DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Mîr Dengir Fırat ve Trt şeşKurdinfo:13:58 - 5/12/2011

Dil yetmezliği tuhaf bir anarşiye yol açıyor. Ne konuşmacı gerçek bilgisini sunabiliyor ne de dinleyici o dilde ne dendiğini anlayabiliyor?


Mîr dengir Fırat'tan sonra Trt şeş hakkında yazmak farz oldu. Trt şeş'in benim nezdim de hep ikili bir anlam ve işlevi oldu. İlk’i, Devletin iradesine ve niyetine rağmen, Kürt ''modernleşmesinin'' beş bin yıllık büyük şemsiyesi ve büyük varoluşu olan Kürt dilinin niyet ve peşin hükümleri ‘’yapıbozuma’’ uğratan inanılmaz dinamizmi, diğeri ise hem  hükümetin yararcı politikası hem de karşı çıkanların dar perspektifini aşan, son analizde ‘’kendi amaçların hizmet’’ eden  dilsel ve tarihsel bir pratik karaktere sahip olmasıdır.

Bir hak teslimi manasında; Kürtlüğü ve Kürtlük değerlerini 21.yüz yıla taşıyan neredeyse tek etkili ve dönüştürücü güç ‘’Kürt dili’’ oldu. Hiçbir şahsiyet ve hiçbir örgüt, Kürt dili kadar, tarihin ‘’en derin’’ yerine demirleme başarısı gösteremedi. Ve hala hemen her konuda siyasal çözüm ve tarihsel perspektif sunuyor herkese, bu yorgun ve kadim dil. Farsçanın, Arapçanın ve Türkçenin yasakçı zihniyetle yorgun düşürdüğü Kürtçe, çok açık ki, hiçbir dilin ‘’hegemonik’’ dayatmalarını kabul etmişe benzemiyor.

Dünya da kendi bağımsızlığına bu kadar düşkün bir başka dile işaret etmek zordur. Mektepsiz Akademisiz patır patır edebi ürünler üreten bir dilin niyeti, başka nasıl yorumlanabilir ki?

Trt şeş’in yayına başlaması her tür niyete rağmen doğru ve olumlu bir adımdır. Her ne kadar ehil olmayan kadro ve ‘’uzmanların’’ elinde başka şeylere hizmet ediyor görünse de (ki şu an Trt şeş esas olarak dilin kendisine hizmet etmiyor) bu durumun geçici olduğunu düşünüyor ve eninde sonun da, dilin kendi gerçek sahipleriyle buluşacağına inanıyorum.

Trt şeş yayınlarını basitçe iki ye ayırabiliriz. Bir, ekranı ‘’mescide’’ çeviren dinsel yayınlar ki, esasen bu uygulama en baskın olanıdır. (ve konuştuğum sahici Müslümanlar bu durumdan çok şikayetçidir) Sanki bu ülkede yeterince cami yokmuş gibi, üstelik vergilerimizle ekranda bir cami inşa edilmesidir. İki, kısaca adına ‘’ çepik’’ diyebileceğimiz, ‘’komik, geri, arabesk, melez,’’ bir türlü kuş mu deve mi olduğuna karar veremeyen taklit eğlence programlarıdır.

Hiçbir pedagojik formasyona sığmayan sözüm ona çocuk filmleri, çizgi filmler. Kürtçe mi konuşuyorlar yoksa, Kürtçe/Türkçe ‘’terkibine meyilli’’ suni bir dil mi kullandığı pek belli olmayan, haber, spor ve diğer programlar. Dil yetmezliği tuhaf bir anarşiye yol açıyor. Ne konuşmacı gerçek bilgisini sunabiliyor ne de dinleyici o dilde ne dendiğini anlayabiliyor? Ortada ilgiye muhtaç bir dil söz konusu olmasa pekala ‘’durum komedisi’’ yapılıyor kanısıyla eğlenmek bile mümkün.

Hiç kimse halk bunu istiyor, halk böyle konuşuyor klişesinin arkasına saklanmasın. Halk ne bunu istiyor ne de sizin sandığınız gibi ‘’o kuş dilini’’ konuşuyor. Eğer siz asimilasyonla ‘’malül’’ olanlardansanız ve ‘’TürKür’’ dilinde ısrar ediyorsanız yapılacak bir şey yok.  Galiba bu sorunun kilitlendiği nokta yapımcı şirketler ve Trt şeş yönetimi arasında var olan ilişkidir. Tek Kürtçe kelime bilmeyen yapımcı şirketlerin önerileri baş tacı edilmeye devam edilirse olacağı da budur.

İktidar karşısında özerk bir duruş sergileme potansiyeli gösteremeyen Trt şeş yönetimi, ilerisi için umutlanmamızı gerektiren bir pratikte sergileyemiyor. Kısacası bu dil bu yöneticileri hak etmiyor. Umarım sayın Bülent Arınç bu ‘’kanayan yaraya’’ kısa sürede çözüm bulur.

Kürtler ve Kürt dili, dar bir arabesk forma sığdırılamaz. Dar bir teknik eleman yönetimine terk edilemez. Kürt sorununun siyasal çözümü bile bu dilin özgürleşme ‘’eksenine’’ oturmuşken, işi bu kadar hafife almak akıl alır gibi değil?
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur