusu grupların etnik, siyasal, sosyal, dini-mezhebi hak ve hürriyetlerinin eşitlik ilkesi temelinde ve anayasal anlamda, uluslar arası hukukun ve kurumların garantisi altına alınacağına dair bir politika ve proje ortaya konulmadığı gibi, kurulacak yeni siyasal sistem içinde statülerinin ve konumlarının ne olacağı yönünde bir açıklama da yapılmamıştır.

 

Suriye Kürdleri Ulusal Meclisi'nin üzerinde anlaşmaya vardığı ve deklare ettiği kararlardan biri de, “Suriye muhalefet grupları, kongrede kabul edilen belgeleri ve alınan kararları tanıdıklarını iki ay içerisinde ilan etmezlerse, o yapılanmalar içerisinde bulunan kongre katılımcısı Kürd partileri, adı geçen birlikteliklerden çekilecekler.” Bu nedenle Suriye Ulusal Konseyi veya diğer Arap muhalefet gruplarının, Beşşar Esad sonrası döneme ilişkin Suriye'deki Kürtlerle ilgili politikaların net ve açık bir şekilde ortaya koyması gerekir.

 

Geleceğin Suriye'sinde demokrasinin yerleşmesi ve istikrarın olabilmesi için, Suriye halklarının özgür ve demokratik bir ortamda, karşılıklı rızaya dayalı olarak ve eşit temsil hakkı temelinde, kendi geleceklerini kendi özgür iradeleriyle belirlemelidirler.

Sonuç olarak, Suriye'deki Kürd kardeşlerimizin 27.10.2011 tarihinde 10 farklı siyasi grup, toplumun farklı kesimleri ve gençliği temsil eden kanat önderlerinin katılımıyla gerçekleşen Suriye Kürdleri Ulusal Kongresi'nde oluşturulan Suriye Kürdleri Ulusal Meclisi'nin “kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde Suriye'deki Kürd millet meselesinin çözümü” doğrultusunda aldığı kararları destekliyoruz.


Bu kararların Suriye'de Kürd toplumunun mücadelesinin gelişimi ve ulusal haklarının elde edilmesi yönünde çok önemli ve tarihi bir adım olduğuna inanıyoruz. Ancak bu birliğin diğer grup ve unsurları da kapsayacak şekilde geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.


04.12.2011
Suriye Kürdleriyle Dayanışma Komitesi

 

 

Ji bo Raya Giştî

Digel ku %12-14yê nifûsa Suryê ji Kurdan pêk tête, li Suryeyê hema hema Kurd ji hemû mafên xwe yên sîyasî û etnîkî mehrum in. Di sala 1963ê de piştî ku Beasîyan desthilatdarî bi dest xistin, li ser bingeha şovenîzm û nijadperesiya erebî li hemberê kurdên li Suryeyê polîtîkayeke dijwar a erebkirinê tetbîq kirin. Digel ku nifûsa kurdên li Suryeyê, ji nifûsa gelek mîrnişîniyên erebî û Filîstinîyên ku di rojeva dinyê de ne zêdetir e. Xaka kurdên li herêma Cizîrê bi zorê ji wan hate girtin, eşîrên çekdar ên ereb li vê derê hatin bicîkirin û li seranserê sînorê Tirkiyê “Kemera Erebî” hate çêkirin. Di encama tetbîqkirina vê sîyasetê de, hemû mafên sîyasî û kulturî yên kurdan hatin qedexekirin û nêzîkê %15yê nifûsa kurdan jî mafê hemwelatîyê ji bo wan nehate dayin. Rejîma Beasê, bi vê awayê, poltîtîkayên xwe yên erebkirinê hetanî îro domandin.

 

Bêguman tenê kurd neketin ber xezeba şovenîzma ereb û rejîma Beasê, bîzathî beşeke girîng ê civaka ereb, grubên etnîkî û dînî yên din jî dem demana ketin ber bayê zumla wan. Rejîma Beas, nêzîkê 50î sal e ku  zulimê li gelê Ereb û Kurdên Kurdistana Suryê dike û xwîna wan dirijîne. Ew ji aliyê hiquqî û sîyasî ve  gunehbarê vî xwînrijîyê ne. Îro jî li hemberê rejîma totalîter a Beas, serhildaneke gelêrî dest pê kirîye.

Qonaxa ku îro em têde ne, êdî nemimkune ku rejîma Beas û serokê wê Beşar Esad keribin hebûna xwe berdewam bikin. Êdî dawîya rê xuya dibe. Biryarên ku ji bo lawazkirina rejîmê, ji aliyê Yekîtiya Ereban, Tirkiye, DYA û welatên Yekîtiya Awrupayê ve hatine gritin û gengeşîkirina pêkanîna Herêmên Parastî, nîşan mudaxaleyeke navnetewî û herêmî ne. 66 sal li ser damezirandina Yekîtiya Ereban derbas bû û cara yekemîn e, ku ji bo endamekî vê Yekîtiyê biryarên sîyasî û aborî yên wisa têne girtin û tetbîqkirin.

 

Biryarên ku hatine girtin û têne tetbîqkirin, nîşana destpêka nêzîkbûna dawîya Rejîma Beas û Beşar Esad in. Heman demî muhalefeta(opozîsyona) Suryê jî, di têkilîyên navnetewî de, êdî wek muhatabek meşrû tête dîtin. Lêbelê muhalefetê hetanî vê gavê di derbarê Suryeya piştî Beşar Esad de, bernameyeke siyasî ya aşkere dîyar nekirîye yan jî bernameyekê wan ê wisa nîne. Di şertên îroyîn de, yekgirtin û ahengek di navbera muhalefeta Erebî, Kurdî, Durzî, Xirîstiyan û grubên etnîkî û dînî yên din de nîne. Hetanî îro ji alîyê muhalefetê ve polîtîka û projeyek ku azadî û mafên sîyasî, etnîkî, komelî, dînî-mezhebî yê van gruban di çarçova yasa esasî de li ser bingeha wekhevîya alîyan û di bin garantîya hiquq û saziyên navnetewî de nehatiye dîyarkirin. Herweha di sîstema sîyasî ya nû ya Sûryê de, rewş û statuya sîyasî ya van gruban dê çi be? Ne dîyar e û daxuyaniyek di derbarê vê yekê de nehatiye dayin.

 

Biryarên ku ji alîyê Meclîsa Niştimanî ya Kurd li Suryê ve hatine girtin û belavkirin, dîyar dikin ku kurd li hemberê muhalefeta ereban biguman in. Ji bo vê yekê, di bendekî biryarên Meclîsa Niştimanî ya Kurd de weha hatiye gotin “Ger ku hevbendên oposîzyona Sûriyê (Ragihandina Şamê, Encûman Niştimanî û Komîteyta Hevkar) belge û biryarên kongireya kurdî nepejirînin, partiyên kurdî yên di wan hevbendan de wê di hindirê 2 mahan de ji wan hevbendan vekşên.” Ji ber vê, divê Konseya Niştimanî ya Suryê û grubên din yên Opozîsyona Suryê, polîtîka xwe ya derbarê kurdên li Suryê, bi awayeke zelal aşkere bikin.

Ji bo ku di Suryeya dahatû de îstiqrar bibe û demokrasî bicî bibe, divê gelên Suryeyê di şertên azad û demokratîk de, li ser bingeha mafê temsîla wekhev û rizamendîya terafan(alîyan), dahatûya xwe bi îradeya xwe dîyar bikin.

 

Di encamê de, birayên me yê kurdên li Suryeyê di roja 27/10/2011 de bi beşdarbûna deh(10) rêxistinên cûda, şexsîyetên serbixwe û ciwanên çalakvan ên Kurdistana Suryê Kongireya Niştimanî ya Kurd li Suryê hate girêdan û di dawîya Kongirê de Meclîsa Niştimanî ya Kurd li Suryê hate hilbijartin. “Ji bo çareserîya mesela miletê kurd li Suryê, biryara mafê çarenûsiyê” ji aliyê Meclîsa Niştimanî ya Kurd ve hate qebûlkirin. Em vê biryarê pir girîng dibînin û ji dil û can piştgirîya wê dikin.

 

Bi dîtina me, ev biryarên ku hatin qebûlkirin û belavkirin, wê bibin pêngaveke pir girîng û dîrokî ji bo pêşketin û bidestxitina  mafên netewî yên mileta Kurd li Suryê. Hêvîya me ev e, ku Meclîsa Niştimanî ya Kurd li Suryê, bi beşdarbûna grub û unsûrên din jî bihêztir û serkevtî be. 04.12.2011

 

Komîteya Piştgirîya Kurdên Li Suryeyê

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur